افزایش ۵۰درصدی ذخایر معدنی کشور تا پایان سال

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) از برنامه‌های سال جاری ایمیدرو برای راه‌اندازی طرح‌های جدید معدن و صنایع معدنی خبر داد.

مهدی کرباسیان به مناسبت هفته دولت با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «اقتصاد ایران» که از «شبکه تهران» پخش شد، اعلام کرد: طرح توسعه مجتمع طلای زرشوران در راستای اقتصاد مقاومتی است و اجرای آن ظرفیت تولید طلا را از ۳ به ۵ تن در سال افزایش می‌دهد.
به گزارش صمت، وی افزود: فراخوان دعوت از پیمانکاران داخلی و خارجی به‌تازگی اعلام شده و پیش‌بینی می‌شود عملیات اجرایی این طرح توسعه از سوی پیمانکار تا ۳ ماه آینده آغاز شود.
وی درباره برنامه‌های افتتاح شده در امسال گفت: پیمانکار معدن تیتانیوم کهنوج که فعالیت آن بیش از ۲۰ سال متوقف شده بود، هفته گذشته انتخاب شد و اواخر شهریور یا اوایل مهر این طرح کلنگ‌زنی خواهد شد. برای این طرح ۵۰۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است.
طرح‌های فولاد استانی را می‌توان یکی از ارثیه‌های دولت دهم برای دولت یازدهم برشمرد. پروژه‌هایی که اما و اگرهای بسیاری به همراه داشت. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بهره‌برداری از این ۷ طرح را در دستور کار خود قرار داد.
رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به طرح‌های فولاد استانی اظهار کرد: طرح‌های فولاد استانی هر کدام به ظرفیت تولید ۸۰۰هزار تن که به دلیل تحریم و کمبود نقدینگی متوقف شده بود، در دولت یازدهم با مشارکت بخش خصوصی فعال شد که بخش آهن‌اسفنجی طرح فولاد سپیددشت تا اواخر شهریور جاری افتتاح می‌شود ضمن اینکه به‌طور قطع در نیمه دوم امسال بخش آهن‌اسفنجی ۴ طرح فولاد استانی افتتاح خواهد شد.
کرباسیان افزود: در کنار موارد یاد شده، افتتاح طرح گندله‌سازی ۵میلیون تنی در خواف سنگان را خواهیم داشت. ذخیره سنگ‌آهن خواف ۹۰۰میلیون تن بود که سال گذشته با عملیات‌های اکتشافی ایمیدرو ۳۰۰میلیون تن به آن افزوده شد و به ۱/۲میلیارد تن رسید.
وی افزود: یکی از سیاست‌های دولت در بخش معدن در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از خام‌فروشی است. با توجه به ذخایر غنی معدنی در کشور، هدف اصلی ایجاد ارزش‌افزوده بالاتر است که به‌عنوان مثال در سنگ‌آهن می‌توان با راه‌اندازی کارخانه‌های گندله، کنسانتره، آهن‌اسفنجی و فولاد ارزش‌افزوده آن را از حدود ۴۰ دلار تا ۳۰۰ دلار افزایش داد ضمن اینکه فرصت‌های شغلی زیادی هم ایجاد کرد.
کرباسیان با بیان اینکه هر واحد سرمایه‌گذاری در معدن حداقل ۳ واحد ارزش‌افزوده ایجاد می‌کند، تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن بیشتر معادن در مناطق محروم، با فعالیت‌های اکتشافی و معدنی می‌توان علاوه بر عمران و آبادانی این مناطق، اشتغال فراوانی هم ایجاد کرد.
وی با اشاره به وجود ۵۷میلیارد تن ذخیره شناخته شده معدنی کشور گفت: با فعالیت‌های اکتشافی ایمیدرو که در وسعت ۲۵۰هزار کیلومترمربع در دولت یازدهم شروع شده و ادامه دارد، و ۲/۵ برابر ۸۰سال گذشته است، پیش‌بینی‌های اولیه نشان می‌دهد تا پایان امسال یا اوایل سال آینده ۵۰درصد به ذخایر معدنی کشور افزوده شود.

همکاری‌های خارجی
با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌ها، فرصت همکاری برای بخش معدن ایران با کشورهای خارجی فراهم شد. بی‌تردید این اتفاق برای بخش معدنی که در سال‌های تحریم با کشورهای اروپایی در ارتباط نبود و بخش عمده بازار صادراتی آن به بازار چین ختم می‌شد، یک اتفاق مبارک به شمار می‌آید. ایمیدرو در این زمینه توانست ارتباط خوبی با کشورهای خارجی برقرار کند و مذاکرات بسیاری با سرمایه‌گذاران اروپایی داشته باشد.
وی به سفر به ایتالیا و فرانسه به همراه هیات اقتصادی ایران و رییس‌جمهوری هم اشاره کرد و گفت: یکی از یادداشت تفاهم‌ها تشکیل یک شرکت مشترک بین ایران و ایتالیا بود تا بتوانیم زنجیره‌ای را فولاد ایجاد کنیم. شرکت یادشده اکنون تشکیل و هیات مدیره ایرانی– ایتالیایی آن تعیین شده و یک معدن هم به آنها معرفی شده است. برای این طرح ۲میلیارد یورو سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: در زمینه آلومینیوم نیز به تفاهم‌هایی دست یافتیم که مقدمات آن در حال فراهم شدن است و در جلسه‌ای با مسئولان مناطق آزاد قرار شد در چابهار شرکتی را برای تامین و تولید پودر آلومینا از بوکسیت ایجاد کنیم.
کرباسیان تصریح کرد: قراردادی هم با شرکت اس‌ام‌اس ایتالیا برای تامین مالی پروژه‌های فولادی امضا کردیم که فولاد مبارکه مراحل نهایی آن را طی کرده است. در طرح توسعه فولاد هرمزگان و فولاد سپیددشت هم روندکاری به خوبی پیش می‌رود.

پیشنهاد برای تقویت بخش معدن
تدوین برنامه ششم توسعه فرصتی است تا بخش معدن سهم خود را در اقتصاد کشور پررنگ کند.
کرباسیان به برنامه ششم توسعه و ضرورت توجه بیشتر به بخش معدن اشاره کرد و گفت: بخش معدن باید در برنامه ششم توسعه پررنگ‌تر دیده شود و پیشنهاد ما این است که ۴ میلیارد دلار تسهیلات به ایمیدرو داده شود تا برای توسعه بخش معدن با بخش خصوصی شریک شود. با این رقم بین ۱۵ تا ۲۵میلیارد دلار جذب منابع کنیم. ضمن اینکه هر پروژه‌ای را که بهره‌برداری کردیم باید بعد از ۳سال به بخش خصوصی واگذار کنیم.
وی افزود: یکی دیگر از پیشنهادهای ما تقویت صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی است. البته در یک مرحله با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی، سرمایه این صندوق از ۱۰‌ به ۱۱۰میلیارد تومان افزایش یافته است. چنانچه در برنامه ششم توسعه ۲۰۰ تا ۳۰۰میلیون دلار به صندوق یادشده اختصاص یابد، این صندوق به خوبی از معدنکاران کوچک و متوسط حمایت خواهدکرد و جهشی در بخش معدن ایجاد خواهد شد.
کرباسیان در زمینه جلوه‌های بیرونی ارزش ۷۰۰میلیارد دلاری ذخایر معدنی کشور اظهار کرد: یکی از جلوه‌ها، فرآوری و صادرات این ذخایر است که خوشبختانه صادرات معدن و صنایع معدنی در سال جاری رشد خوبی داشته و در ۴ماه امسال از ۴/۲میلیارد دلار فراتر رفته است.
وی جلوه بیرونی دیگر ذخایر معدنی را ایجاد اشتغال دانست و افزود: به‌عنوان مثال در معدن زرشوران اکنون بیش از ۶۵۰ نفر به‌طور مستقیم مشغول به فعالیت هستند ضمن اینکه برای تعداد زیادی اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.
کرباسیان سهم معدن و صنایع معدنی در اقتصاد ملی را درحال‌حاضر ۶درصد عنوان کرد و گفت: این رقم مناسب این بخش نیست چون میزان آن در کشورهای هم‌سطح ما حدود ۱۶درصد است. البته در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده که این سهم به ۱۰درصد برسد.
وی تحقق افزایش سهم بخش معدن و صنایع معدنی در برنامه ششم توسعه را نیازمند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی دانست و افزود: سرمایه داخلی کافی نیست و باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری خارجی برویم و برای رشد جهشی در بخش معدن و صنایع معدنی در برنامه ششم توسعه ۳۰میلیارد دلار سرمایه جذب کنیم.
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین به ضرورت وجود مرکز مطالعات راهبردی معدنی در کشور اشاره کرد و گفت: باید بپذیریم در حوزه پژوهش نیازمند فعالیت‌های بیشتری هستیم چون مراکز دانشگاهی ما هنوز در حوزه اجرایی به طور قابل توجهی در بخش‌های معدن، صنعت و… فعال نشده‌اند هر چند فعالیت‌هایی شروع شده اما کافی نیست. باید این کار از حوزه دولت خارج شود.

افزایش بودجه پژوهش
ایران با ذخایر فراوان معدنی فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود، حال با توجه به این ذخایر عظیم معدنی، ایجاد مرکز مطالعات راهبردی معدنی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
کرباسیان درباره این موضوع و با اشاره به اینکه هنوز مراکز دانشگاهی به مراکز اجرایی متصل نشده، اظهار کرد: این اتفاق آرام‌آرام در حال شکل‌گیری است اما همچنان می‌توان بیان کرد در این موضوع خیلی عقب هستیم.
وی ادامه داد: در همین زمینه و در سال‌های اخیر ایمیدرو بودجه پژوهشی خود را چند برابر کرده است.
به گفته کرباسیان، ایمیدرو در حال حاضر با ۱۲ دانشگاه کشور فعالیت‌های پژوهشی خود را شروع کرده که کافی نیست و باید در صورت لزوم در برخی پژوهش‌ها را مراکز علمی و دانشگاهی خارجی همکاری کنیم.
رییس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: ایمیدرو همچنین با فعال‌تر کردن مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی خود در کرج، سال قبل موفق شد ۶ عنصر نادرخاکی را شناسایی و معرفی کند.
کرباسیان درباره آینده بخش معدن اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از خام‌فروشی، ظرفیت کشور، باور دولت و مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت، تاکیدات رهبر معظم انقلاب، وجود نیروی متخصص و مجرب و… آینده روشنی برای بخش معدن متصور خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email