زبان مشترک ما، زمین‌شناسی و معدن است

دوازدهمین نمایشگاه و چهارمین کنگره بین‌المللی معدن به کار خود پایان داد. این نمایشگاه که به همت خانه معدن ایران و سازمان نظام مهندسی معدن کشور از ۱۵ تا ۱۸ آبان به مدت ۴ روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران برگزار شد،

شاهد حضور گسترده فعالان بخش معدن و صنایع معدنی ایران و تعداد فراوانی از شرکت‌های خارجی بود. همچنین برگزاری چهارمین کنگره بین‌المللی معدن و ارائه مقالات علمی و آخرین دستاوردهای معدن در جهان از دیگر نقاط قوت این نمایشگاه بود. بر اساس آمار و اطلاعات موجود، ۳۱۰ شرکت خارجی و داخلی در این نمایشگاه حضور داشتند و آخرین دستاوردهای خود را در زمینه اکتشاف، استخراج، فرآوری مواد معدنی و تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز در این نمایشگاه ارائه کردند. امید است برگزاری این نمایشگاه که زمینه‌ساز ارتباط فعالان داخلی بخش معدن ایران با کشورهای صاحب فناوری شد، راه را برای انتقال دانش فنی و فناوری‌های نوین به معادن و صنایع معدنی کشور هموار کند. به گفته حاضران در نمایشگاه، زبان مشترک معدنکاران جهان، زبان زمین‌شناسی و معدن است. با همکاری و تعامل می‌توان به نتیجه مطلوب رسید و بیشترین استفاده را از منابع خدادادی برد.

استفاده از فرصت‌های پیش رو
ایران ذخایر معدنی فراوانی در اختیار دارد که باید برنامه‌ریزی گسترده و بلند مدتی برای استفاده از آنها در دستور کار خود قرار دهد. در این زمینه می‌توان گفت دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران کان‌مین ۲۰۱۶، فرصت مناسبی برای جذب سرمایه به منظور توسعه فعالیت‌های معدنی است. رییس هیات‌مدیره خانه معدن ایران در آیین پایانی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی با اشاره به تاثیر معدن در اقتصاد کشور، گفت: معدن و صنایع معدنی از دیرباز یکی از عوامل تاثیرگذار در اقتصاد کشورها بوده است. حال شاهدیم که ایران با توجه به ساختارهای زمین‌شناسی، یکی از کشورهای غنی از نظر ذخایر و تنوع مواد معدنی در منطقه است. به گزارش معدن‌نامه، محمدرضا بهرامن با بیان این مطلب گفت: نیروی کار تحصیلکرده، انرژی ارزان، داشتن دانشگاه‌های معتبر و دسترسی به آب‌های آزاد از مزیت‌های رقابتی ایران، در تمامی صنایع به‌ویژه معدنکاری است؛ امری که زمینه مساعدی برای استغنای کشور از منابع نفتی، عامل امنیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایجاد می‌کند. بی‌تردید لازمه این امر، توجه شایسته مسئولان به همراه تعامل سازنده با جهان به منظور جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی در این صنعت مزیتی در کشور است. وی با اشاره به شرایط پسابرجام، در ادامه گفت: افق پیش روی کشور پس از برجام و دغدغه متولیان غیردولتی این حوزه موجب شد برای نخستین‌بار در کشور، کنگره بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران و کنفرانس مهندسی معدن ایران به طور همزمان و در کنار نمایشگاه برگزار شوند. هدف از این ابتکار خانه معدن ایران و انجمن مهندسی معدن ایران افزایش مشارکت‌کنندگان به منظور بازدید و بهره‌مندی بهینه و جلوگیری از تفرق رویدادهای علمی بود. به گفته رییس هیات‌مدیره خانه معدن ایران، این اتفاق مثبت موجب شد خانه معدن ایران و سازمان نظام مهندسی معدن ایران در اقدامی تحسین‌برانگیز مهم‌ترین و فراگیرترین نمایشگاه بین‌المللی حوزه معدن و صنایع معدنی ایران را در تقارن زمانی و مکانی با همایش یادشده انعکاس دهند تا آرزوی دیرینه دست‌اندرکاران حوزه معدن و صنایع معدنی مبنی بر برپایی رویدادهای بزرگ، یکپارچه و همدلانه در بخش معدن جامه عمل بپوشد. وی با اشاره به مقاله‌های داخلی و خارجی که به همایش ارسال شده، گفت: دریافت بیش از ۲۹۰ مقاله داخلی و خارجی برای همایش، سخنرانی کلیدی سرشناس‌ترین فعالان معدنی جهان و حمایت گسترده دست‌اندرکاران در این رویداد از یک سو و مشارکت فعال شرکت‌های ایرانی و بین‌المللی در نمایشگاه از سوی دیگر، به‌طور قطع موجب ارتقای جایگاه رفیع ایران در عرصه جهانی است؛ موضوعی که امید می‌رود با استمرار همکاری انجمن‌ها و متولیان سبب تثبیت موقعیت کشور شود.

استراتژی برای تلفیق ثروت معدنی ایران و افغانستان
نماینده موسسه «جی. آی. زی» آلمان در آیین پایانی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن دلیل حضور گسترده مهمانان خارجی در چهارمین کنگره بین‌المللی معدن، همکاری دبیرنامه علمی و اجرایی کنفرانس را فعالیت‌های این شرکت دانست و گفت: من زمین‌شناس نیستم، اما این رویداد برای من بسیار جذاب و قابل توجه بود. به عقیده من زبان مشترک همه ما انگلیسی، آلمانی یا فارسی نیست. زبان مشترک ما، زمین‌شناسی و معدن است؛ هدف از این گردهمایی، تدبیر راه‌حلی منطقی و کارآمد است. همه ما نیازمند مواد معدنی هستیم اما باید آثار زیست‌محیطی را در نظر گرفت. وی در ادامه با تشکر از علی‌اصغر خدایاری رییس انجمن مهندسی معدن ایران، نادعلی اسماعیلی دهج رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، محمدرضا بهرامن رییس هیات‌مدیره خانه معدن ایران و امید اصغری دبیر ششمین کنفرانس معدن برای تلاش در برگزاری این گردهمایی، از حضور بازدیدکنندگان از افغانستان، ترکیه، آلمان و چین قدردانی کرد.
وی تاکید کرد: این گردهمایی تنها با هدف توسعه صنعت معدن ایران برگزار نشده، بلکه با در نظر گرفتن منابع غنی معدنی ایران و افغانستان به دنبال راهبرد و استراتژی مناسب برای تلفیق ثروت ۲ کشور و کمک به افغانستان نیز هستیم. همچنین قصد داریم صنعت معدن ایران را به دنیا معرفی کنیم.

برگزاری تریبون آزاد در نمایشگاه
از رخدادهای دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات، تجهیزات و صنایع وابسته، برگزاری تریبون آزاد بود که در آن جمعی از دانشجویان، معدنداران و شرکت‌های معدنی در نشستی به مشکلات دانشجویان رشته مهندسی معدن و چالش‌های اشتغالزایی پرداختند. در این نشست، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان به بیان دغدغه‌ها و مشکلات خود ازجمله اشتغال و کارآموزی، پیشینه کاری، مشکلات آموزشی موجود و نبود ارتباط موثر بین صنعت و معدن پرداختند. در این زمینه شاهد بودیم که تعدادی از معدندارها و رییسان شرکت‌های معدنی با نظر دانشجویان موافق بودند و موضوع گشایش درهای کشور به سوی دنیایی جدید و توسعه معادن را مطرح و برای رفع موانع موجود در آینده‌ای نزدیک ابراز امیدواری کردند. گفتنی است در این نشست محمدرضا بهرامن، رییس هیات‌مدیره خانه معدن ایران با معرفی کمیته دانشجویی، بر حمایت و همکاری مسئولان امر از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای رفع مشکلات موجود و همچنین توجه بیشتر به جامعه دانشگاهی تاکید کرد. از دیگر نکات تریبون آزاد این است که دانشجویان حاضر و اعضای هیات رییسه کمیته به کمرنگ بودن حضور دانشجویان در عرصه معدن و صنعت و کم اعتمادی فعالان و نهادهای صنعتی به جامعه دانشجویی به دلیل نبود برنامه و قوانین صحیح اشاره کردند و خواستار رفع موانع و مشکلات موجود به‌ویژه بیکاری دانشجویان شدند. در این نشست سهیلا جلودارزاده نماینده مجلس شورای اسلامی تهران حضور داشت و به نبود ارتباط قوی بین دانشگاه و صنعت اشاره کرد. او با استقبال از نظرها و ایده‌های دانشجویان، خواستار معرفی و بیان مشکلات از طرف جامعه دانشگاهی و اعلام آن به مسئولان شد و فرصت‌های به وجود آمده برای بیان موانع و مشکلات را نقطه عطفی در رفع معضلات جامعه دانشگاهی کشور دانست. به گفته وی جامعه از نبود ایده‌های نو و کارآفرینی رنج می‌برد. برای رفع این مشکل می‌توان تمرکز بر کارآفرینی را یک اصل مهم برشمرد.

تفاهمنامه تبادل نیروهای دانشجویی
همچنین اعضای کمیته دانشجویی در زمینه اهداف تعیین شده، با شرکت‌های معدنی چادرملو، گل‌گهر سیرجان، سنگ‌آهن سنگان، آلومینای جاجرم، مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، طلای زرشوران و شرکت‌های خارجی همانند شرکت چند ملیتیGRP، انجمن ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی آلمان، دیدار و گفت‌وگو کردند. در این بین جلسه مهمی با حضور ۲ تن از نمایندگان شرکت لهستانی WOERNER، محمدرضا بهرامن رییس هیات‌مدیره خانه معدن ایران و رییس کمیته دانشجویی خانه معدن ایران با هدف تنظیم تفاهمنامه‌ای در زمینه تبادل نیروی دانشجویی برای آموزش‌های تکنیکال برگزار شد که با موافقت نمایندگان خارجی همراه بود. براساس این گزارش، کمیته دانشجویی قرار است همایش ایده‌های نو و کسب‌وکارهای نوپای معدنی را نیز در ۴ اسفند ۱۳۹۵ در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با همکاری خانه معدن ایران برگزار کند. از این‌رو با معرفی این برنامه به بازدیدکنندگان غرفه، از آنها دعوت شده تا در این همایش حضور یابند که با استقبال مراجعه‌کنندگان روبه‌رو شد. براساس اطلاعات به‌دست آمده، محورهای ایده‌پردازی در این همایش اشتغال‌زایی فارغ‌التحصیلان، عناوین شغلی جدید، توسعه پایدار معدنی و حفظ زیست، تاسیس شرکت‌های دانشجوبنیان و دانش‌بنیان معدنی، گسترش بخش تحقیق و توسعه در مجموعه‌های معدنی، چگونگی بهره‌مندی از فضای مجازی برای بهبود کسب‌وکار معدنی و نوآوری در رشته مهندسی معدن، زمین‌شناسی، مهندسی مواد و متالوژی و نقشه‌برداری است.

Print Friendly, PDF & Email