لبخند بزرگ بازار فولاد و معدن به انتخابات امریکا

اگرچه نیمی از مردم امریکا به پیروزی ترامپ روی خوشی نشان ندادند اما هوش اقتصادی بخش خصوصی معدن خیلی زود تکانه‌های بازار را در پی این پیروزی دریافت کرد و این تکانه‌ها را در بازار مواد معدنی و سهام فولاد و فلزات غیرآهنی در ایالات متحده امریکا و همچنین جهان نشان داد.

در نخستین واکنش‌ها سهام برای ۱۱ تولیدکننده فولاد در تاریخ ۹ نوامبر پس از پیروزی یک شبه دونالد ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور در بورس اوراق بهادار نیویورک افزایش یافت.

انتخاب یک مدیر فولادی در کابینه ترامپ
ویلبر راس، رییس و مدیر ارشد اداره WL Ross در ایمیلی به پلاتس گفت: ریاست‌جمهوری ترامپ برای همه صنایع امریکا به‌ویژه برای فولاد خوب خواهد بود. راس سرمایه‌گذار میلیاردر که در اوایل دهه ۲۰۰۰ گروه فولادی بین‌المللی را در اوهایو تاسیس کرد، گفت: کاندیدای احتمالی وزیر تجارت در دولت ترامپ خواهد بود. راس به پلاتس گفت سیاست مالی منتخب ریاست‌جمهوری، ترامپ محرک اقتصادی خواهد بود و او در تحمیل تعرفه‌های برابر و اعمال و اصلاح نرخ قراردادهای تجاری موجود رویه سلطه‌جویانه‌ای خواهد داشت.

تکانه‌های بازار بورس
سهام ۱۱ شرکت در نیویورک حدود ۱۲درصد افزایش یافت. از میان تولیدکنندگان فولاد ایالات متحده امریکا، استیل‌یواس حدود ۱۷/۸درصد افزایش داشت. AK استیل ۱۳/۸۴درصد و آرسلور میتال تا ۹/۰۹درصد افزایش داشت. خارج از بخش آهنی نیز شرکت‌های معدنی در بورس اوراق لندن حدود ۱۷/۳درصد افزایش داشته‌اند.

آتشفشان قیمت سنگ‌آهن
در همین راستا سنگ‌آهن روز جمعه با ۵/۷۵ دلار رشد به ۸۰/۴۰ دلار رسید. به گزارش معدن ۲۴، قیمت سنگ‌آهن در ۱۰ روز گذشته بیش از ۱۵ دلار رشد را تجربه کرد. بعد از افزایش بیش از ۳ دلاری روز بعد از انتخابات امریکا، سنگ‌آهن ۶۲درصد استرالیا در چین با ۵/۷۰دلار رشد به ۸۰/۴۰ دلار رسید و به‌طور قطع سنگ‌آهن عیار ۶۵درصد به بالای ۹۴ دلار رسیده است که این موضوع برای صادرکنندگان کنسانتره سنگ‌آهن فوق‌العاده است. کارشناسان پیش از این پیش‌بینی کرده بودند که اگر سنگ‌آهن خط مقاومتی ۶۵ دلار را بشکند به‌طور قطع به ۱۰۰ دلار خواهد رسید. رشد قیمت سنگ‌آهن در شرایطی رقم خورده که جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از وضع عوارض صادرات برای سنگ‌آهن خام در سال ۹۶ خبر داده است. در بازارهای روز جمعه بورس‌های شرق آسیا همچنان روند مثبت و رو به افزایش دارند که نشان از خوش‌بینی به اوضاع اقتصادی امریکا است. در این بین تداوم رشد قیمت‌های زنجیره فولاد و فلزات اساسی باعث شگفتی است.
با وجود اعمال محدودیت از طرف دولت چین سنگ‌آهن رشد جهشی دارد و به احتمال شاهد حرکت سرمایه از بازارهای دیگر به این حوزه باشیم. به نظر می‌رسد کمبود سنگ‌آهن انبارهای فولادسازان بیشتر در مناطق جنوبی چین باشد و همچنان تقاضا شدید است.

غوغای مسی ترامپ در بازار فلزات جهانی
فلز سرخ بهترین روزهای خود را بعد از سراشیبی که دو سه سال پیش گرفتار آن شده بود می‌گذراند. مس که در دو هفته اخیر جان تازه‌ای گرفته و از محدوده ۴۷۰۰ دلار خود را به ۵۳۰۰ دلار در تن رسانده بود، در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته و درست بعد از پیروزی ترامپ همه را شگفت‌زده کرد و تا مرز ۶۰۰۰ دلار هم پیش رفت. به گزارش معدن ۲۴، بر این اساس، مس در معاملات هفته گذشته به بالاترین قیمت از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون رسید. مس روزهای پنجشنبه و جمعه با افزایش قابل توجه حتی به قیمت‌های ۶۰۰۰ دلار در تن هم رسید، اما سرانجام در پایان معاملات روز جمعه با اندکی کاهش با قیمت ۵۹۰۰ دلار در تن در بورس فلزات لندن بسته شد. تحلیلگران، پیروزی ترامپ را مهم‌ترین عامل افزایش قابل توجه قیمت فلز سرخ اعلام کردند، در حالی که یک ماه قبل برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند با پیروزی ترامپ، به احتمال شاهد افت قیمت مس خواهیم بود، چراکه مسئله محدودیت واردات ایالات متحده امریکا از چین که از سوی ترامپ در برنامه‌های تبلیغات انتخابات وی مطرح شد، قابلیت آسیب رساندن به اقتصاد بزرگترین مصرف‌کننده فلز سرخ را خواهد داشت. جدا از اینکه این تبلیغات پر سر و صدا تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است و اینکه تا چه حد قابلیت اجرا دارد، آسیب به اقتصاد بزرگترین مصرف‌کننده مس به معنای آن است که این کشور فلز کمتری مصرف می‌کند و تقاضای آن کاهش می‌یابد. با این حال بازار مس به انتخاب یکی از برج‌سازان متمول امریکا به‌عنوان رییس‌جمهور این کشور روی خوش نشان داد، چراکه به گفته وال‌استریت ژورنال، سرمایه‌گذاری سنگین در پروژه‌های زیرساختی می‌تواند تقاضای این فلز را افزایش دهد.

گروه فلزات و معدنی در اوج
در ۲ روز پایان هفته گذشته و پس از انتخابات امریکا بازار داخلی چین صعودی بوده است. تنها یک روز بعد از پیروزی ترامپ در انتخابات امریکا قیمت سنگ‌آهن ۸/۸درصد افزایش یافت. ورق گرم فولادی هم ۴دهم درصد رشد کرد. موجودی انبار فلز مس از ۳۶۰هزار تن به یکباره به ۲۸۲هزار تن کاهش یافت و برای همین قیمت از ۵۱۱۵ دلار به ۵۶۵۰ دلار رسید. موجودی انبار فلز روی در لندن هم به ۴۴۸هزار تن کاهش یافت و باعث رشد قیمت به ۲۵۴۰دلار شد. اگرچه کارشناسان انتظار دارند بازارهای جهانی از روز دوشنبه روند متعادلی در پیش بگیرند و این هیجانات به پایان برسد اما برخی دیگر نیز معتقدند ممکن است برخی فلزات اندکی از راه رفته را بازگردند اما رشد محسوس قیمت‌ها درحدی بوده که تاثیر مثبت با اهمیت بر کل گروه فلزی و معدنی داشته است. در این راستا علی‌اصغر بهرامی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با گفت: اگرچه قبل از انتخابات امریکا قیمت فولاد به واسطه مواد اولیه آن یعنی سنگ‌آهن و زغال‌سنگ کک‌شو افزایش یافته و رشد کرده بود اما پیروزی ترامپ نیز به تحرک این بازار کمک کرد. وی اضافه کرد: افزایش قیمت سنگ‌آهن و فولاد پیش از این پیش‌بینی شده بود زیرا ظرف یکی دو سال گذشته قیمت‌ها بسیار پایین آمده بود و به اصطلاح به کف رسیده بود و از این‌رو بسیاری از معادن و کارخانه‌ها تعطیل شدند و تولید کاهش یافت و همین امر موجب افزایش قیمت‌ها و باعث شد دوباره قیمت‌های فولا، شمش، بیلت، میلگرد و ورق رشد کند. بهرامی تاکید کرد: نگرانی‌های ناشی از تصمیم‌های ترامپ برای بازار مواد معدنی و صنایع معدنی از طرف دیگر قیمت کامودیتی‌ها را تقویت کرد اما پیش‌بینی اینکه این رشد ادامه‌دار باشد با توجه به عکس‌العمل‌ها و تحلیل‌های اقتصاددانان بزرگ ضعیف است. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: پیش‌بینی ادامه‌دار شدن قیمت مواد معدنی و محصولات صنایع معدنی غیرممکن است مگر اینکه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی بعد از سخنان و موضع‌گیری‌های ترامپ در آینده رخ دهد. به عنوان مثال باید دید موضع ترامپ در مقابل چین که بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد در جهان است چیست و برای دفاع از تولیدکنندگان داخلی خود چه سیاستی را در پیش می‌گیرد یا در مقابل آلمان، روسیه و ژاپن به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده‌های فولاد آلیاژی چه تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد؛ در آن صورت می‌توان به طور قطعی آینده بازار مواد معدنی را پیش‌بینی کرد.

Print Friendly, PDF & Email