اخبار خوش معدنی‌ها در تالار شیشه‌ای پیچید

در روزهای اخیر و در معاملات بازار سهام، گروه کانه‌های فلزی و معدنی‌ها در کانون توجه معامله‌گران و اهالی تالار شیشه‌ای قرار گرفته‌اند.

کارشناسان معتقدند با توجه به نحوه مبادلات در سهام فعال این دو گروه و همچنین نشانه‌های مثبت در بازارهای جهانی این محصولات، روند صعودی قیمت سهام آنها در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد.
در روزهای اخیر اخبار این دو گروه بسیار مورد توجه اهالی تالار شیشه‌ای قرار گرفته و چشم‌انداز این صنعت را بعد از مدت‌ها، مثبت کرده است. تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند در صورت ادامه روند صعودی قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و همچنین اخبار خوش داخلی برای معدنی‌ها، می‌توان امیدوار بود که بازار سرمایه در مسیر صعودی ادامه داشته باشد.

افزایش قیمت‌های جهانی
در این باره یکی از کارشناسان بازار سرمایه در تشریح روند صعودی گروه معدنی‌ها پس از مدت‌ها اظهار کرد: قیمت مواد معدنی تولیدکنندگان در داخل کشور وابستگی بسیاری به قیمت جهانی دارند. در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش قیمت سنگ‌آهن در جهان بوده‌ایم که همین موضوع روی شرکت‌های معدنی فعال در بورس نیز اثرگذار بوده و موجب فروش بیشتر معدنی‌ها در بازار سرمایه شده است.
حمیدرضا صفری واگذاری بزرگترین معدن سنگ‌آهن به گهرزمین را عامل دیگر رشد گروه معدنی در بورس دانست و بیان کرد: در هفته گذشته هیات وزیران در مصوبه‌ای، ۲۵ سال حق بهره‌برداری از معدن گهرزمین را در اختیار شرکت گهرزمین قرار داد که این موضوع نیز موجب تحرک در این گروه بورسی شد.
وی دلیل دیگر این رشد را اخباری مبنی بر افزایش تعرفه واردات فولاد خواند و اظهار کرد: با افزایش تعرفه واردات، این گروه می‌توانند در داخل کشور با فروش مناسب‌تری روبه‌رو شوند و به این ترتیب سهم بازار آنها در داخل کشور با رشد روبه‌رو خواهد شد.
صفری با اشاره به اینکه تقاضای این محصولات در کشور کاهش داشته است، بیان کرد: یکی از دلایل فروش کم این گروه از تولیدکنندگان میزان کمبود تقاضا در بازارهای داخلی بوده است اما در هفته گذشته پس از مدت‌ها تقاضای خوبی برای میلگرد در بورس کالا ثبت شد که این موضوع شرایطی را فراهم آورد که تولیدکنندگان در بورس کالا برای فروش محصولات خود به رقابت بپردازند.
صفری در پاسخ به پرسشی مبنی بر آنکه چه پیش‌بینی از آینده گروه معدن در بازار سرمایه دارید، گفت: چشم‌انداز این گروه به قیمت سنگ‌آهن بسیار وابسته است و در صورتی که این رشد پایدار باشد این گروه نیز با رونق روبه‌رو خواهد شد و اگر رشد آن متوقف شود، آینده چندان مناسبی نخواهند داشت.

تحریک تقاضا
در این باره یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه نیز معتقد است، رشد گروه معدنی بیشتر تحت تاثیر افزایش قیمت‌های جهانی در بازار سرمایه رخ داده است.
محمد دارستانی با اشاره به اینکه افزایش قیمت‌های جهانی با یک تاخیر زمانی در بازار آزاد و بورس کالا انعکاس پیدا کرد، افزود: از اسفند سال گذشته شاهد تغییر محسوس قیمت و همچنین تحریک تقاضا در بورس کالا و بازار آزاد بودیم. وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی سود سال آینده شرکت‌های بورسی تا بهمن اعلام می‌شود، بیان کرد: در اسفند سال گذشته و فروردین امسال قیمت مواد معدنی در جهان افزایش یافت و برخی محصولات تا ۴۰درصد نیز افزایش قیمت پیدا کردند، با توجه به آنکه پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها براساس قیمت‌های گذشته بوده، اما به طور قطع میزان سود آنها متفاوت خواهد شد.
دارستانی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر علاوه بر رشد قیمت‌ها شاهد افزایش معاملات در این صنعت نیز بوده‌ایم، بیان کرد: در حال حاضر خریداران سهام شرکت‌های معدنی با برآوردهای قیمتی جدید اقدام به خرید سهام می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه اگر قیمت‌های فعلی تثبیت هم بشود، این گروه می‌تواند از رشد ادامه‌دار برخوردار شود، اظهار کرد: به نظر می‌رسد تغییرات قیمت‌های جهانی این هفته هم اتفاق بیفتد اما در صورت تثبیت قیمت‌ها نیز این گروه نسبت به گذشته وضعیت بهتری خواهد داشت.
دارستانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آنکه در صورت روند افزایشی قیمت‌ها وضعیت گروه معدنی‌ها در بورس چه خواهد شد، گفت: اگر قیمت‌ها رشد کنند، گروه‌های جدیدی هم روی سهم‌ها فعال می‌شوند و در نتیجه تحلیل‌های بنیادی بروز خواهد شد و با قیمت‌های جدید و بالاتر، رشد بازار ادامه‌دار خواهد شد و سودهای بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.

افزایش حجم معاملات
در این باره مدیر سرمایه‌گذاری شرکت نوآوران مدیریت سبا نیز معتقد است، در هفته اخیر اخبار مثبتی در زمینه صعود بازارهای سهام اروپایی، آسیایی به گوش رسید که به موازات آن قیمت جهانی کالاها و فلزات رشد خوبی را تجربه کردند.
امیرعباس کریم‌زاده به صعود قیمت جهانی سنگ‌آهن به بالای ۶۰ دلار به دلیل حجم مبادلات بالای سنگ‌آهن در بنادر کشور چین اشاره کرد و گفت: قیمت شمش نیز در هفته گذشته به بالای ۳۶۴ دلار در هر تن رسید که همه این موارد موجب شد قیمت این مواد در داخل کشور نیز با رشد قیمتی روبه‌رو شوند.
وی عامل دیگر روند صعودی گروه معدنی‌ها در بازار سرمایه را افزایش ۱۵ درصدی تعرفه واردات فولاد برای مقابله با دامپینگ واردات فولاد از چین و سایر کشورهای منطقه خواند و بیان کرد: این عامل نیز موجب شد تا قیمت بیلت فولاد خوزستان در بورس کالا به ۱۴۰۸۰ ریال در هر کیلو برسد و به موازات آن رشد قیمتی سایر محصولات فلزی از جمله میلگرد رشد ۲۵ درصدی را تجربه کند.
کریم‌زاده در ادامه بیان کرد: افزایش میزان سقف تسهیلات ساخت مسکن نوید همکاری دولت برای توسعه ساخت‌وساز بوده که الزام آن مصرف فولاد و آهن است که موجب رونق این گروه در بازار سرمایه شده است.
وی با اشاره به اینکه اخبار حاکم بر صنعت استخراج کانه‌های فلزی در بازار سهام نیز مثبت است، بیان کرد: در هفته پیش واگذاری ۲۵ ساله معدن گهرسنگ به شرکت‌های گهرزمین، گل‌گهر و چادرملو اعلام شد و این موضوع سبب شد این شرکت‌ها مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار بگیرند.
کریم‌زاده در ادامه به کاهش میزان بهره مالکانه سنگ‌آهنی‌ها از ۲۵ درصد در سال قبل به ۲۰ درصد در سال جاری و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: همه این موارد موجب رشد قیمت شرکت‌های سنگ‌آهنی و هلدینگ‌های سنگ‌آهنی در بازار سهام با وجود عرضه‌های قابل توجه از سوی سهامداران حقوقی آن شد.

Print Friendly, PDF & Email