ثروتمندترین شرکت‌های معدنی ۲۰۱۶

گلنکوراکستراتا، بی‌اچ‌پی‌بیلیتون، ریوتینتو و واله بیشترین درآمد را از فعالیت‌های معدنی در سال ۲۰۱۶ میلادی که به‌تازگی به پایان رسیده است، به‌دست آوردند. به گزارش صمت ماینینگ فناوری ۱۰ شرکت معدنی برتر جهان براساس درآمد در سال ۲۰۱۶ میلادی را به این شرح فهرست کرده است.

گلنکوراکستراتا
درآمد گلنکوراکستراتای سوییسی از فعالیت‌های صنعتی و بازاریابی در بخش‌های فلزات، مواد معدنی، زغال‌سنگ و نفت در سال ۲۰۱۶ میلادی، از ۲۰۰۰میلیارد دلار فراتر رفت. فعالیت‌های معدنی این شرکت بیش از ۱۵۰۰ پایگاه معدنی و متالورژیکی در سراسر جهان را دربرمی‌گیرد. درآمد این شرکت از کسب و کار فلزات و مواد معدنی از جمله مس، نیکل، روی، سرب، آلیاژها، آلومینا، آلومینیوم و سنگ‌آهن به بیش از ۶۴میلیارد دلار در سال گذشته میلادی رسید. همچنین گلنکوراکستراتا ۱۳۸/۱میلیون تن زغال‌سنگ در سال ۲۰۱۶م تولید کرد که درآمدهای صنعتی حاصل از آن از ۱۰میلیارد دلار فراتر رفت.

بی‌اچ‌پی‌بیلیتون
معدنکار استرالیایی، بی‌اچ‌پی‌بیلیتون ۶۷/۸۳میلیارد دلار درآمد از ژانویه تا دسامبر ۲۰۱۶ میلادی به‌دست آورد که این شرکت را دومین معدنکار بزرگ جهان در سال گذشته کرد. کالاهای معدنی عمده تولید این شرکت شامل آلومینیوم، زغال‌سنگ، مس، سنگ‌آهن، منگنز، نیکل، نقره و اورانیوم هستند. فعالیت‌های سنگ‌آهن این شرکت که سومین تولیدکننده بزرگ جهان است، شامل فعالیت‌های سنگ‌آهن وسترن استرالیا در منطقه پیلبارا و سنگ‌آهن سامارکو در برزیل است. مس دومین منبع درآمد بزرگ بی‌اچ‌پی‌بیلیتون است و همچنین این شرکت ۳ معدن از ۱۰ معدن زغال‌سنگ بزرگ جهان را در اختیار دارد.

ریوتینتو
درآمد ناخالص ریوتینتو در سال گذشته میلادی به ۵۴/۶میلیارد دلار رسید و سومین معدنکار بزرگ جهان شناخته شد. این شرکت دومین تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن در جهان است و فروش سنگ‌آهن، بیش از ۲۵میلیارد دلار از درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۶میلادی را تشکیل داد. درآمد حاصل از آلومینیوم و مس نیز به ترتیب به ۱۲/۴ و ۵/۹میلیارد دلار رسید. فعالیت‌های زغال‌سنگ این شرکت در استرالیا و موزامبیک به اتفاق منبع ۴/۵میلیارد دلار از درآمدش بودند. الماس و مواد معدنی نیز در ۴/۱میلیارد دلار از درآمد ریو سهم داشتند.

واله
واله با افتتاح «اس۱۱دی» در آخرین روزهای ۲۰۱۶ میلادی سال خوبی را برای خود رقم زد و با درآمد ۴۸/۹میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی، در رتبه چهارمین معدنکار بزرگ جهان قرار گرفت. واله بزرگترین تولیدکننده سنگ‌آهن و دومین تولیدکننده بزرگ نیکل جهان است. سنگ‌آهن و گندله به ترتیب منبع ۵۸ و ۱۲/۶درصد از درآمد واله در سال ۲۰۱۶ میلادی بود. فلزات پایه شامل نیکل، مس، طلا و فلزات گروه پلاتین در ۱۴/۹درصد از درآمد این شرکت سهم داشتند. کود پتاس، فسفات و نیتروژن ۶/۱درصد و زغال‌سنگ ۱/۹درصد از منبع درآمد این شرکت بود. آسیا در ۵۴/۲درصد درآمد واله در سال ۲۰۱۶ میلادی سهیم بود و چین در این میان به تنهایی ۳۸/۶درصد سهم داشت.

آنگلوامریکن
شرکت معدنی چند ملیتی بریتانیایی آنگلوامریکن که مقر مرکزی آن در لندن است، ۳۳/۰۶میلیارد دلار درآمد در یک سال منتهی به دسامبر ۲۰۱۶ میلادی داشت که این شرکت را پنجمین معدنکار بزرگ جهان کرد. آنگلوامریکن ۴۲/۲ میلیون تن سنگ‌آهن، ۹۷/۸ میلیون تن زغال‌سنگ، ۳۴۴۰۰ تن نیکل، ۲/۳۲میلیون تن پلاتین و ۳۱/۲ میلیون تن قیراط الماس در سال ۲۰۱۶ میلادی تولید کرد. الماس منبع ۶/۳۹میلیارد دلار و سنگ‌آهن و مس به ترتیب منبع ۵/۳ و ۵/۲میلیارد دلار از کل درآمد این شرکت بود. درآمد آنگلوامریکن از زغال‌سنگ حرارتی و زغال‌سنگ متالورژیکی به ترتیب به ۳/۸ و ۲/۶میلیارد دلار رسید در حالی که پلاتین ۳/۵۸میلیارد دلار سهم داشت. فعالیت‌های معدنی در افریقای جنوبی و شیلی بزرگترین سهم را در درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۶ میلادی داشت.

چایناشنهوا
چایناشنهوا انرژی که شرکت معدنکاری زغال‌سنگ دولتی چین است، با درآمد برآورد شده ۱۳۲/۱میلیارد دلار در ۲۰۱۶ میلادی، به‌عنوان ششمین شرکت معدنی بزرگ جهان رتبه‌بندی شد. این معدنکار چینی ۳۱۸/۱ میلیون تن زغال‌سنگ تولید کرد و ۵۱۴/۸ میلیون تن زغال‌سنگ به قیمت متوسط ۳۹۲/۳ یوان (۶۲/۳۷ دلار) فروخت. فروش زغال‌سنگ این شرکت در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی افزایش ۱۰/۸درصدی نشان داد.

فریپورت‌مک‌موران
شرکت طلا و مس فریپورت مک‌موران ۱۸/۳میلیارد دلار درآمد در یک سال منتهی به دسامبر ۲۰۱۶ میلادی کسب کرد که این شرکت منابع طبیعی مستقر در فونیکس آریزونا را هفتمین معدنکار بزرگ جهان کرد. این شرکت، مس، طلا، مولیبدن و کبالت تولید می‌کند و فعالیت‌های معدنی در امریکای شمالی، امریکای جنوبی، افریقا و اندونزی دارد. فریپورت ۴/۱۳میلیارد پوند مس، ۱/۲۵ میلیون اونس طلا و ۹۴ میلیون پوند مولیبدن در سال ۲۰۱۶ میلادی تولید کرد.

بَریک‌گولد
بریک‌گولد که بزرگترین شرکت معدنی طلای جهان است، ۱۲/۵میلیارد دلار درآمد در سال گذشته داشت که این شرکت را در رده هشتمین معدنکار بزرگ جهان قرار داد. درآمد این غول معدنی چندملیتی کانادایی ۱۴/۳۹میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ میلادی بود. بریک‌گولد فعالیت استخراجی طلا و مس در استرالیا، افریقا، امریکای شمالی و امریکای جنوبی دارد. این شرکت ۷/۱۶ میلیون اونس طلا و ۵۳۹ میلیون پوند مس در سال ۲۰۱۶ میلادی تولید کرد.

زغال‌سنگ هند
شرکت معدنی دولتی زغال‌سنگ هند (سی‌آی‌ال) با درآمد فروش خالص بیش از ۱۱میلیارد دلار در یک سال منتهی به دسامبر ۲۰۱۶، نهمین شرکت معدنی بزرگ جهان رتبه‌بندی شد. این شرکت حدود ۸۰درصد از کل زغال‌سنگ هند را که سومین کشور تولیدکننده بزرگ زغال‌سنگ است، تولید می‌کند. این شرکت بیش از ۴۶۰ معدن زغال‌سنگ در ۸۱ منطقه معدنی گسترده شده در بیش از ۸ ایالت هندی را از طریق ۷ شرکت زیرمجموعه خود اداره می‌کند.

گروه فلزات فورتسکیو
گروه فلزات فورتسکیو دهمین شرکت معدنی بزرگ جهان است که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۰/۶۹میلیارد دلار درآمد کسب کرد. این شرکت معدنی استرالیایی، چهارمین تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن پس از واله، ریوتینتو و بی‌اچ‌پی‌بیلیتون است. این شرکت بیشتر در منطقه پیلبارای وسترن استرالیا فعالیت می‌کند و ۹۹/۱میلیون تن سنگ‌آهن در سال ۲۰۱۶ میلادی صادر کرد. بیش از ۹۰درصد فروش سنگ‌آهن فورتسکیو به چین بود که بزرگترین مصرف‌کننده زغال‌سنگ جهان است.

Print Friendly, PDF & Email