راه‌های بهبود بازار سرمایه از نگاه کارشناسان

نگاهی به تحولات چند سال اخیر در بازار سرمایه نشان می‌دهد حال و روز تالار حافظ هنوز به یک تعادل و ثبات قابل قبول دست نیافته است، به طوری که هر از گاهی اتفاق‌ها و اخبار خاص در حوزه اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی بازار را دستخوش تحرکات مثبت کرده و بسیار زودتر از آنچه فکرش را کنیم آثار آن کمرنگ شده و از بازار خارج می‌شود.

کارشناسان معتقدند عوامل بسیاری بر بازار سرمایه اثرگذار است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به رکود اقتصادی، کمبود نقدینگی و همچنین بالا بودن سودهای بانکی اشاره کرد.
با توجه به آنکه در فضای پسابرجام قرار داریم، ورود سرمایه‌گذاران خارجی و همچنین نقدینگی‌های جدید آنها یکی از بهترین راه‌های نجات بازار سرمایه به شمار می‌آید اما به دلیل ابهامات بانکی و برخی عوامل سیاسی، ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران با کمی تاخیر انجام می‌شود.

رکود اقتصادی
در این‌باره یکی از کارشناسان ارشد بازار سرمایه معتقد است، رکودی که بازار گرفتار آن شده، در اصل رکودی است که شرکت‌های بورسی به آن دچار شده‌اند و به عبارت دیگر وضعیت کلی اقتصاد کشور را به تصویر می‌کشند زیرا همچنان رکود دامنگیر اقتصاد است و نتوانسته از آن خلاصی پیدا کند.
ابوالقاسم آقادوست با اشاره به اینکه بازار سرمایه بسیار زود عکس‌العمل از خود نشان می‌دهد و وضعیت و عملکرد شرکت‌ها را با نگاه تیزبینانه‌ای نشان می‌دهد، بیان کرد: بازار سهام در هر کشوری زودتر از دیگر ارکان اقتصادی تحت تاثیر اتفاق‌ها قرار می‌گیرد، در ایران نیز این بازار به سرعت بر اثر عوامل اقتصادی و سیاسی تغییر پیدا می‌کند. وی مشکل اساسی بازار سرمایه را کمبود نقدینگی دانست و اظهار کرد: درحال‌حاضر بسیاری از افراد از نظر روانی خسته شده‌اند و با خودشان تحلیل می‌کنند که به هر قیمتی باید از بازار خارج شوند و به این ترتیب در کوتاه‌ترین زمان سهام خود را به فروش می‌رسانند.
آقادوست با اشاره به اینکه باید سرمایه‌گذاران به صورت بلندمدت به بازار سرمایه نگاه کنند، گفت: افرادی که به بازار سهام نگاه بلندمدت دارند، کماکان با نگاه بلندخریدهای خود را انجام می‌دهند و از بابت نوسانات نگرانی ندارند اما افرادی که با دید کوتاه‌مدت به بازار سرمایه می‌نگرند، بهبود شرایطبورس را هم موقتی قلمداد می‌کنند و به سرعت از بازار خارج می‌شوند.
وی یاری دولت و مسئولان برای بازگشت بورس به مدار اصلی را از ضروریات خواند و اظهار کرد: در طول این مسیر یا برای تحریک تقاضا و ورود سرمایه‌گذاران به بورس نیاز است تا در وهله نخست، بحث معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها مشخص شود. زیرا چند شرکت بزرگ در بازار سرمایه فعال هستند و ظرفیت آن را دارند که اگر تا پایان سال از معافیت مالیاتی برخوردار شوند، بتوانند به‌عنوان محرک خوبی برای بازار سرمایه به شمار آیند.
آقادوست یکی دیگر از مهم‌ترین مسائل مربوط به بازار سرمایه را کاهش نرخ سود بانکی دانست و گفت: با توجه به کاهش نرخ تورم، دولت می‌تواند نرخ سود بانکی را بیشتر کم کند زیرا این موضوع یکی از مهم‌ترین ابزارهای لازم برای ورود سرمایه‌گذاران به این بازار و رونق آن قلمداد می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد: مسئله بعدی اوراق بدهی و اسناد خزانه اسلامی است که به دلیل نرخ سود بالایی که دارند، به‌عنوان رقیبی برای بازدهی اوراق فعال هستند و بسیاری از افراد در شرایط رکودی ترجیح می‌دهند سراغ این اوراق بروند. در صورتی که نرخ سود این اوراق کاهش یابد، می‌تواند محرک خوبی برای بازار باشد.

کاهش نرخ سود بانکی موثر است
یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه اما باز شدن گره اصلی اقتصاد و بازار سرمایه را در دستان سرمایه‌گذاران خارجی می‌داند.
حسین صالحی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه ورود سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند رونق را به اقتصاد بازگرداند و شرایط را به کلی تغییر دهد، بیان کرد: با توجه به آنکه از میان رفتن تحریم‌های بین‌المللی به صورت کامل و همچنین برطرف شدن مشکلات بانکی زمانبر است و از سوی دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و ایران در پیش است، به نظر می‌رسد ورود سرمایه‌گذاران خارجی به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.
وی یکی دیگر از عوامل رونق نیافتن بازار سرمایه را بالا بودن نرخ سود بانکی دانست و اظهار کرد: بالا بودن این نرخ موجب می‌شود جذابیت بقیه بازارها کاهش یابد و به این ترتیب سرمایه‌گذاری هم توجیهی نداشته باشد. بنابراین بیشتر پول‌ها به سمت سپرده‌های بانکی و اوراق صکوک خواهد رفت. صالحی در ادامه بیان کرد: به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده شاهد کاهش سود بانکی باشیم که این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای بازار سهام باشد و موجبات حرکت در بازار سرمایه را فراهم کند. وی با اشاره به اینکه بازار سهام نسبت به اجرایی‌شدن توافقات ناشی از برجام بسیار خوشبین بود، گفت: درحال‌حاضر اتفاق‌های بسیار خوبی در حوزه اقتصادی انجام شده که از آن جمله می‌توان به بازگشت تولید نفت به مرز ۲/۵میلیون بشکه برای صادرات و بسته شدن قراردادهایی با کشورهای خارجی اشاره کرد اما برای آنکه تاثیر این موارد در صورت‌های مالی شرکت‌ها مشاهده شود، به زمان بیشتری نیاز است.
این کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد که بازار سرمایه در نیمه دوم سال به احتمال شرایط بهتری نسبت به ماه‌های اخیر داشته باشد اما در این زمینه باید کمی صبور بود زیرا دولت سیاست تثبیت را در پیش گرفته و با توجه به آنکه رکود در کشور وجود دارد، نباید انتظار رشد خاصی در بازار را داشته باشیم.
وی قیمت سهام در بازار سرمایه را نگران‌کننده ندانست و گفت: در شرایط فعلی اگر فردی سهامی را برای بلندمدت و حداقل یکساله خریداری کند و نزد خود نگه دارد، حدود ۳۰-۲۵درصد بازده به‌دست می‌آورد.

Print Friendly, PDF & Email