«مورتون» معدنی در زیر یک دریاچه

هر ساله ۱۹/۵میلیون تن نمک در جاده‌های ایالات متحده امریکا پخش می‌شود تا یخ و برف جاده‌ها را ذوب و راه را برای رفت‌وآمد خودروها بازکند، به یقین در میان انبوه راننده‌ها تعداد کمی به این فکر می‌کنند که ماده‌ای که راه آنها را در جاده‌ها باز می‌کند از کجا می‌آید و اگر از منبع آن باخبر شوند، حتما تعجب می‌کنند.

مقدار زیادی از این نمک‌ها در ایالت اوهایو استخراج می‌شود آن هم از معدنی در عمق حدود ۶۱۰ متری زمین و در زیر دریاچه اِیری. این معدن نمک از باقی‌مانده‌های دریای عظیم درون‌مرزی پدیده آمده است که بیش از ۴۰۰میلیون سال پیش خشک شد. به گزارش صمت به نقل از بیزنس‌اینسایدر، به غیر از کارکنان معدن نمک مورتون افراد دیگری اجازه ورود به آن را ندارند، در نتیجه دستیابی به اطلاعات درباره آن آسان نیست. تا اینکه «ریکی رودز» عکاس برای گرفتن عکس‌های خبرنامه این معدن توانست به داخل آن برود و اطلاعات و تصاویر آن را با دنیای بیرون به اشتراک بگذارد. رودز در توصیف خود از فضای این معدن می‌گوید: بسیار زیباست؛ دنیای عجیبی از تونل‌های طولانی و فضایی غارمانند و بسیار تاریک که تنها با لامپ‌های کلاه‌های کارکنان و نورافکن‌های نصب شده بر سقف‌ها روشن می‌شود.
مورتون دقیقا کجاست؟ سایت استخراج نمک مورتون در شمال شرق ایالات متحده، ایالت اوهایو و در حدود ۷۷ کیلومتری شرق بندر کِلیولَند در روستای فِیرپورت‌هاربر در عمق حدود ۶۱۰ متری زمین و در زیر دریاچه اِیری قرار گرفته است.  از سال ۱۹۵۹ میلادی برابر با ۱۳۳۷ خورشیدی استخراج از این معدن آغاز شده و از آن صخره‌های نمکی به‌دست می‌آید که بیشتر برای ذوب کردن برف و یخ در جاده‌ها به کار می‌رود. این معدن نمک حدود ۳ مایل برابر با ۷ کیلومتر در زیر دریاچه اِیری قرار دارد.

معدن مخفی
معدن مورتون بسیار مخفی است و حتی محلی‌های کلیولند نیز از وجود آن بی‌خبرند. هر چند تجهیزات معدنی و خرابی‌های مربوط به فعالیت‌های معدنی روی زمین دیده می‌شود، اما بعید به نظر می‌رسد که محلی‌ها بتوانند بین توده‌های بزرگ نمکی که در سطح زمین و در حوالی محل استقرار معدن وجود دارد و عملیات عظیم استخراج معدنی که در عمق ۶۱۰ متری و در زیر دریاچه انجام می‌شود، ارتباطی برقرار کنند.  هیچ صدایی از درون معدن به سطح زمین نمی‌رسد، حتی صدای ناشی از انفجارات. کارکنان نیز برای ورود به آن سوار آسانسور می‌شوند و مسیری ۴ دقیقه‌ای را طی می‌کنند. در حال حاضر در این معدن ۱۷۰ نفر کار می‌کنند که ۱۱۰ نفر از آنها در زیر زمین مشغولند و سالانه ۱/۳ میلیون تن نمک را از دل زمین بیرون می‌کشند. نمک‌های استخراج شده پس از شکسته شدن از زیر زمین به بالا می‌آیند.

تمهیدات امنیتی
این معدن علاوه بر تاریکی و نبود نور هوای کافی هم ندارد، بنابراین نیاز است تا هوای تازه از سطح زمین به داخل معدن پمپاژ شود و اکسیژن مورد نیاز معدنکاران را تامین کند. بنابراین وقتی که به آن وارد شوید، هوابندهایی می‌بینید که فشار هوا را تنظیم می‌کند.  معدنکاران باید عینک‌های ایمنی بزنند و یک بسته هوای اضطراری با خود داشته باشند که به اندازه تنفس یک ساعته اکسیژن داشته باشد و همچنین یک محافظ سر چراغ‌دار نیاز دارند تا در داخل تاریکی معدن اطراف خود را ببینند.

عملیات استخراج چگونه است؟
برای استخراج صخره‌های نمکی از این معدن، به وسیله ماشین‌آلات، چاله‌هایی با عمق کمتر از ۱ متر در یک دیوار جامد نمک ایجاد می‌شود، سپس در این چاله‌های کوچک حفر شده بر بدنه دیوار مواد منفجره را قرار می‌دهند و در پایان روز مواد منفجره را به شکل الکتریکی می‌ترکانند. در نتیجه صدها تا هزارها تن صخره نمکی حاصل از انفجار ایجاد می‌شود. در سراسر ایالات متحده امریکا ایالت اوهایو در تولید نمک رتبه۴ را دارد.  در این ایالت سالانه ۵میلیون تن صخره نمکی تولید می‌شود که بیشتر آن از این معدن استخراج می‌شود.

منبع : صمت

Print Friendly, PDF & Email