کرمانشاه صاحب واحد تولید آسفالت و ایزوگام از قیرطبیعی می‌شود

برای نخستین بار در کشور

کرمانشاه صاحب واحد تولید آسفالت و ایزوگام از قیرطبیعی می‌شود

رئیس نظام مهندسی معادن کرمانشاه از پیگیری احداث کارخانه تولید “آسفالت و ایزوگام” از قیرطبیعی برای نخستین بار در کشور در کرمانشاه خبر داد.

مرتضی عزیزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به سفر اخیر رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور به کرمانشاه اظهار کرد: این سفر منشاء اتفاقات خوبی برای حوزه معدن استان در بخش‌های مختلف از اکتشاف تا بهره‌برداری و استخراج بود.

عزیزی با بیان اینکه قرار شد برای فرآوری قیرطبیعی که مهمترین ماده معدنی استان است اقداماتی انجام شود، از پیگیری برای احداث واحد تولید ایزوگام و آسفالت از قیرطبیعی خبر داد.

به گفته مهندس عزیزی ، این دو محصول از فرآورده‌های اولیه و ساده قیرطبیعی هستند که دانش تولید آنها نیز به صورت بومی در کشور وجود دارد.

وی افزود: مشابه چنین کارخانه‌هایی در کشور و کرمانشاه وجود داشته، اما از قیرصنعتی و پالایشگاهی در آن استفاده می‌شده نه قیرطبیعی و این نخستین بار در کشور است که تولید ایزوگام و آسفالت از قیرطبیعی انجام خواهد شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کرمانشاه خاطرنشان کرد: امیدواریم پس از تولید این دو محصول و با بهبود شرایط کشور و برداشته شدن تحریم‌ها، به سمت تولید فرآورده‌های دیگر از قیرطبیعی برویم.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد در حوزه اکتشاف که در استان کرمانشاه کم کار شده برنامه ریزی‌های میان مدت و بلندمدت داشته باشیم و طرح‌هایی در این خصوص ارائه دهیم که با حمایت نظام مهندسی معدن کشور اجرایی شود.

رئیس نظام مهندسی معدن کرمانشاه اظهار کرد: همچنین رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور در این سفر قول حمایت از طرح‌های پژوهشی حوزه معدن از اکتشاف تا استخراج، بهره‌برداری و فرآوری را دادند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود کمک به معدن‌داران خصوصا برای تخفیف در حقوق دولتی را از دیگر دستاوردهای سفر رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور به کرمانشاه دانست و یادآوری کرد: متاسفانه حقوق دولتی معدن‌داران بر اساس پروانه اسمی آنها محسابه می‌شود، نه برداشت واقعی.

رئیس نظام مهندسی معدن کرمانشاه معتقد است، این شرایط و رکودی که بر معادن سایه انداخته به چالش بزرگ معدن داران تبدیل شده و آنها در حوزه حقوق دولتی بدهی فراوانی دارند که قرار شد به آنها کمک شود.

عزیزی همچنین از پیگیری برای ایجاد دفتر نمایندگی صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی در کرمانشاه نیز خبر داد و تاکید کرد: با ایجاد این دفتر معدن‌داران می‌توانند فعالیت‌های معدنی خود را بیمه کنند تا مشابه مورد اخیر که خسارت به معادن قیرطبیعی به دلیل بارندگی‌ها رخ داد و معدن‌داران را متضرر کرد، دیگر تکرار نشود.

لینک مشروح کامل خبر بر روی وب سایت خبرگزاری ایسنا منطقه کرمانشاه

Print Friendly, PDF & Email