پتانسیل معادن ایران برای جایگزینی با درآمدهای نفتی

بلومبرگ گزارش داد:

پتانسیل معادن ایران برای جایگزینی با درآمدهای نفتی

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت: ایران، چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک این پتانسیل را دارد که درآمد بیشتری را از معدنکاری نسبت به نفت بدست آورد، اگر دولت تمرکز بیشتری روی توسعه بخش فلزات داشته باشد. این موضوع را مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرد.خسروتاج در مصاحبه‌ای گفت: فلزاتی مانند مس، سرب و عناصر نادر خاکی می‌توانند ارزش بیشتری برای ایران نسبت به صنعت نفت داشته باشند، صنعتی که هم‌اکنون با فرض قیمت ۴۰ دلار برای هر بشکه و صادرات روزانه ۲ میلیون بشکه، سالانه ۳۰ میلیارد دلار برای ایران درآمدزایی می‌کند. ایران در حال بازگشایی ۳۰ میلیارد دلار پروژه در حوزه انرژی و ۲۹ میلیارد دلار قرارداد معدنی برای سرمایه‌گذاران بعد از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور است.

براساس اطلاعات سازمان زمین شناسی آمریکا، ایران بیش از ۳۰۰۰ معدن فعال دارد که عمدتا خصوصی هستند. خسروتاج گفت: بخش معدن هنوز در حال استفاده از تجهیزات ۱۵ تا ۲۰ سال قبل است که دلیل آن هم کمبود سرمایه‌گذاری ناشی از تحریم‌ها بوده است.

وی عنوان کرد: ما می‌توانیم از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنیم. توسعه پروژه‌های ساخت در بخش‌های نفت و گاز یا معدن وابسته به شرکت‌های بانکی و بیمه‌ای است که تحریم‌ها تاکنون در این زمینه تاخیر ایجاد کرده است.

براساس اطلاعات بلومبرگ، ایران در ماه اکتبر روزانه ۲٫۷ میلیون بشکه نفت تولید کرد و بعد از عربستان سعودی، عراق، امارات و کویت قرار گرفت.

براساس آمار سازمان زمین شناسی آمریکا، ایران از نظر فلزات، در منطقه خاورمیانه بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن، فولاد خام، منگنز، سرب، سیمان، سنگ گچ و مس است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار کرد: شرکت‌های داخلی و خارجی برای توسعه بخش معدن ایران باید تشویق شوند. “ایران آینده” جایی است که می‌توان به خوبی شاهد جایگزینی بخش معدن با نفت آن باشیم. ما از سرمایه‌گذاران احتمالی درخواست کرده‌ایم که به بخش معدن ایران توجه کنند.

خسروتاج توضیح داد: حدود ۳۷ میلیارد تن مواد معدنی به ارزش ۷۰۰ میلیارد دلار از اکتشاف با عمق ۵۰ متری در ایران کشف شده است. اگر اکتشافات عمیق‌تر و با حجم گسترده‌تری انجام شود، قطعا میزان ذخایر معدنی ایران بیشتر نیز خواهد شد.

پایان تحریم‌ها می‌تواند به هدایت سرمایه‌های آزاد شده ایران به ارزش دستکم ۳۰ میلیارد دلار منجر شود و ایران قادر خواهد بود به تامین مالی بین‌المللی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، صادرات بیشتر انرژی و شانس واردات بیشتر فناوری مدرن صنعتی دسترسی پیدا کند. از زمان امضای توافق هسته‌ای از ماه جولای تاکنون، تعداد زیادی از هیات‌های تجاری اروپایی از ایران بازدید کرده‌اند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران عنوان کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها، فرصت‌های جدیدی وجود خواهند داشت که رشد ایران را بیشتر خواهند کرد.

Print Friendly, PDF & Email