کاداستر از علاقه‌مندان به اکتشاف استقبال می‌کند

وجود ذخایر فراوان معدنی باعث شده تا بخش معدن ارزش‌افزوده بیشتری نسبت به سایر بخش‌ها دراختیار داشته باشد، اما لازمه تحقق این هدف توسعه فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی است.

اصلی‌ترین گام برای بهره‌برداری از ذخایر معدنی اکتشاف است. در واقع حلقه نخست زنجیره ارزش به اکتشاف تعلق دارد. به همین دلیل این حوزه از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و نیازمند سرمایه‌گذاری و مطالعاتی بیش از گذشته است. وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه هرچه بیشتر حوزه اکتشاف با اعطای تسهیلات و استفاده از سیستم کاداستر سعی بر تشویق مردم برای ورود به این بخش دارد.

ارزش‌افزوده بخش معدن بالاتر از سایر بخش‌ها است
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نرخ رشد اقتصادی بخش معدن در دوران‌های مختلف و همچنین در طول ۵ برنامه توسعه نسبت به سایر بخش‌ها همیشه بیشتر بوده به‌طوری که معمولا ۲ تا ۳ برابر نرخ رشد کشور بوده است. در سال گذشته نرخ رشد بخش معدن حدود ۱۰ درصد بوده، در حالی که نرخ رشد کشور حدود ۵/۳ درصد بوده است. جعفر سرقینی با بیان این مطلب، افزود: به سرمایه‌گذاران کشور توصیه می‌کنیم که وارد این بخش شوند گرچه معدنکاری فعالیتی سخت است اما جزء توسعه‌های پایدار هر کشور به شمار می‌رود وی در ادامه تصریح کرد: مردم باید به بخش معدن توجه کنند چراکه قوانین و مقررات بخش معدن هم‌اکنون تسهیل و روان‌سازی شده است. همچنین در این زمینه سایت کاداستر فعال شده و مردم از هر نقطه می‌توانند با ورود به این سایت محدوده معدنی مورد نظر خود را ثبت کرده و برای اکتشاف خودشان را آماده کنند. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: نبود سرمایه و کمبود منابع در همه بخش‌ها وجود دارد به‌طوری که یکی از مشکلات اصلی معدنکاران دسترسی نداشتن به منابع مالی ارزان‌قیمت است. معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در فرآیند اخذ وام، معدنکاران باید طرح خود را به بانک صنعت و معدن یا سایر بانک‌ها ببرند و تقاضای تسهیلات از صندوق توسعه ملی یا سایر منابع را بدهند. به گفته سرقینی؛ وام اکتشاف از محل کمک‌های فنی و اعتباری وزارت صنعت، معدن و تجارت به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که حداقل ۳۰ درصد پیشرفت کاری داشته باشند. معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت یادآور شد: تسهیلات ارزان‌قیمت از محل کمک‌های فنی و اعتباری وزارت متبوع تنها به معادن زغال‌سنگ و سایر معادن زیرزمینی تعلق می‌گیرد. سرقینی گفت: در سال گذشته قیمت مواد معدنی از یک سوم تا یک پنجم قیمت‌های قبلی پایین آمد ولی بخش معدن با مشخصه ذاتی و ظرفیت درون‌زایی آن توانسته است در قبال این کاهش قیمت‌ها همچنان به کار خود ادامه دهد. وی با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش‌افزوده معدنکاران را در مضیقه گذاشته است، گفت: مالیات به دفعات از تولیدکننده اخذ می‌شود در حالی که مصرف‌کننده از این موضوع معاف است به‌طور مثال، معدنکار سنگ را تولید و به فروش می‌رساند و به محض اینکه سنگ از معدن استخراج شد بلافاصله ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده از وی گرفته می‌شود و این درحالی است که اغلب فروش آنها به‌صورت اقساطی است.
سرقینی درپایان پیشنهاد معافیت‌های مالیاتی بیشتر در مناطق محروم و دادن مهلت برای پرداخت مالیات در سایر مناطق را برای معدنکاران داد.

کاداستر، راهکاری برای حل مشکلات
طاهر احمدی‌نژاد، عضو کمیته اکتشاف خانه معدن ایران، درباره توسعه اکتشافات و ارائه تسهیلات از سوی دولت اظهار کرد: بدون شک توسعه سیستم کاداستر می‌تواند بخشی از مشکلات حوزه اکتشاف را برطرف کند. اگر فردی به دنبال اکتشاف در محدوده‌ای باشد با اعلام تقاضا وزارتخانه تشخیص می‌دهد که این محدوده آزاد بوده و مجوزها را صادر می‌کند. خوشبختانه سیستم کاداستر برخی مشکلات پیش روی مکتشف را رفع می‌کند. وی افزود: برای فعالیت‌های اکتشاف در یک محدوده معدنی، نخستین موضوع امنیت است. یعنی رابطه مکتشف با سایر ارگان‌هایی که در آن منطقه ذی‌حق هستند رابطه‌ای خوب باشد. در واقع با توجه به تاکید وزارت صنعت، معدن و تجارت بر سیستم کاداستر، در صورتی که این سیستم چنین مشکلاتی را رفع کند، می‌تواند در توسعه اکتشافات موثر باشد. به گفته این عضو از کمیته اکتشاف خانه معدن ایران، سیستم کاداستر محدوده‌های معدنی را مشخص می‌کند زیرا در دوره‌ای که این سیستم وجود نداشت محدوده‌ها با هم تداخل پیدا می‌کردند. اما با اجرای کاداستر مشخصات اطلاعات لازم برای هر محدوده مشخص است. وی گفت: امنیت کاری که لازمه انجام اکتشافات در محدوده‌های معدنی است، یعنی مجوزها به شکلی باشد که حقی از ذی‌نفعان دیگر ضایع نشود. به عنوان مثال سازمان محیط‌ زیست باید اطمینان داشته باشد که فعالیت‌های اکتشافی آسیبی زیست‌محیطی نداشته یا در صورت وجود قابل جبران خواهد بود. با ایجاد چنین سیستمی مکتشف می‌تواند به راحتی کار خود را انجام دهد. احمدی‌نژاد درباره اعطای وام به مکتشفان نیز، تصریح کرد: برای بررسی این موضوع باید نگاهی به تایخچه اکتشاف در کشور داشته باشیم. متاسفانه امروز شرایط حوزه اکتشاف با سال‌های پیش از پیروزی انقلاب تغییر کرده است. اگر نگاهی به اسناد اکتشافی در سال۴۹ داشته باشیم، خواهیم دید در آن سال‌ها شرکت‌های خارجی برای اکتشاف‌های معدنی به ایران می‌آمدند اما این موضوع سال‌هاست که دیگر در این حوزه اتفاق رخ نداده است. البته ما سال‌ها با تحریم‌های ظالمانه مواجه بودیم حال با اتفاق رخ داده در وضعیت سیاسی باید منتظر باشیم و ببینیم چه شرکت‌هایی برای اکتشاف وارد کشور می‌شوند. به گفته وی، اکتشاف یک کار تخصصی و پژوهشی است که در برخی موارد به نتیجه نمی‌رسد اما از سویی دیگر به دلیل نبود امنیت در واگذاری معدن اعطای وام می‌تواند در کاهش هزینه موثر باشد. در واقع یک مکتشف نمی‌داند پس از اکتشاف معدن می‌تواند صاحب آن باشد یا نه، به همین دلیل اعطای وام و تسهیلات می‌تواند کمی او را نسبت به انجام کار دلگرم کند. این اقدام وزارتخانه را می‌توان جزو اقداماتی دانست که منجر به تشویق اکتشاف می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email