حضور در بازارهای هدف، محور توسعه صنعت سنگ ایران

حضور در نمایشگاه‌های تخصصی و بین‌المللی به عنوان راهکاری موثر برای رشد و توسعه صادرات محصولات معدنی ازجمله سنگ‌های تزئینی به شمار می‌آید.

از طرفی برای راهیابی و شناسایی بازار هدف نیز می‌توان به این نمایشگاه‌ها امیدوار بود. در این میان شاهدیم که انجمن سنگ ایران تلاش‌های گسترده‌ای برای خارج کردن صنعت سنگ ایران از رکود را در دستور کار خود قرار داده زیرا رکود حاکم بر صنعت ساخت‌وساز در کشور، بازار سنگ‌های تزئینی کشور را تحت‌تاثیر قرار داده و سبب تعطیلی تعداد بسیاری از معادن سنگ تزئینی کشور شده است. اگرچه سنگ ایران، امسال حضور در ۴نمایشگاه تخصصی سنگ در کشورهای ایتالیا، ترکیه، چین و روسیه را تجربه می‌کند تا از این طریق بتواند تعداد مشتریان سنگ‌های ایرانی را افزایش دهد اما این کار در نهایت نیازمند حمایت از سوی دولت و سازمان‌های بزرگ است زیرا اگر ایران بخواهد به یکی از قدرت‌های منظقه و حتی جهانی در صنعت سنگ تبدیل شود باید تسهیلات لازم و شرایط مناسب براساس حضور در بازارهای هدف برای فعالان این صنعت فراهم شود.

اجرایی کردن محورهای توسعه‌ای
دبیر انجمن سنگ ایران درباره برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی حوزه صنعت سنگ و آثار آن بر روند فعالیت معدنکاران و واحدهای فرآوری وابسته به آن در گفت‌وگو به صمت اظهار کرد: یکی از نمایشگاه‌های بزرگ جهانی که چندی پیش برگزار شد نمایشگاه تخصصی و بین‌المللی سنگ روسیه بود که تعدادی از فعالان صنعت سنگ ایران نیز در آن حضور پیدا کردند. حال اینکه حضور در این نمایشگاه‌ها تا چه اندازه بر رشد و توسعه صنعت سنگ کشور اثرگذار خواهد بود، به شرایط بستگی دارد.
به گفته احمد شریفی، راه رشد و توسعه صادرات ایران حضور در بازار هدف است که برای عملیاتی کردن آن نیز باید محورهایی تعریف شده و بر اساس آنها عمل شود. نخست اینکه ایران حضور پرقدرت و توانمندی در این نمایشگاه‌ها داشته باشد. در شورای سیاست‌گذاری صنعت سنگ ایران برای دستیابی به بازارهای هدف، حضور در ۴نمایشگاه تخصصی خارجی تصویب شد.
وی افزود: قرار شده نمایشگاه مسکو روسیه، نمایشگاه ازمیر ترکیه، نمایشگاه شیامن چین و نمایشگاه ورونای ایتالیا را به عنوان بازار هدف ببینیم. البته زمانی که حرف از بازارهای هدف به میان می‌آید باید توجه کرد فقط اینکه ایتالیا بازار هدف باشد مطرح نیست؛ بلکه مخاطبان و خریداران سنگی که در این نمایشگاه از سراسر جهان حضور پررنگ دارند و در این نمایشگاه شرکت می‌کنند مهم هستند. ما می‌توانیم با برقراری ارتباط و معرفی ظرفیت‌های خود زمینه فروش و صادرات محصولات خود را فراهم کنیم.
دبیر انجمن سنگ ایران افزود: هم‌اکنون در حال بررسی شرایط بازار هند نیز هستیم که با حضور در این کشور، آن را به عنوان یکی از بازارهای هدف انتخاب کنیم. در اصل برای این ۵ بازار هدف باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که بتوانیم در نمایشگاه‌های تخصصی آنها به بهترین شکل ممکن( پاویون) شرکت کنیم.
شریفی افزود: در این زمینه حضور صنعت سنگ ایران در نمایشگاه سنگ مسکو، نمونه حضور موفقیت‌آمیز فعالان سنگ ایران بود. در این نمایشگاه که معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و تعدادی از دیگر مسئولان کشور در آن حضور یافتند، ایران از لحاظ کیفیت حضور در این نمایشگاه در رتبه نخست قرار گرفت.

ارتباط آهسته آهسته شکل می‌گیرد
به گفته شریفی دستاوردهای نمایشگاه لحظه‌ای نیست زیرا در ابتدا فعالان این حوزه باید با یکدیگر آشناشده و در ادامه با انجام مکاتبات و معرفی ظرفیت‌های خود به یکدیگر زمینه فعالیت و همکاری با یکدیگر را با هم فراهم می‌کنند تا روابط تجاری برقرار شود.
شریفی با بیان اینکه آثار حضور در نمایشگاه به صورت میان مدت و بلندمدت مشخص می‌شود در ادامه گفت: اطلاعاتی که امروزه از حضور برخی از غرفه‌داران نمایشگاه مسکو در اختیار داریم خوب و مثبت است. زیرا تعدادی از این فعالان قراردادهایی به امضا رسانده‌اند و آرام آرام با مشتریان حاضر در نمایشگاه ارتباط برقرار می‌کنند. اتفاق مثبتی در این حوزه رخ داده و با حضور پی در پی در نمایشگاه‌های تخصصی سنگ می‌توان زمینه فعالیته هرچه بیشتر را در این بخش فراهم کرد.
وی بر این باور است که مشکل امروز این صنعت، نبود حمایت از سوی دولت است زیرا قبل از حضور آنها در نمایشگاه مسکو، به غرفه‌داران گفته شده بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت از آنها حمایت خواهد کرد. اما این اتفاق نیفتاد و هزینه حضور در نمایشگاه که در کل یک‌میلیارد تومان (هرغرفه ۸۰میلیون تومان) بود همه از سوی غرفه‌داران پرداخت شد.
دبیر انجمن سنگ ایران گفت: کشورهای رقیب ایران در صنعت سنگ ایران مانند ایتالیا هستند که بازار سنگ آن در شرایطی قرار دارد بی‌نیاز از کمک دولت است، بااین حال دولت بیش از ۵۰درصد از هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها را به تولیدکنندگان خود پرداخت می‌کند. به عنوان مثال در نمایشگاه سنگ تهران که هزار متر غرفه خارجی داشتیم که ۸۰۰متر آن در اختیار ایتالیایی‌ها بود. در واقع این حمایت دولت ایتالیا از صنعت سنگ کشور به دلیل ضرورتی است که در بحث صادرات خود می‌بیند. اما در ایران به دلیل نبود توجه، امکانات و… آنچنان که باید به صنعت سنگ توجه نکرده و در نتیجه شرایط آنچنان که باید قابل رشد نیست.

ورود تجهیزات و فناوری‌های نوین برای سنگ
در این میان کارشناسان و فعالان صنعت سنگ ایران نیز معتقدند که سرمایه‌گذاری در حوزه سنگ‌های تزئینی تنها به حضور در نمایشگاه‌های تخصصی ختم نمی‌شود و باید برای بروز کردن تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده در معادن و کارخانه‌های فرآوری نیز اقدام کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که به دلیل استفاده از روش‌های قدیمی و سنتی در برخی معادن، میزان پرتی و ضایعات استخراج افزایش پیدا کرده که نتیجه آن متضرر شدن معدندار است.
یک کارشناس صنعت سنگ در این باره به صمت گفته بود: در گذشته نه چندان دور از آنجایی که سنگبری‌ها درخواست سنگ ارزان داشتند معدنداران با انفجار و اتلاف ذخایر فقط تولید را بالا بردند و به شکل کوپ سنگ‌ها آن را فروختند و به بهره‌وری در تولید کم‌توجهی کردند.
فرزاد طاهری به شرایط جدید حاکم بر معادن اشاره کرد و گفت: اکنون با سرانجام یافتن برجام، معدنداران و کارخانه داران باید فرهنگ مصرف کشورهای مقصد را مورد توجه قرار داده و مطالعه کنند. همچنین باید با استانداردهای روز دنیا تولیدات خود را ارائه کنند که البته کار سختی نیست و هزینه سرمایه‌گذاری آن هم به سرعت بازمی‌گردد.
به گفته وی، نکته اینجاست که اگر ماشین‌آلات جدید و بروز معدنی هم به معادن کشور وارد شوند مشکل معدنکاران با تدوین استانداردهای تولید و نظارت مهندسان کارآزموده نظام مهندسی رفع خواهد شد. البته باید در نظر گرفت آثار برجام و توافق‌های حاصل‌شده با کشورهای اروپایی نتایج مثبتی برای صنعت سنگ کشور داشته که ازجمله مهم‌ترین آنها ورود هیات‌های جدید فرآوری از ایتالیا به ایران بوده و این بهترین فرصت برای فراگیری دانش روز با همکاری مشترک با ایتالیایی‌ها است.
به نظر می‌رسد با سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع پایین‌دستی به شکل مشترک با ایتالیایی‌ها بازگشت سرمایه خوبی برای صنعت سنگ کشور به‌دست می‌آید.
این کارشناس و فعال معدنی افزود: در حال حاضر ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در عرصه صنعت سنگ‌های تزئینی است چراکه به دلیل در اختیار داشتن تجهیزات و فناوری‌های نوین توانسته محصولاتی با کیفیت‌های بالا که استانداردهای بین‌المللی را دارند تولید کند. حال با برداشته شدن تحریم‌ها و امضای تفاهمنامه بین ایران و اروپا مبنی بر ایجاد کارگاه‌های آموزشی می‌توان به ارتقای سطح دانش فنی صنعت سنگی‌های ایران امیدوار بود.
طاهری تاکید کرد: همچنین با ورود تجهیزات و فناوری‌های نوین امکان فرآوری سنگ‌های تزئینی در کشور فراهم می‌شود و دیگر خبری از خام‌فروشی نخواهد بود. هم‌اکنون ایران با در اختیار داشتن ذخایر فراوان و با کیفیت بالای سنگ‌های تزئینی در بین ۵ کشور دارنده این کانی قرار گرفته است.

Print Friendly, PDF & Email