«اچ‌اس‌ای»، ضامن سرمایه‌های صنایع معدنی

برگزاری همایش ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست که به اختصار به آن «اچ‌اس‌ای» گفته می‌شود ما را بر آن داشت فاصله ایران با کشورهای دیگر را در زمینه سه‌گانه‌های یادشده ارزیابی کرده و نقش «برجام» را در بهبود شرایط ایمنی در معادن و صنایع معدنی ایران بسنجیم.

حوزه ایمنی حساس‌تر است

قوانین و ضوابط بین‌المللی ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست برای تمامی کشورها تدوین شده و رعایت آنها الزامی است. اما «اچ‌اس‌ای» برای فعالان صنایع معدنی در چه اولویتی قرار داشته و آنها تا چه حد خود را ملزم به رعایت قوانین می‌کنند؟

علی سامانی، مدیر اچ‌اس‌ای آلومینیوم المهدی در حاشیه مراسم گشایش دومین همایش ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست در معادن و صنایع معدنی گفت: بخش‌های ایمنی و آتش‌نشانی، بهداشت صنعتی و محیط‌ زیست و مرکز بهداشت و طب کار پیکره اچ‌اس‌ای شرکت آلومینیوم المهدی را تشکیل می‌دهند که هر کدام از این حوزه‌ها براساس رویه‌ها و الزامات مدون انجام وظیفه می‌کنند. وی افزود: همکاران من در بخش ایمنی انجام ایمن فرآیندهای کاری و فعالیت‌هایی که در ایستگاه‌های کاری مجتمع تعریف شده را نظارت کرده و در صورت انطباق نداشتن، موارد را به حوزه‌ها و مسئولان مربوط ابلاغ و روند بهبود وضعیت را پایش می‌کنند تا با همکاری عوامل کارگاهی تمهیدات لازم به‌کار گرفته شده و از بروز حوادث قابل پیش‌بینی جلوگیری شود. وی در پاسخ به این سوال که کدام‌یک از ۳ بخش یاد شده از اهمیت بالاتری برخوردار است، عنوان کرد: نمی‌توان گفت کدام حوزه حساس‌تر است زیرا هر ۳ حوزه به دلیل اینکه عملکرد آنها ارتباط مستقیمی با بقا و حفظ عوامل زیستی از انسان گرفته تا خاک و آب و هوا دارد، حائز اهمیت هستند اما حوزه ایمنی و آتش‌نشانی از این بابت که ارتباط مستقیمی با عوامل تولید داشته و سرمایه‌های انسانی شرکت را دوام و استحکام می‌بخشد بیشتر مورد تاکید مدیریت ارشد و نهادها و مراجع قانونی است. سامانی اضافه کرد: در بخش بهداشت صنعتی و محیط ‌زیست نیز عواملی که ممکن است به خاک، هوا یا عوامل زیستی آسیب وارد کند، پایش می‌شود و طب‌کار نیز مواردی را که به‌صورت بالقوه در فعالیت‌های سازمانی امکان ایجاد آسیب به نیروی انسانی داشته و سلامت افراد را تهدید می‌کند و همچنین انطباق شغل با شاغل را مورد توجه و پایش قرار می‌دهد. مدیر اچ‌اس‌ای آلومینیوم المهدی اظهار می‌کند: عوامل آلوده‌کننده و زیان‌آور محیطی در ایستگاه‌های کاری شرکت در مقاطع زمانی مشخص از طریق شرکت‌های معتمد اندازه‌گیری می‌شود. این عوامل به‌طور عمده در دو دسته فیزیکی و شیمیایی تقسیم می‌شوند از آن جمله به‌ویژه در صنایع تولید و احیای آلومینیم می‌توان به میدان‌های مغناطیسی در سالن‌های احیا اشاره کرد که چنانچه از حد مجاز بیشتر گزارش شوند باید اقدامات کنترلی همچون کاهش مواجهه افراد را در نظر گرفت تا از شدت تاثیر آن بر کارگران کاسته شود.

این کارشناس «اچ‌اس‌ای» در ادامه به فرآیند شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک در آن شرکت اشاره می‌کند که براساس آن خطرات موجود در تمامی فعالیت‌ها و محیط‌های کاری با مشارکت عوامل اجرایی شناسایی شده و شدت آنها مورد ارزیابی قرار گرفته و اقدامات کنترلی در این‌باره اعمال می‌شود. وی ادامه می‌دهد: بر این اساس و با توجه به آموزش‌ها و تمهیداتی که بر پایه آن انجام شده حوادث مجموعه در سال‌های اخیر روندی نزولی داشته به‌گونه‌ای‌که در سال قبل بهترین عملکرد را در کاهش حوادث در طول ۱۸ سال که از بهره‌برداری کارخانه می‌گذرد، داشته‌ایم. البته بخش آندسازی و سالن‌های احیا در مقایسه با سایر بخش‌ها دارای ریسک بالاتری برای بروز حوادث هستند. وی با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در بخش آندسازی آلومینیوم المهدی در سال‌های قبل گفت: بخشی از این حادثه به دلیل خطای نیروی انسانی و بخشی نیز به دلیل ساختار فنی سیستم گردش روغن داغ و نصب نشدن شیرهای قطع کن در مدار چرخش روغن از سوی پیمانکار خارجی بود که باعث نشت و آتش گرفتن روغن موجود در سیستم شد که خوشبختانه در آن حادثهخسارت جانی نداشتیم. سامانی، مدیر اچ‌اس‌ای آلومینیوم المهدی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر شاخص‌های ایمنی شرکت المهدی بهبود چشمگیری داشته به‌گونه‌ای که در سال ۹۳ به‌عنوان مدیریت برتر اچ‌اس‌ای در شرکت‌های غرب بندرعباس و در حوزه منطقه ویژه اقتصادی معرفی شد. وی در ادامه با اشاره به اینکه افزایش مراودات با سازمان‌های بین‌المللی و تاثیر آن در افزایش سطح ایمنی در واحدهای صنعتی از طریق تبادل اطلاعات و تجهیزات مرتبط با ایمنی و محیط‌ زیست و بهداشت در ارتقای عملکرد اچ‌اس‌ای بسیار موثر خواهد بود عنوان کرد که دوران پساتحریم در حوزه اچ‌اس‌ای نیز موجب شکوفایی خواهد شد.

فناوری بالاتر، ایمنی بیشتر

«اچ‌اس‌ای» یا ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست در صنایع معدنی در ایران چه فاصله‌ای با کشورهای صاحب‌نام دارد؟ آیا تلاشی برای نزدیک و کم کردن این فاصله‌ها می‌شود؟

در این‌باره مدیر بخش بهداشت، ایمنی و محیط‌ زیست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در حاشیه مراسم دومین همایش ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست در معادن و صنایع معدنی گفت: «اچ‌اس‌ای» یک بحث گسترده است و ایمنی بهداشت حرفه‌ای و محیط‌ زیست را شامل می‌شود. ضمن اینکه تفاوت کار بین واحدهای بزرگ و کوچک در ایران نیز بسیار مشهود است. واحدهایی داریم که این ۳ بخش در معادن یا صنایع معدنی آنها بسیار خوب رعایت می‌شود و در مقابل معادن و صنایعی داریم که به ایمنی و بهداشت و محیط‌ زیست کمترین توجهی نمی‌کنند. محمدکاظم نوری افزود: بنابراین نمی‌توان درباره وضعیت مطلوب یا نامطلوب معادن و صنایع معدنی ایران و فاصله‌ای که با دیگر کشورها دارد یک نظر کلی بیان کرد چرا که نتیجه بحث غیرکارشناسانه است اما این مقایسه را درباره یک معدن ویژه می‌توان ارائه کرد. وی با اشاره به اینکه امسال ۲ مورد فوتی در واحدهای زیرمجموعه ایمیدرو داشتیم و سال گذشته به ۱۵، ۱۶ نفر نیز می‌رسید که از نظر من این پیشرفت بسیار خوبی است، تصریح کرد: البته همین ۲ مورد حادثه نیز در مقایسه با برخی کشورها بالاست. وی ادامه داد: در صنایع معدنی کشور، فولاد مبارکه، ذوب‌آهن، فولاد خوزستان، خراسان و هرمزگان را داریم که به هیچ‌وجه از نظر فناوری در اختیار در یک سطح قرار ندارند. به‌طور قطع واحدی که فناوری پیشرفته‌تری دارد عملکردش در ایمنی و بهداشت و محیط ‌زیست بهتر است. مدیر بخش بهداشت، ایمنی و محیط ‌زیست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) درباره ۲ حادثه رخ داده در سال گذشته در واحدهای فولادی ذوب‌آهن و فولاد خراسان و اینکه چه کنیم که چنین اتفاقاتی رخ ندهد، اظهار کرد؟ باید یک سیستم منسجم مدیریت ایمنی که با مدیریت جامع واحدها تلفیق شود وجود داشته باشد و این یک درک مجزا از سایر فرآیندها نیست. شما نمی‌توانید در یک کارخانه سعی کنید ایمنی‌اش خوب باشد. بلکه ضمن داشتن ایمنی بالا باید مدیریت ارشد خوب، مدیریت خرید و تعمیرات قوی نیز داشته باشد تا درنهایت از ایمنی بالاتری برخوردار شود. در حقیقت ایمنی باید بخشی از فعالیت کارکنان از نگهبانی تا مدیریت باشد. در واقع «اچ‌اس‌ای» آینه تمام‌نمای مسئولیت‌های کاری کارکنان یک مجموعه در معدن یا صنایع معدنی به شمار می‌آید. محمدکاظم نوری در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: بنابراین اینکه بگوییم چه کنیم که دیگر این اتفاقات رخ ندهد باید از قبل در سطوح مختلف اعم از تولید و تعمیرات تصمیم‌گیری و طراحی و آموزش ایمنی و بهداشت متبلور شود که هنوز این اتفاق به صورت کامل رخ نداده است. وی درباره رفع تحریم‌ها و تاثیر آن بر افزایش ایمنی در صنایع معدنی و معادن گفت: رفع تحریم‌ها نه‌تنها می‌تواند گشایشی در کارها ایجاد کند بلکه می‌تواند رفت‌وآمد ما با دنیا را بیشتر کند. در این صورت به راحتی دسترسی ما به فناوری‌های روز تسهیل می‌شود. ضمن اینکه رفع تحریم‌ها حضور ما را در کنفرانس‌های بین‌المللی و همایش‌های جهانی در زمینه صنایع معدنی رونق می‌بخشد.

Print Friendly, PDF & Email