معدنی‌ها دومین تراز تجاری کشور را از آن خود کردند

میزان صادرات تولیدات بخش معدن و صنایع معدنی براساس جدیدترین اطلاعات ایمیدرو از ابتدای سال تا پایان تیر، با رشد ۳۰درصدی مواجه شده که با این میزان رشد صادرات در بخش معدن، این صنعت بعد از صنعت نفت بیشترین درآمد ارزی کشور را در امسال به همراه می‌آورد تا یک قدم رو به جلو نسبت به ۲۰سال گذشته برداشته شود.

روزگاری که صادرات کشور فقط محدود به نفت بود. بیشترین رشد صادرات غیرنفتی در چند ماه گذشته در بخش معدن بوده که این یک قدم رو به جلو نسبت به ۲۰سال گذشته است که صادرات کشور فقط محدود بهنفت بود. محمدرضا ایزدیار، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت با بیان این مطلب به پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: در مواد معدنی بین ۷۰ الی ۸۰درصد از جدول مندلیف در ایران وجود دارد اما با وجود این رشد چشمگیر در صادرات بخش معدن هنوز شرایط مطلوب وجود ندارد چون باید از صادرات این سنگ‌ها و مواد، ارزش بیشتری کسب شود. وی با تاکید بر این نکته که علم پایه ایجاد ارزش افزوده است به صنایع خلاق و نوآورانه اشاره کرد و گفت: بخش‌هایی از صنایع خلاق با مباحث شرکت‌های دانش‌بنیان همپوشانی دارد و بخش‌هایی از آن نیز متفاوت است، ولی این صنایع نیز در چارچوب تبدیل ایده به ثروت قرار دارند. اگر این تعریف مد نظر قرار گیرد، از منظر سیاست‌گذاری و صادرات می‌توان امکانات بیشتری برای کشور ایجاد کرد. این مقام مسئول با بیان اینکه باید در گام بعدی به این سمت حرکت کرد، اظهار کرد: حدود ۱۵سال پیش طرح اولیه صنایع خلاق ارائه شد تا حرکت‌ها در مرزهای دانش متوقف نشوند بلکه با نگاه نوآورانه به دنبال فرآوری مواد خام رفت.  وی در ادامه تصریح کرد: نوآوری‌ها نه در سطح بین‌المللی بلکه در سطح ملی و بنگاه‌های داخلی هم نیست در حالی‌که اگر به یک نوع مواد خام، جنبه دارویی داده شود تا این مواد خام در یک گام بالاتر به عنوان نهاده صنایع دارویی به کار رود، ارزش افزوده بالایی هم در داخل و هم در خارج برای بنگاه و اقتصاد کلان کشور ایجاد شده است. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تجاری سازمان توسعه و تجارت به نمونه‌ای در این حوزه اشاره کرد و گفت: حدود ۶ سال پیش در نمایشگاه صنایع دستی قطر، یک ایرانی فرش دست‌بافتی را به نمایش گذاشت که حدود ۶ میلیون دلار ارزش داشت! علت قیمت بالای این فرش، طرح و بافت منحصربه‌فرد و یگانه‌اش بود.

جدیدترین گزارش از صادرات
میزان صادرات تولیدات بخش معدن و صنایع معدنی از ابتدای سال تا پایان تیر ماه، با رشد ۳۰درصدی مواجه شد. در مدت ۴ ماه ابتدای امسال میزان صادرات این بخش از ۲/۴میلیارد دلار عبور کرد در حالی که در مدت مشابه سال ۹۴ این رقم به ۱/۸میلیارد دلار رسیده بود. از ابتدای فروردین تا پایان تیر امسال، زنجیره فولاد، مس و سنگ‌آهن به ترتیب بیشترین سهم را در صادرات این حوزه در اختیار داشتند به‌طوری که سهم زنجیره فولاد به بیش از ۱/۱میلیارد دلار رسید. همچنین سنگ‌آهن و مس نیز سهم ۲۲۷میلیون و ۳۷۳میلیون دلاری در صادرات داشتند. صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی شامل فولاد، مس، روی، فلزات گرانبها، انواع فروآلیاژ و مولیبدن بود که به بازارهای هدف صادر شده است.

کاهش ۲۹درصدی واردات
در این مدت در حالی اقتصاد کشور شاهد رشد صادرات بخش معدن و صنایع معدنی شد که واردات این حوزه با افت ۲۹درصدی همراه شد به طوری که از ۱/۶میلیارد دلار در ۴ ماه ابتدای سال ۹۴ به ۱/۱میلیارد دلار در مدت مشابه امسال افت پیدا کرد. در مدت ۴ ماه امسال، بیشترین سهم از واردات بخش معدن و صنایع معدنی به زنجیره فولاد اختصاص یافت به‌طوری که ۸۲۲میلیون دلار از رقم کل واردات را در اختیار گرفت. پس از این بخش، سایر محصولات معدنی و زنجیره آلومینیوم با اختلاف زیادی، در رتبه دوم و سوم ایستادند. ارزش واردات آلومینیوم به ۹۴میلیون دلار رسید و سایر محصولات معدنی نیز سهم ۹۶میلیون دلاری داشتند. به گزارش ایمیدرو، در این مدت انواع محصولات معدنی و صنایع معدنی شامل فولاد، مس و صنایع پایین‌دستی، روی، زغالسنگ و کک، تیتانیوم، انواع سنگ و میکا وارد کشور شد.

Print Friendly, PDF & Email