عراق، نخستین بازار صادرات مواد معدنی ایران

تحلیل عملکرد صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی ایران در سال ۹۴ نشان می‌دهد برخلاف تصور اولیه، از نظر ارزش کشور عراق با ۷۳۵ میلیون دلار رتبه نخست بازار صادراتی ایران در بخش معدن و صنایع معدنی را به خود اختصاص داده است. رتبه‌های دوم و سوم نیز مربوط به کشورهای چین (۷۱۱ میلیون دلار) و ایتالیا (۶۱۷ میلیون دلار) است.

به گزارش ماین‌نیوز، از نظر تناژ نیز چین در رتبه نخست و بعد از آن عراق و امارات قرار گرفتند.

صادرات ۱۱۲ میلیون دلاری صنعت مس ایران در ۱۱ ماه ۹۴
صادرات مس و محصولات مسی کشور در ۱۱ماه ۱۳۹۴ از مرز ۱۱۲میلیون دلار گذشت.
تحلیل آمار گمرک ایران نشان می‌دهد، در ۱۱ماه ۱۳۹۴ افزون‌بر ۱۹هزار و ۷۲۸ تن مس و انواع محصولات مسی به ارزش حدود ۱۱۲میلیون و ۲۴۰هزار دلار از کشور صادر شده است.
در بین محصولات صادر شده در حوزه صنعت مس، بیشترین میزان صادرات در ۱۱ ماه سال گذشته به ترتیب مربوط به کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه‌شده به میزان ۵۲/۷ میلیون دلار، مس تصفیه شده به صورت کار نشده به میزان ۲۴/۳ میلیون دلار، سایر لوله‌های مسی از مس تصفیه شده غیرمذکور در جای دیگر به میزان ۸/۵میلیون دلار، مفتول از مس تصفیه شده که بزرگترین بعد سطح مقطع عرضی آن بیش از ۶ میلی‌متر باشد به میزان ۷/۶میلیون دلار و شمش مفتول‌سازی از مس تصفیه شده به میزان ۶/۴میلیون دلار بود این ۵ قلم حدود ۹۰درصد از کل صادرات صنعت مس ایران را به خود اختصاص دادند.
ترکیه به میزان ۳۰/۷میلیون دلار، عمان ۲۹/۱میلیون دلار، چین ۲۳/۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی ۱۲/۴ میلیون دلار، هند ۷/۸میلیون دلار و تایوان ۳/۷میلیون دلار بزرگترین مقاصد صادراتی صنعت مس ایران در ۱۱ماه ۱۳۹۴ بودند.
صادرات صنعت مس در حوزه مس کاتد و برخی محصولات نهایی در اختیار شرکت ملی صنایع مس ایران است و بخش خصوصی آن به‌طور عمده در حوزه تولید و صادرات صنایع پایین دستی صنعت مس فعالیت می‌کند.

صادرات ۲۱۱ میلیون دلاری صنعت آلومینیوم ایران در ۱۱ ماه ۹۴
صادرات صنعت آلومینیوم ایران در ۱۱ ماه ۱۳۹۴ به بیش از ۲۱۱ میلیون دلار رسید.
بررسی و تحلیل آمار گمرک ایران نشان می‌دهد صنعت آلومینیوم ایران در ۱۱ماه ۱۳۹۴ افزون‌بر ۱۱۴ هزار و ۵۶۹ تن شمش آلومینیوم و محصولات آلومینیومی به ارزش بیش از ۲۱۱میلیون و ۸۸۰هزار دلار صادر کرد.
در بین محصولات صادر شده در حوزه صنعت آلومینیوم، بیشترین میزان صادرات در ۱۱ماه سال گذشته به ترتیب مربوط به آلومینیوم به صورت کارنشده غیرممزوج به میزان ۱۷۹/۷میلیون دلار، تعرفه ۷۶۱۵۱۰۹۰ (سایر اشیاء خانه‌داری از آلومینیوم به جز رادیاتورها مربوط به سیستم حرارت مرکزی) به میزان ۵/۱میلیون دلار، تعرفه ۷۶۰۶۱۱۹۰ (سایر به شکل مربع یا مستطیل از آلومینیوم غیرممزوج به غیراز ورق کامپوزیتی) به میزان ۴/۵میلیون دلار، ورق و نوار نازک آلومینیوم به ضخامت حداکثر ۰/۲میلی‌متر بدون تکیه‌گاه غیرمذکور در جای دیگر به میزان ۳/۵ میلیون دلار و ورق کامپوزیتی از آلومینیوم غیرممزوج به شکل مربع یا مستطیل به میزان ۲/۴ میلیون دلار بود.
این ۵‌ قلم بیش از ۹۲ درصد از کل صادرات صنعت آلومینیوم ایران را به خود اختصاص دادند. چین، هند، ترکیه، امارات متحده عربی، تایوان، عراق و افغانستان جزو بزرگترین مقاصد صادراتی صنعت آلومینیوم ایران در ۱۱ ماه ۱۳۹۴ بودند. صادرات صنعت آلومینیوم در حوزه بالادستی (شمش آلومینیوم) در اختیار دو شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) و آلومینیوم المهدی هرمزال است و تولید و صادرات در بخش پایین‌دستی این صنعت (محصولات آلومینیومی) نیز در اختیار بخش خصوصی قرار دارد.

با رشد ۲۳درصدی، صادرات فولاد از هدف سال گذشته پیش افتاد
روند صادرات فولاد خام و محصولات فولادی در ۱۰ماه سال گذشته، از برنامه پیش‌بینی شده (۳ میلیون تن) فراتر رفت.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، شرکت‌های فولادساز کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی سال گذشته، ۳میلیون و ۲۲۹ هزار تن فولاد خام و محصولات فولادی صادر کردند که در مقایسه با میزان صادرات مدت مشابه سال قبل از آن، ۲۳ درصد رشد نشان می‌دهد.
این در حالی است که پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که چنانچه صادرات فولاد به ۳ میلیون تن برسد نقطه‌ای امید بخش برای فعالان این صنعت ایجاد خواهد شد اما این امر در مدت ۱۰ ماه تحقق یافت و از برنامه پیش‌بینی شده نیز عبور کرد.
از این میزان صادرات، یک‌میلیون و ۸۷۲هزار تن انواع محصولات فولادی و یک‌میلیون و ۳۵۷هزار تن فولاد خام بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۳، به ترتیب ۴ و ۶۳ درصد رشد نشان می‌دهد.
از سوی دیگر میزان واردات ۱۰ ماه سال ۹۴ نیز ۳میلیون و ۳۷۷هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن (۳میلیون و ۴۸۷ هزار تن)، حاکی از کاهش ۲/۳درصدی واردات فولاد در سال ۹۴است.
همچنین، شرکت‌های فولادی کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی ۱۴میلیون و ۹ هزارتن «فولاد خام» و ۱۳میلیون و ۵۰هزار تن «محصولات فولادی» تولید کردند که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال ۹۳ (۱۴میلیون و ۷۶۴هزار تن فولاد خام و ۱۳میلیون و ۹۶۳ هزار تن محصولات فولادی)، به ترتیب ۵ و ۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.
بنا به این گزارش، میزان مصرف ظاهری کل فولاد کشور (خام و محصولات) در ۱۰ماه سال گذشته، ۲۷میلیون و ۲۰۷هزار تن بود. اما این رقم در مدت مشابه سال قبل از آن، ۲۹میلیون و ۵۸۶هزار تن اعلام شد که نشان‌دهنده کاهش ۷/۸درصدی کل مصرف فولاد در سال ۹۴ است.

۹۴درصد سنگ‌آهن صادراتی ایران به چین رفت
ایران در سال ۹۴ حدود ۱۱/۷ میلیون تن سنگ‌آهن و محصول مرتبط (۴۳۳ میلیون دلار) صادر کرده که چینی‌ها ۹۴درصد آن را خریداری کرده‌اند. در مقابل یک‌میلیون تن سنگ‌آهن (گندله) به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار وارد کرده که ۴۷درصد آن از هندوستان و مابقی از بحرین و امارات تامین شده است.
میزان صادرات سنگ‌آهن ایران به‌دلیل کاهش شدید قیمت سنگ‌آهن نسبت به سال‌های گذشته با افت همراه بود. از سویی دیگر تکمیل زنجیره ارزش باعث‌شده تا تولیدکنندگان سنگ‌آهن به‌ویژه بخش خصوصی به دنبال حضور هرچه بیشتر در بازارهای داخلی باشند.

واردات معدنی و صنایع معدنی ایران در سال ۹۴
ایران همچنین در سال ۱۳۹۴ حدود ۳/۲ میلیون تن محصولات بخش معدن و صنایع معدنی به ارزش ۲میلیارد دلار وارد کرده است.
از این میزان واردات در سال قبل زنجیره فولاد با وزن ۲/۲میلیون تنی و ارزش ۱/۴۵میلیارد دلاری در صدر قرار گرفت. در این سال، همچنین ۱۳۳هزار تن محصولات زنجیره آلومینیوم به ارزش ۲۰۹میلیون دلار وارد کشور شد که از نظر ارزش سهمی ۱۰/۴درصدی دارد.

Print Friendly, PDF & Email