صادرات سنگ خام و فرآوری شده به هم وابسته‌اند

انجمن سنگ‌های تزئینی ایران در شرایط کنونی که بسیاری از معادن تعطیل شده یا با کمتر از ظرفیت خود در حال کار هستند اقدامات گسترده‌ای برای بهبود شرایط فعلی در دستور کار خود قرار داده است.

حضور در نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی سنگ مسکو و ساختن پاویون ویژه ایران یکی از رخدادهای مهم برای این صنعت است و به گفته دبیر انجمن سنگ ایران راهی برای حضور در بازارهای جهانی همچون آسیای‌میانه و کشور روسیه است. ‌
از سویی دیگر حمایت سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) از این بخش از مواردی است که ادامه حیات و رونق را به صنعت سنگ ایران باز می‌گرداند. نکته مهمی که از سوی کارشناسان و فعالان حوزه سنگ ایران مطرح می‌شود نوع صادرات سنگ تزئینی است زیرا آنها معتقدند سنگی که امروزه از ایران به دیگر کشورها صادر می‌شود ( شش وجهی برش سیم خورده) آماده استفاده در تمامی صنایع و کارخانه‌های فرآوری است و نمی‌توان به آن سنگ خام اطلاق کرد.
حال اگر خام هم باشد شاهدیم که بسیاری از کشورهای پیشرو در عرصه سنگ‌های تزئینی، به طور تقریبی نیمی از صادرات خود را به این شکل انجام می‌دهند چراکه آنها معتقدند صادرات سنگ‌خام و فرآوری شده در کنار یکدیگر قرار گرفته و لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

حرکت به سمت صادرات
دبیر انجمن سنگ‌های تزئینی ایران درباره شرایط کنونی این بخش گفت: تلاش‌های بسیاری از سوی فعالان صنعت سنگ تزئینی در حال انجام است. در واقع فعالان این صنعت، قصد دارند با تمرکز بر فعالیت‌های گسترده به سمت صادرات این دست از محصولات معدنی حرکت کنند.
به گفته احمد شریفی، یکی از حمایت‌هایی که دولت می‌تواند از صنعت سنگ‌های تزئینی داشته باشد تسهیل قوانین و مقررات است و این در حالی است که تاکنون اقدامی برای این بخش از سوی دولت انجام نشده است.
وی به اقدامات انجام شده در راستای بهبود شرایط سنگ تزئینی ایران نیز اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی مسکو برای نخستین بار غرفه‌ای به مساحت ۴۳۰مترمربع از سوی انجمن سنگ ایران گرفته شد که می‌توان آن را یک رخداد مهم برای این صنعت دانست.
البته از ۵ نفر از مسئولان مربوط همچون جعفر سرقینی معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اسدالله کشاورز مدیرکل اکتشافات معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا مودودی معاون کل سازمان توسعه تجارت و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا قاهری مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تهران و ۲ تن دیگر از مسئولان برای حضور در مراسم افتتاحیه دعوت به عمل آمده است.
توسعه صادرات سنگ ایران
شریفی حضور ایران در نمایشگاه مسکو را به فال نیک گرفت و افزود: این اتفاق که از سوی انجمن سنگ ایران رقم خورد تلاشی برای حرکت در حوزه صادرات سنگ ایران به دیگر کشورهاست زیرا برای نخستین‌بار است که پاویون ایران در این نمایشگاه تشکیل شده و حرکتی ارزشمند برای توسعه صادرات سنگ‌های تزئینی به آسیای‌میانه روسیه خواهد بود. البته بحث برگزاری نمایشگاه در دیگر بخش‌ها و شناخت بازارهای بین‌المللی نیز در دستور کار قرار گرفته است. می‌توان گفت تنها راه نجات صنعت سنگ ایران حضور در بازارهای جهانی است. دبیر انجمن سنگ ایران اظهار کرد: نکته‌ای که درباره حضور در نمایشگاه مسکو وجود دارد میزان هزینه‌هایی است که از سوی غرفه‌داران ایرانی باید پرداخت شود چرا که هر غرفه‌دار باید رقمی افزون‌بر ۷۰ میلیون تومان برای این نمایشگاه تخصصی و بین‌المللی پرداخت کند. این در حالی است که کشورهای پیشرو در عرصه سنگ‌های تزئینی همچون ترکیه، ایتالیا، چین و… که رقیب ایران در بازار سنگ هستند حداقل ۵۰درصد از هزینه‌های حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی از سوی دولت پرداخت می‌شود اما برای غرفه‌داران و شرکت‌کنندگان ایرانی چنین حمایتی وجود ندارد. شریفی درباره فرآوری سنگ‌های تزئینی و صادرات آن نیز این‌گونه پاسخ داد و گفت: اینکه گفته می‌شود صادرات سنگ شش‌وجهی برش خورده صادرات سنگ خام بوده و غیرمنطقی است، نظری غیرکارشناسی است. هم‌اکنون حدود ۲۷ میلیون تن پروانه بهره‌برداری معادن سنگ‌های تزئینی صادر شده وی در خصوص آمار تولید سنگ‌های تزئینی می‌گوید: سال گذشته ۱۱ میلیون تن تولید داشتیم که امسال به ۱۰میلیون تن کاهش خواهد یافت.
به گفته وی محصولات سنگی به شکل بلوک ( ۶وجهی سیم برش خورده) آماده استفاده در بخش‌های مختلف هستند.
از طرفی جلوگیری از صادرات آنها مغایر با روش و برنامه‌های دیگر کشورهای تولیدکننده سنگ تزئینی است چراکه حدود ۴۰درصد از صادرات سنگ تزئینی کشورهای پیشرو در صنعت سنگ، به شکل بلوک شش‌وجهی است و این موضوع برای دیگر کشورهایی همچون ایتالیا و چین نیز صدق می‌کند. بنابراین می‌توان گفت صادرات مواد معدنی به شکل خام در کنار محصولات فرآوری شده لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

برنامه‌های متعدد برای بخش فرآوری و رتبه‌بندی کارخانه‌ها
شریفی در ادامه درباره فرآوری سنگ‌های تزئینی گفت: انجمن سنگ ایران برای بخش فرآوری سنگ‌های تزئینی برنامه‌های مفصل و کاملی در پیش گرفته و مجوزهای لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این زمینه دریافت شده است. به این ترتیب که مسئولیت آمارگیری و رتبه‌بندی کارخانه‌های فرآوری به انجمن سنگ واگذار شده است. به همین منظور در حال بررسی کارشناسی این کارخانه‌های هستیم تا آن‌دسته از کارخانه‌هایی که توانایی صادرات دارند به طور کامل شناسایی شوند و برای ارتقای کیفیت آنها برنامه‌ریزی شود.
دبیر انجمن صنعت سنگ ایران افزود: فرض کنید حدود ۶هزار واحد سنگبری داریم که از این تعداد حدود ۵۰۰واحد توان بالقوه برای صادرات دارند و باید ارتقای کیفیت پیدا کنند. در این میان انجمن سنگ ایران به دنبال شناسایی این ۵۰۰ واحد است تا با کمک فناوری‌های برتر جهان زمینه را برای ارتقای آنها فراهم کند.
به گفته شریفی در تفاهمنامه امضا شده با صنعت سنگ ایتالیا تصمیمی مبنی بر ایجاد انستیتو آموزش مشترک صنعت سنگ کشور گرفته شد و امید است در یکی دو ماه آینده فعالیت آن آغاز شود. در این راه، نخستین اقدام شناسایی مشکلات بوده تا بعد از آن نسبت به رفع مشکلات و به نوعی درمان آنها تلاش
کنیم.
وی افزود: زمانی که انستیتو مشترک ایران و ایتالیا راه‌اندازی شود، تصمیم داریم با کمک کارشناسان ایتالیایی و کمک سازمان یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) که مذاکره برای کمک فکری و آموزشی از آنها گرفته شده، برای ارتقای فناوری در صنعت سنگ وارد عمل شده تا امکان رقابت با دیگر کشورهای جهان فراهم شود. در این راه تلاش بسیاری شده و امید است درچند ماه آینده به نتیجه برسد.
شریفی ادامه داد: سازمان یونیدو تفاهمنامه‌ای با وزارت وزارت کار و رفاه اجتماعی به امضا رسانده و این وزارتخانه در ارتباط با سازمان یونیدو به منظور کمک بین‌المللی برای حمایت از صنایع مختلف فعالیت دارد. هم‌اکنون حمایت ۱۰۰درصدی سازمان «یونیدو» از صنعت سنگ کشور به عمل آمده و آنها به عنوان یک مجموعه صنعتی برای ایجاد اشتغال در ایران، حامی صنعت سنگ هستند.
به گفته دبیر انجمن سنگ ایران با کمک سازمان یونیدو و انجمن سنگ ایتالیا در تلاش هستیم تا مبحث آموزش و ارتقای کیفی فرآوری را به نتیجه برسانیم.

ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان
مدیرعامل یک شرکت سنگ، نیز درباره شرایط امروزی صنعت سنگ ایران چندی پیش اظهار کرده بود: با رفع تحریم‌های بین‌المللی می‌توان شاهد رشد و بهبود شرایط در حوزه سنگ‌های تزئینی بود و به‌تدریج شاهد برقراری ارتباطات بین تولیدکنندگان ایرانی و خریداران خارجی باشیم. باید شرایط به گونه‌ای برای تولیدکنندگان سنگ تزئینی فراهم شود که آنها بتوانند فعالیت‌های خود را گسترش دهند نه اینکه با قوانین دست‌وپاگیر انگیزه ادامه کار را از آنها سلب کنند.
کاوه فاضل بسطامی در پاسخ به اینکه چه راهکارهایی برای بهبود معادن سنگ تزئینی وجود دارد، گفت: یکی از بهترین راهکارها برای فعالان بخش خصوصی تسهیل ارتباط با کشورهای اروپایی برای امور بازرگانی است زیرا صنعت سنگ می‌تواند یکی از ارزآورترین منابع صادراتی کشور باشد؛ به شرطی که قوانین و همچنین برنامه‌ریزی صحیحی برای آن انجام شود.
وی ادامه داد: کشورهایی همچون ترکیه برنامه‌ای ۱۰ ساله خود را در صنعت سنگ آغاز کرده، هم‌اکنون به عنوان رقیبی برای کشور چین و ایتالیا به شمار می‌آید، این در حالی است که ذخایر معدنی آنچنانی از سنگ‌های تزئینی ندارد و بخش عمده‌ای از مواد اولیه خود را از ایران تهیه می‌کند
. حال اگر این معادن مورد توجه قرار گیرند، می‌تواند ارزآور شوند اما به دلیل وجود ذخایر معدنی فراوان در کشور آنچنان که باید معادن سنگ ساختمانی به چشم نمی‌آیند و توجهی به آنها نمی‌شود.
به گفته فاضل بسطامی باید برای تصمیم‌گیری و رفع مسائل در هر صنعتی با اهل فن و کسانی که دانش فنی لازم را دارند مشورت کرد تا نتیجه بهتری برای تصمیم‌گیری نهایی انجام شود. این در حالی‌است که در ایران سمن(ان‌جی‌او)ها آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرند. این موضوع درباره صنعت سنگ ایران نیز صادق است و باید از انجمن سنگ برای وضع قوانین با آنها مشورت کرد.
وی با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ جهانی همچون ایتالیا، چین و ترکیه در کنار محصولات فرآوری شده نسبت به صادرات سنگ خام نیز اقدام می‌کنند، اظهار کرد: در ایران نیز به دلیل وجود ذخایر فراوان از سنگ‌های تزئینی که تنوع بالایی دارد شرایط خوب و مناسبی برای دارندگان این ذخایر معدنی فراهم است.

Print Friendly, PDF & Email