اکتشاف و فرآوری ‌۲ گزینه اصلی برای جذب سرمایه

اکتشاف و فرآوری ‌۲ گزینه اصلی برای جذب سرمایه

ورود سرمایه‌گذار خارجی به بخش معدن و حضور در حوزه‌هایی که در سال‌های گذشته مغفول مانده، موضوع مهمی است که در یک‌سال گذشته روی میز مدیران و مسئولان معدنی کشور قرار گرفته است.

حال با اجرایی شدن برجام این فرصت پیش روی سرمایه‌گذاران خارجی و همچنین بخش معدن ایران قرار گرفته است. اما باید این نکته را در نظر داشت که همکاری و مشارکت شرکت‌های خارجی شفاف باشد تا به بهانه رفع تحریم‌ها سوءاستفاده‌ای از سوی سرمایه‌گذاران خارجی انجام نشود. درواقع فعالان بخش معدن باید با در دست داشتن اطلاعات کامل به استقبال سرمایه‌گذاران رفته و پیشنهادهای آنها را بررسی کنند.

بخش معدن آماده حضور سرمایه‌گذاران خارجی است
چندی پیش معاون امور معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد، بخش معادن ایران فرصت مناسبی برای حضور همه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است و ما از آن حمایت کامل می‌کنیم.
اکتشاف در بخش معدن، جزو حوزه‌هایی‌ است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی جذاب بوده به‌طوری که جعفر سرقینی در این‌باره می‌گوید، در بخش اکتشاف نیز برای حضور شرکت‌های خارجی منعی وجود ندارد و می‌توانند در این بخش فعالیت کنند. بی شک با ورود سرمایه‌گذار خارجی به حوزه اکتشاف، بخش زیادی از ظرفیت‌های معدنی کشور شناخته شده و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. سرقینی درباره این موضوع اظهار کرد: امروز هر شرکت داخلی و خارجی در صورت انجام دادن کار اکتشافی اگر در مدت یک‌سال به کشف ذخیره معدنی نائل آمد اجازه بهره‌برداری از آن ذخیره معدنی به آن شرکت مکتشف خارجی تعلق می‌گیرد و در صورت تمایل نداشتن شرکت یاد شده به ذخیره این معدن را به مزایده گذاشته شده و هر شرکت دیگری که تقاضای بهره‌برداری بدهد و در مزایده شرکت کند این ذخیره را به او می‌دهیم البته در این میان تمام حق و حقوق شرکت مکتشف محفوظ است. به گفته وی، در کشورهای دیگر عمده سرمایه‌گذاری‌ها در معادن بزرگ مقیاس انجام می‌شود اما اغلب معادن کشور ما کوچک مقیاس است. برای رسیدن به معادن بزرگ مقیاس سعی کرده‌ایم مقیاس کارهای اکتشافی را بالاتر ببریم. در گذشته حداکثر وسعت محدوده اکتشافی ۲۵۰ کیلومتر مربع بوده ولی در شرایط فعلی با تعریف پهنه‌ها مقیاس را بالاتر برده‌ایم و محدوده‌ها وسیع‌تر شده تا عملیات اکتشاف روی آنها انجام و با رسیدن به محدوده‌های امیدوار‌کننده و ذخایر مواد معدنی، محدوده‌ها کوچکتر شده و پروانه اکتشاف برای آنها صادر می‌شود.

اکتشاف نخستین حوزه برای ورود سرمایه‌گذار خارجی
مهرداد اکبریان، عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، درباره جذب سرمایه‌گذار خارجی در بخش معدن اظهار کرد: موضوع سرمایه‌گذاری خارجی نزدیک به یک‌سال است که در بخش دولتی و خصوصی مطرح شده تا در صورتی که منبع سرمایه آن هم از خارج از کشور وارد بخش معدن شود، در کدام حوزه باشد که به نفع کشور بوده و منجر به توسعه بخش معدن شود. وی گفت: ما در بخش معدن شاهد ۲ حوزه‌ای هستیم که طی سال‌های گذشته مغفول مانده، که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی و بخش خصوصی ورود چندانی به آن نداشته است؛ یکی از این حوزه‌ها اکتشاف است. بحث اکتشافات نوعی سرمایه‌گذاری زیرساختی و مطالعات پایه برای بخش معدن به شمار می‌رود که نیازمند سرمایه‌گذاری به‌ویژه سرمایه‌گذاری تجهیزاتی است. به گفته اکبریان، به عنوان مثال برای انجام اکتشافات دقیق نیازمند هلی‌کوپتر، تجهیزات مدرن اکتشاف و… هستیم. از سویی دیگر فناوری‌های جدیدی در حوزه اکتشاف ایجاد شده که به ایران نیامده، در نتیجه نیازمند واردات آنها نیز به کشور هستیم. عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران تصریح کرد: استفاده از فناوری و تجهیزات روز دنیا، سرمایه‌گذاری‌‌های آینده را نیز آسان می‌کند. در واقع تکمیل تجهیزات مورد نیاز و دستیابی به فناوری‌های روز دنیا باعث می‌شود سرمایه‌گذاران با اطمینان بیشتری پا به بخش معدن بگذارند، از سویی دیگر فعالان بخش معدن با اطلاعاتی کامل از ظرفیت‌های معدنی خود پای میز مذاکره می‌نشینند. این اتفاق می‌تواند بخش معدن را توسعه داده و باعث شود فعالان و سرمایه‌گذاران از ظرفیت‌های این بخش بیش از پیش استفاده کنند. اکبریان نیز معتقد است، در صورتی که شرکت‌های صاحب‌نام در حوزه اکتشاف وارد ایران شده و اقدام به سرمایه‌گذاری کنند، ارزش‌افزوده بسیاری را ایجاد خواهد کرد.

فرآوری نیازمند سرمایه‌گذاری است
دومین حوزه در بخش معدن که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جذاب باشد، حوزه فرآوری است. اکبریان با بیان این مطلب، افزود: متاسفانه هنوز چرخه تولید مواد معدنی تا تولید شمش در کشور به ویژه در معادن فلزی کامل نبوده، و اقداماتی که در گذشته در زمینه فرآوری انجام شده تنها با استفاده از فناوری قدیمی بوده است. وی ادامه داد: برخی از روش‌هایی که امروز در حوزه فرآوری کشور استفاده می‌شود، در کل دنیا کنار گذاشته شده و روش‌های جدیدی جایگزین آن شده است. در نتیجه امروز برای استفاده از فناوری‌های جدید نیازمند سرمایه‌گذاری در حوزه فرآوری محصولات معدنی هستیم. اکبریان اظهار کرد: اگر سرمایه‌گذاران خارجی مانند گذشته به بخش معدن کشور و در یک حوزه ورود پیدا کنند بی‌شک شاهد اتفاقات خوبی در بخش معدن خواهیم بود. این موضوع در دنیا به اثبات رسیده که معادن و کارخانه‌های بزرگ، سودآوری بیشتری نسبت به معادن و کارخانه‌های کوچک دارند. اما بخش خصوصی توان سرمایه‌گذاری‌های کلان را نداشته و باید از سرمایه‌گذاران خارجی در این باره استفاده شود. عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، تاکید کرد: متاسفانه روند سرمایه‌گذاری در گذشته روش درستی نبوده به همین دلیل برخی از طرح‌های معدنی با مشکلات مواجه شدند. در نتیجه انتظار ما این است، امنیت برای سرمایه‌گذاری فراهم شود زیرا برای سرمایه‌گذار، امنیت سرمایه در اولویت قرار داشته و بسیار مهم است. اکبریان معتقد است، از فرصت به‌دست آمده به ویژه برای معادن فلزی و صنایع کلان باید بهترین استفاده را کرد. البته نوع قراردادها و مشارکت‌ شرکت‌های خارجی در بخش معدن باید روشن باشد.

Print Friendly, PDF & Email