پیش‌بینی جهش قیمت مواد معدنی در۳ سال آینده

سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین فرصت خوبی است تا اطلاعات و داده‌های مرتبط با علوم زمین و اکتشافات میان کارشناسان داخلی و خارجی تبادل شده و بخش اکتشافات کشور از این اطلاعات در اقدامات اجرایی خود استفاده کند.

چالش کاهش قیمت‌های جهانی در بخش معدن

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در سی‌چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین اظهار کرد: چالش اصلی علوم زمین در قرن حاضر گرمایش جهانی است. متاسفانه تغییرات آب و هوایی در ۱۶ سال اخیر با جهش فراوانی همراه بود و پیش‌بینی می‌شود سال ۲۱۰۰م، ۲/۵درجه تغییرات را شاهد باشیم در حالی که این تغییرات در ۱۰۰سال اخیر تنها نیم درجه بود. یکی از عوامل اصلی این موضوع تولید دی‌اکسیدکربن است. محمدتقی کره‌ای در ادامه این همایش با اشاره به بخش معدن تصریح کرد: با توجه به قرارگیری ایران روی کمربند آلپ- هیمالیا معادن خوبی در کشور وجود دارد. به طوری که آمارها نشان می‌دهد ۱۰ معدن در کلاس جهانی در ایران قرار دارد. وی افزود: یکی از چالش‌های عمده بخش معدن این است که ذخایر پر عیار سطحی در دنیا برداشت شده و کشورهای بزرگ معدنی به دنبال ذخایر کم‌عیار سطحی یا پر عیار عمقی هستند. این موضوع نیازمند دانش فنی روز بوده و هزینه‌ها را افزایش داده است. به گفته کره‌ای، بخش معدن با چالش کاهش قیمت‌های جهانی نیز مواجه است. در نتیجه شرکت‌های بزرگ به دنبال کاهش قیمت تمام شده هستند. اما از سویی دیگر پیش‌بینی کارشناسان برای بخش معدن این است معادنی که بتوانند تا سال ۲۰۱۹م فعالیت خود را ادامه دهند و دوباره در آن سال با جهش قیمتی مواجه خواهیم شد. وی تصریح کرد: سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه اکتشاف، حرکت به سمت ذخایر عمقی است. در حوزه ژئوفیزیک هوایی از سال ۸۱ مطالعات آغاز شده، که در سال جاری به ۱۴۷ هزار کیلومتر خطی رسیده است.

هفته‌ای خوب برای اکتشاف
بهروز برنا، معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی نیز در حاشیه این گردهمایی گفت: تقویم سازمان زمین شناسی سالانه شاهد برگزاری گردهمایی علوم زمین است و یکی از گردهمایی‌های بسیار فنی و قابل توجه برای علاقه‌مندان به علوم زمین و اکتشاف است. سال‌جاری دومین سالی است که این گردهمایی به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.  از سویی دیگر در کنار این گردهمایی، نمایشگاهی برپا است که خود عاملی برای افزایش استقبال از گردهمایی خواهد بود تا ظرفیت‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه اکتشافات و زمین شناسی را معرفی می‌کند. وی افزود: خوشبختانه امسال نیز استقبال خوبی از گردهمایی شده و تعدادی از پیشکسوتان سازمان زمین‌شناسی و استادان دانشگاهی با حضور در این گردهمایی باعث افزایش نشاط و کارآمدی خواهند شد. به گفته برنا، یکی از گردهمایی‌های کاربردی، تخصصی و با کیفیت کشور گردهمایی علوم زمین است که از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار می‌شود.
معاون اکتشافات سازمان زمین شناسی در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه برگزاری این گردهمایی در حوزه اکتشافات معدنی موثر است، اظهار کرد: بدون شک اگر تئوری‌های ارائه شده در عملیات‌های اجرایی مورد استفاده قرار گیرد، بسیار موثر خواهد بود. با توجه به اینکه کشور ما می‌خواهد در سرمایه‌گذاری بخش معدن پیشران باشد، این گردهمایی فرصت خوبی خواهد بود تا بتوانیم با کارشناسان خارجی ارتباط برقرار کنیم. وی با اشاره به مقالات ارسال شده به دبیرخانه این گردهمایی وتصریح کرد: مقالات در ارتباط با بخش‌های مختلف ازجمله اکتشافات است. به عنوان مثال مقالات زمین‌شناسی اقتصادی تنها در حوزه‌های اکتشافی کاربری دارد. این گردهمایی را می‌توان هفته خوبی برای اکتشاف کشور دانست.

حرکت به سوی اکتشافات عمقی
محمدرضا بهرامن، رییس هیات مدیره خانه معدن ایران نیز در حاشیه برگزاری این همایش گفت: به هر میزان در فضای جدید بتوانیم درباره عملکرد کارهای علمی حوزه زمین‌شناسی اطلاع‌رسانی کرده و همزمان با آن با سازمان‌های بین‌المللی ارتباط داشته باشیم، موفق‌تر خواهیم بود. خوشبختانه گردهمایی امسال بیشتر از سال‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته و از کشورهای مختلفی در گردهمایی حضور یافته‌اند. وی ادامه داد: در روز ابتدایی گردهمایی، مقالات بسیار مفیدی به ویژه در بحث ریزگردها، نفتو… ارائه شد. مطالب ارائه شده حاکی از آن است که ما برای سرزمین خود ارزش قائل بوده و مخاطرات آن نیز به معنای واقعی دیده و بررسی می‌شود. به گفته بهرامن، ما در کنار در اختیار داشتن ذخایر فروانی از مواد معدنی، در مخاطرات طبیعی نیز کشوری شناخته شده هستیم. درنتیجه باید نگاه ما به لایه‌های ساختاری زمین نگاهی جامع با در نظر گرفتن مزیت‌ها و مخاطرات باشد. رییس هیات مدیره خانه معدن ایران، تصریح کرد: مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با حضور در این گردهمایی نگاه خود در بخش سرمایه‌گذاری را به طور کامل تشریح و در ادامه به افزایش عمق اکتشافات اشاره کرد و گفت: ما نیازمند حضور سرمایه‌گذاران در اعماق سرزمین خود هستیم. عمده فعالیت‌های معدنی ایران در سطح و حداکثر در عمق ۱۰۰-۱۵۰ متری است در حالی که کشورهای معدنی دنیا در عمق ۱۵۰۰متر در حال فعالیت هستند. وی افزود: در این میان سازمان زمین‌شناسی می‌تواند نقش مهم و کلیدی در این زمینه بر عهده داشته و اطلاعات پایه را در اختیار فعالان و سرمایه‌گذاران قرار دهد.

Print Friendly, PDF & Email