گام‌های مشترک ایران، فرانسه و سوئیس در جاده‌های سیمانی

مذاکرات اولیه شرکت لافارش فرانسه و هولسیم سوئیس به منظور همکاری با صنعت سیمان کشور انجام شد. تاسیس یک شرکت بازرگانی با منافع مشترک برای صادرات سیمان و خرید سهام بخشی از کارخانه‌های سیمان کشور از سوی این شرکت‌ها مهم‌ترین نتیجه مذاکرات کشورهای فرانسه و سوئیس در حوزه سیمان بوده است.

در این بین به گفته مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان با کشورهای ارمنستان و گرجستان نیز همکاری‌هایی شکل گرفته و قرار است ایران در این کشورها کارخانه‌های سیمان احداث کند. سیمان یک کالای استراتژیک است و این صنعت به‌عنوان یکی از صنایع پایه و مادر شناخته می‌شود که باوجود کوچک بودن، توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب می‌کند اما کاهش پروژه‌های عمرانی، ساخت‌وساز و ضعیف شدن بازار مسکن، صنعت سیمان را با کاهش تقاضا روبه‌رو کرده و بر شدت رکود این بازار دامن زده است. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر صنعت سیمان می‌توان به روند اجرای طرح‌های عمرانی و زیربنایی اشاره کرد. همچنین افزایش بودجه عمرانی به‌طور مستقیم بر سودآوری شرکت‌های سیمانی تاثیرگذار است.

اعلام آمادگی خارجی‌ها
در دوران پسابرجام شرکت‌های متعددی به منظور همکاری با ایران اشتیاق نشان داده‌اند و همزمان با رونق اقتصادی در کشور، صنعت سیمان نیز توسعه پیدا خواهد کرد. دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از ابراز تمایل کشورهای سوئیس و فرانسه برای سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان خبر داده و گفته است قیمت سیمان به زودی در کارخانه‌ها به تعادل می‌رسد و در صدد هستیم تولیدات واحدهای سیمانی بدون تخفیف عرضه شود. عبدالرضا شیخان با بیان اینکه صنعت سیمان در انتظار رونق اقتصادی است، خاطرنشان کرده این صنعت همزمان با رونق اقتصادی متحول خواهد شد و پس از برجام در صنعت سیمان شاهد اعلام آمادگی شرکت‌های خارجی برای همکاری بوده‌ایم. بنابر اظهارات شیخان در راستای مشارکت و سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان، مذاکراتی با شرکت‌های هولسیم سوئیس و لافارش فرانسه داشته‌ایم و قرار است این فرصت‌ها از سوی آنها بررسی شده و به دنبال آن سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام شود. به گفته دبیر انجمن کارفرمایان سیمان این شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذار هستند و به این نتیجه رسیده‌اند که ایران می‌تواند قطب تامین سیمان برای کل منطقه باشد. شیخان با بیان اینکه این گشایش روابط بین شرکت‌های داخلی با خارجی از امتیازات برجام است گفته است قرار است قیمت سیمان به تعادل برسد و در این زمینه طرحی را از اول بهمن اجرا کرده‌ایم و با همکاری همه واحدهای سیمانی، اگر بتوانیم تعادلی در عرضه و تقاضا ایجاد خواهیم کرد. وی اظهار کرده درصدد هستیم تخفیف کارخانه‌ها را کاهش و شکست قیمت‌ها را پایان دهیم زیرا باید برای ایجاد نقدینگی و ادامه حیات واحدهای سیمانی کشور قیمت‌ها را به قیمت‌های مصوب سال ۹۳ برسانیم.

تفاهمنامه با فرانسه و سوئیس
صنعت سیمان به عنوان یکی از مزیت‌های مهم تولیدی کشور مورد توجه است چرا که سیمان از اصلی‌ترین مصالح ساختمانی است و پیش نیاز برنامه‌های ساخت‌وساز و توسعه به شمار می‌آید. در واقع سیمان یک کالای استراتژیک است که میزان مصرف آن به‌عنوان شاخص توسعه‌یافتگی کشورها محسوب می‌شود. مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان اظهار کرد: با رفع تحریم‌ها مذاکراتی را با تولیدکنندگان عمده جهانی در حوزه سیمان ازجمله شرکت لافارش و هولسیم آغاز کردیم که البته زمان انعقاد قراردادها نیز بستگی به مذاکرات و گفت‌وگوهایی که در آینده با این شرکت‌ها انجام می‌شود دارد و در واقع مذاکرات اولیه دستیابی به یک تفاهم بوده است. مرتضی لطفی گفت: محور این تفاهمنامه تشکیل یک شرکت بازرگانی با سرمایه‌گذاری مشترک برای صادرات در قالب منافع مشترک بوده است، همچنین پیشنهاد شده تا این شرکت‌ها بخشی از سهام کارخانه‌های سیمان فعال کشور را خریداری کنند و در این کارخانه‌ها سهم داشته باشند اما هنوز درباره سرمایه‌گذاری جدید در صنعت سیمان با توجه به ظرفیت کافی کشور هیچ‌گونه بحثی انجام نشده است. لطفی گفت: با کشور گرجستان نیز مذاکراتی انجام شده و در زمینه تاسیس یک واحد سیمان در این کشور به صورت مشترک به توافق‌هایی دست پیدا کرده‌ایم. وی افزود: براساس این تفاهمنامه خدمات شرکت فارس و خوزستان در قالب خدمات طراحی و مهندسی است و مابه‌تفاوت ارزش این خدمات برای اجرای پروژه ۱۵۰۰ تنی تولید سیمان در گرجستان، آورده نقدی خواهد بود. مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان اظهار کرد: مذاکره‌ای با کشور ارمنستان انجام داده‌ایم و درحال تاسیس کارخانه سیمان در این کشور هستیم و کلینکر لازم این کارخانه برای تولید سیمان در کشور تامین و از طریق مرزهای شمالی ارسال می‌شود. لطفی عنوان کرد: تولید سیمان انرژی سوخت زیادی را مصرف می‌کند و یک کالای استراتژیک در زیرساخت‌ها به شمار می‌آید؛ این کالای استراتژیک باید در داخل و در حوزه عمران، برای نوسازی بافت‌های فرسوده و راه‌سازی استفاده شود. البته در بخش صادرات نیز باتوجه به مزیت‌هایی که صنعت سیمان ایران در حوزه منابع انسانی و همچنین استانداردهای بین‌المللی از آن برخوردار است، خواهان زیادی دارد.
وی گفت: خوشبختانه تا سال ۱۳۹۷شمسی به تولید ۱۰۲میلیون تن سیمان دست پیدا خواهیم کرد و با توجه به جمعیت فعلی کشور از ۲۰میلیون تن مازاد سیمان برخوردار هستیم بنابراین باید در حوزه صادرات کار کنیم و برای افزایش صادرات برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود. مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان با بیان اینکه کشورهای افریقایی بازار خوبی برای صادرات سیمان کشور به شمار می‌آیند، تصریح کرد: زیرساخت‌های دریایی و زمینی ایران برای صادرات سیمان مناسب نیست و باید برای تقویت این بخش تلاش شود همچنین هزینه حمل‌ونقل زیاد است و باید در این زمنیه تمهیدات لازم انجام شود. وی خاطرنشان کرد: صنعت سیمان به‌دلیل مرغوبیت کافی، نیروی انسانی متخصص و توانمند و بهره‌گیری از منابع با کیفیت خواهان فراوان دارد و درصورتی که کارخانه‌های سیمان با ظرفیت تولیدی مناسب فعالیت کنند، قیمت تمام شده محصولات نیز کاهش پیدا کرده، بهره‌وری افزایش پیدا خواهد کرد و در کشور فرصت‌های سرمایه‌گذاری‌های جدید فراهم می‌شود.
لطفی معتقد است چشم‌انداز آینده صنعت سیمان مناسب است زیرا با توجه به رونق اقتصادی کشور در دوران پسابرجام سرانه مصرف نیز رشد پیدا کرده و واحدهای تولیدکننده سیمان با ظرفیت کامل فعالیت خواهند کرد و این امر منجر به رونق صنعت سیمان می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email