کمک فناوری‌های نو به واحدهای «اچ‌اس‌ای» معادن و صنایع معدنی

پانزدهمین نمایشگاه محیط‌زیست با شعار «اقتصاد سبز دوران پساتحریم» با حضور ۳۳ شرکت خارجی از ۲۰ کشور جهان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران اوخر هفته گذشته برگزار شد و روز ۱۳ اسفند به کار خود پایان داد.

حضور شرکت‌های مختلف صنعتی و معدن و صنایع معدنی و ارائه آخرین دستاوردهای خود در جهت فعالیت‌های هم‌راستا با محیط‌زیست ازجمله نکات این نمایشگاه بود. چرا که با توسعه فعالیت‌ها در صنایع مختلف از خودرو گرفته تا صنایع معدنی، الزام رعایت مسائل زیست‌محیطی در دستور کار فعالان این حوزه‌ها قرار دارد و لازم است تا با بکارگیری فناوری و دانش روز میزان آلودگی‌های حاصل از تولید را به کمترین مقدار ممکن رسانده و به سمت صنایع سبز حرکت کرد.

 

واحد اچ اس‌ای ذوب‌آهن
معاون مدیر ارشد «اچ‌اس‌ای» کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در پانزدهمین نمایشگاه محیط‌زیست درباره فعالیت‌های انجام شده این شرکت در راستای سازگاری با محیط‌ زیست گفت: تعریف یک واحد مشخص برای فعالیت‌های زیست‌محیطی این کارخانه که متشکل از بخش‌های مختلف است از جمله اقدام ذوب‌آهن اصفهان برای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی است.
به گفته مجید مُکاری، این واحد به شکل سازمانی آلاینده‌های شرکت ذوب‌آهن را بررسی و پروژه‌ها را کنترل می‌کند تا علاوه بر کاهش میزان آلایندگی‌ها و به حداقل رساندن آن، مقدار آلاینده‌ها را به سطح استاندارد نزدیک کند.
وی ادامه داد: آلاینده‌های موجود شامل گاز، غبار پساب و… است که روی آنها نظارت و کنترل کافی وجود دارد.
وی به دیگر فعالیت‌های انجام شده از سوی این سازمان اشاره کرد و گفت: از جمله شاخص‌ترین اقدامات انجام شده از سوی ذوب‌آهن اصفهان، کاهش مصرف آب برای تولید فولاد است. چرا که به ازای تولید هر تن فولاد ۲۲مترمکعب مصرف می‌شود اما در ۱۵ سال گذشته با توجه به توسعه‌های انجام شده در این شرکت، میزان مصرف آب ۵۰درصد کاهش پیدا کرده و حالا حدود ۷مترمکعب آب برای هر تن فولاد مصرف می‌شود.
مُکاری استانداردسازی دودکش‌های کوره‌های کنورتور را از دیگر اقدامات زیست‌محیطی ذوب‌آهن اصفهان دانست و افزود: یکی از اقدامات انجام شده، تبدیل ۵۴ درصد گازهای حاصل از فرآیند تولید به انرژی برق است که نشان از توسعه فناوری و پیشرفت این شرکت دارد.

 

بزرگترین جنگل مصنوعی ایران
معاون مدیر ارشد «اچ‌اس‌ای» کارخانه ذوب‌آهن اصفهان یکی دیگر از اقدامات انجام شده از سوی این شرکت در راستای فعالیت‌های زیست‌محیطی ایجاد بزرگترین جنگل مصنوعی کشور اعلام کرد و افزود: مساحت این جنگل ۱۶هزار و ۵۰۰ هکتار است و به ازای هر کارکنان یک هکتار یا ۱۰ جریب است که ۱۴هزار و ۵۰۰ هکتار از این فضای سبز به شکل دیمی آبیاری می‌شود و نیازی به نگهداری ندارد و تنها ۲هزار هکتار آن نیازمند نگهداری مستمر و آبیاری است.
او در پاسخ به اینکه آیا برنامه‌ای برای استفاده از غبارهای تولید شده از کوره‌های بلند این کارخانه و بازگرداندن آن به چرخه تولید، تدوین شده، اظهار کرد: بازسازی و تقویت باتری‌هایی که برای تبدیل زغال‌سنگ به کک استفاده می‌شود از جمله اقدامات انجام شده در کاهش میزان غبار و گازهای تولیدی است. تولید باتری جدید و بروز که آلایندگی کمتر و قدرت بیشتری برای جمع‌آوری گازها داشته و دارای سیستم پالایش جدیدی هستند از دیگر اقدامات انجام شده از سوی ذوب‌آهن اصفهان است.
تلاش برای دستیابی به صنعتی پاک
مدیرکل محیط‌زیست استان کرمان نیز از تلاش شرکت ملی صنایع مس ایران برای دستیابی به صنعت پاک خبر داد.
محمود صفرزاده، مدیرکل محیط‌زیست استان کرمان با بیان این مطلب اظهار کرد: رویکرد شرکت مس این است که صنعت مس به یک صنعت پاک تبدیل شده و مسائل کنونی زیست‌محیطی شرکت مس برطرف شود.
وی افزود: در این زمینه شرکت مس در چند سال اخیر در سرچشمه و شهربابک در بخش بازچرخانی آب، پوشش گیاهی و کاشت گیاهان بومی و مدیریت پسماند موفق عمل کرده است.
صفرزاده با تاکید بر اینکه شرکت مس یکی از شرکت‌های مهم در استان است و سهم بسزایی در اشتغال و سرمایه‌گذاری دارد، گفت: در شرایط کنونی تنها دغدغه محیط‌زیست کرمان درباره شرکت مس موضوع آلودگی هواست که در این حوزه هم این شرکت در حال انجام اقدامات جدی و اصلاحی است.
مدیرکل محیط‌ زیست استان کرمان درباره فعالیت‌های انجام‌شده از سوی شرکت مس برای ایجاد هوای پاک در سرچشمه و شهربابک گفت: در این زمینه هم با مجوزهایی که برای احداث کارخانه اسید سولفوریک در سرچشمه و خاتون‌آباد صادر شده و اقداماتی که برای ساخت آن در حال انجام است در آینده نزدیک شاهد کنترل و بازیابی گاز ۲ so خواهیم بود.
وی افزود: شرکت مس علاوه بر احداث کارخانه اسید، ساخت کارخانه‌های اکسیژن و اصلاح و مدرنیزه کردن کارخانه ذوب سرچشمه و خاتون‌آباد را نیز در دست اقدام دارد.
صفرزاده در پایان تاکید کرد: این اقدامات و اصلاحات در مجتمع مس سرچشمه و شهربابک از یک سو نقش مهمی در ایجاد هوای پاک و سوق دادن صنعت مس به سمت صنعتی کاملا پاک دارد و از سوی دیگر منجر به رفع نگرانی از مردم سرچشمه و شهربابک در آینده‌ای نزدیک خواهد شد.

 

فرهنگ‌سازی برای محیط‌زیست
مدیر «اچ‌اس‌ای» شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: مسئله فرهنگ‌سازی در حوزه محیط‌زیست، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و یکی از موثرترین و بنیادی‌ترین فعالیت‌های زیست‌محیطی در حوزه اهداف بلندمدت انتقال اهمیت حفاظت از محیط‌زیست به کودکان به شمار می‌رود.
علیرضا بهمن‌آبادی افزود: در این دوره از نمایشگاه، سعی شده بخشی از فعالیت‌ها در غرفه شرکت ملی صنایع مس ایران به کودکان و نوجوانان اختصاص پیدا کند.
وی با تاکید بر اینکه همه نهادها باید به وظایف خود برای دستیابی به محیط‌زیستی پاک عمل کنند، تصریح کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده تا کیفیت و کمیت فعالیت‌های زیست‌محیطی خود را ارتقا بخشد تا به صنعتی کاملا پاک تبدیل شود.

Print Friendly, PDF & Email