نظام مهندسی مغز متفکر معدن کشور است

نعمت‌زاده در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران:

نظام مهندسی مغز متفکر معدن کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سازمان نظام مهندسی معدن مغز متفکر معدن کشور است و باید سطح کارها و اقدامات خود را از مرحله پیمانکار و مهندسی مشاور ارتقا داده و به یک بازوی مشورتی قوی برای وزارت صنعت، معدن وتجارت تبدیل شود تا بخش معدن ارتقا یابد.

به گزارش صمت، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده درمراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان این مطلب، افزود: سازمان نظام مهندسی معدن و سایر تشکل‌های معدنی کشور باید در انجام سیاستگذاری‌های معدنی و تعیین نقشه راه معادن به این وزارتخانه یاری برسانند.

ناصرنیا مشاور معاون وزیر شد
وی با تشکر از زحمات و انضباط و نظم دکتر ناصرنیا در مجموعه نظام مهندسی ایران، گفت: سازمان نظام مهندسی معدن مغز متفکر معدن کشور است و باید سطح کارها و اقدامات خود را از مرحله پیمانکار و مهندسی مشاور ارتقا داده و به‌عنوان یک بازوی مشورتی قوی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت تبدیل شود تا بخش معدن توسعه یابد. در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت از هرمز ناصرنیا به‌عنوان مشاور خود در وزارتخانه دعوت به همکاری کرد. محمدرضا نعمت‌زاده؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این مطلب گفت: نظم و انظباط مهندس ناصرنیا ستودنی است و این نظم در تمام جامعه مهندسی باید دیده شود. وی با اشاره به اینکه قانون معادن و آیین‌نامه‌های مربوط به نظام مهندسی نیاز به اصلاح دارد، افزود: شأن سازمان نظام مهندسی معدن بالاتر از این حرف‌هاست که کارهای مهندس مشاور و پیمانکار را انجام دهد بلکه این سازمان اموری که می‌تواند به شرکت‌های مشاوره بسپارد را باید واگذار کرده و خود به عنوان مغز متفکر و بازوی قوی دستگاه حاکم که وزارت صنعت، معدن و تجارت است، عمل کند.

بازوی مشورتی ۳۲ هزار نفره
وی در ادامه اظهار کرد: اگر بخواهیم سیاستگذاری معدنی کرده و نقشه راه ۲۰ تا ۵۰ سال آینده را مشخص کنیم، یا جایگاه معدن را در اقتصاد ملی تبیین کنیم سازمان نظام مهندسی معدن باید با ۳۲هزار نیرویی که در اختیار دارد کمک کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه به‌طور قطع وزارتخانه با تعداد محدود کارمند نمی‌تواند این مهم را انجام دهد و اگر هم انجام دهد کار کاملی نخواهد بود، تصریح کرد: در جلساتی مانند شورای مشورتی معدن کارهای موردی را باید انجام داد و کارهای ستادی را باید این سازمان انجام دهد. نعمت‌زاده با اشاره به اینکه یک بخش از کار نظام مهندسی می‌تواند بررسی ورود و سرمایه‌گذاری ایران در معادن دنیا باشد، گفت: نظام مهندسی معدن ایران باید همواره خود را با برترین‌های مهندسی معدن در دنیا مقایسه کند و در این زمینه هماهنگی و همراهی با تمام تشکل‌های معدنی لازم است تا از این طریق شاهد توسعه و رشد جامعه مهندسان معدن کشور باشیم. به گفته نعمت‌زاده آموزش و ارتقای توانمندی از اقدامات مناسبی است که در سازمان نظام مهندسی معدن باید ادامه یابد. وی با اشاره به اینکه از لحاظ علمی رشد بسیار خوبی در بسیاری از رشته‌های فنی و مهندسی و سایر علوم داشته‌ایم اما شاخص‌های علمی مناسبی انتخاب نکرده‌ایم، ادامه داد: سازمان نظام مهندسی معدن می‌تواند برنامه‌های آموزشی ۳ تا ۶ ماهه برای آموزش فارغ‌التحصیلان معدنی برگزار کند تا فارغ‌التحصیل معدن بتواند با قدرت خود را یک کارشناس معدن معرفی کند، نه یک لیسانس.

استفاده از نظرات پیشکسوتان
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در شورای مشورتی معدن که هر ۳ هفته یکبار در این وزارتخانه با حضور تشکل‌های معدنی برگزار می‌شود از نظرات پیشکسوتان و صاحبنظران بخش معدن استفاده می‌شود، ادامه داد: اینکه مطرح می‌شود معدن و صنایع می‌تواند جای نفت را بگیرد به نظر می‌رسد کمی مبالغه‌آمیز است ما در منابع هیدروکربنی مقام نخست یا دوم را داریم اما در معدن چنین جایگاهی نداریم و از نظر درآمدی این ۲ بخش فاصله بسیاری دارند. ضمن اینکه ۱۵سال پیش یک برآوردی کردیم که کل منابع نفت و گاز که درآن حرف نخست را می‌زنیم اگر یکجا با نرخ روز که ۴۵ دلار بود بفروشیم به میزان یک سال درآمد ناخالص ملی ژاپن خواهد شد. نعمت‌زاده تصریح کرد: نباید مواد معدنی را که می‌توان از آنها استفاده کرد به‌عنوان باطله روی هم بریزیم و آلودگی زیست‌محیطی درست کنیم بلکه باید از ابتدای امر روی برداشت از مواد معدنی با عیارهای مختلف برنامه‌ریزی کنیم. به گفته نعمت‌زاده اگر مهندسان معدن ما نتوانند با این قدرت و دقت اظهارنظر کرده که یک معدن چگونه باید طراحی شود و برداشت از آن به چه روشی امکانپذیر است، امکانات و سرمایه‌گذاری‌های‌مان هرز می‌رود و زمان پروژه طولانی می‌شود. اگر نمی‌دانیم خجالت نکشیم چرا که باید قبول کنیم صادرات غیرنفتی را تازه شروع کرده‌ایم و خیلی چیزها را بلد نیستیم و باید از متخصصان امر مشاوره بگیریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سطح علمی کارشناسان را باید ارتقا بدهیم، گفت: نمی‌گویم داشته‌های ما در این زمینه کم است اما از آنجا که خودمان را با رده نخست‌های دنیا قرار است مقایسه کنیم نیاز به ارتقای دانش داریم هر چه دیرتر این چاله را پر کنیم، عقب‌تر می‌مانیم. اینها کمبودهایی است که نظام مهندسی معدن برای رفع آن باید چاره‌ای بیندیشد. وی افزود: کار سازمان نظام مهندسی معدن فقط نظارت بر پیمانکاران و دفاتر فنی معدنی نیست بلکه این سازمان باید به‌دنبال اقدامات کلان و اساسی همچون جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش معدن باشد. حق مردم از معدن ۱/۲ درصد از تولید ناخالص داخلی نیست و باید ارتقا یابد.

برون‌سپاری نظارت بر معادن به شرکت‌های مشاوره‌ای
جعفر سرقینی نیز در مراسم معارفه نادعلی اسماعیلی‌دهج، رییس جدید سازمان نظام مهندسی معدن در سخنانی ضمن ابراز رضایت از عملکرد این سازمان، گفت: از فعالیت ۲ سال گذشته سازمان نظام مهندسی در کنار وزارتخانه راضی‌ام، اما می‌خواهیم که این سازمان بیشتر به امور زیربنایی تهیه نقشه راه و استراتژی در بخش معدن بپردازد. وی گفت: از نظام مهندسی معدن می‌خواهیم که به سیاست‌های کلی بخش معدن بپردازد و اموری مانند نظارت بر معادن را به شرکت‌های مشاور تفویض کند. وی عنوان کرد: در سال گذشته به پیشنهاد مهندس نعمت‌زاده مسئولیت نظارت بر معادن از سازمان نظام مهندسی معدن سلب شده و به شرکت‌های مشاور سپرده شد. سرقینی از تشکل‌های دیگر خواست تا سازمان نظام مهندسی را تشکل رقیب ندانند و این تشکل را در کنار خود بدانند.

دو بال پرواز برای بخش معدن
رییس سازمان نظام مهندسی معدن گفت: خواسته بیش از ۳۲هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی معدن در سراسر کشور این است که دولت وظایف غیرحاکمیتی بخش معدن را به این سازمان تفویض کند. نادعلی اسماعیلی‌دهج افزود: ۳ استراتژی را در ۳ سال پیش‌رو دنبال خواهم کرد که در درجه نخست پررنگ‌تر کردن افزایش بهره‌وری بخش معدن، در گام دوم افزایش ارزش‌افزوده این بخش و در نهایت ترویج اصول فنی و مهندسی در فعالیت‌های معدنی خواهد بود. وی ادامه داد: تعامل سازمان نظام مهندسی معدن با سازمان‌ها و تشکل‌های معدنی و برگزاری دوره‌های آموزشی کاربردی برای فعالان معدنی از دیگر اقدامات این سازمان در زمان تصدی من خواهد بود و در این زمینه خواسته بیش از ۳۲هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی معدن در سراسر کشور این است که دولت وظایف غیرحاکمیتی بخش معدن را به این سازمان تفویض کند. وی در ادامه گفت: سازمان نظام مهندسی معدن و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معدنی به‌عنوان ۲ بال برای اوج گرفتن بخش معدن کشور به شمار می‌آیند.

همه معدنکاران متخلف نیستند
رییس پیشین سازمان نظام مهندسی معدنی عنوان کرد: تمام تلاش من در ۱۲سال اخیر این بوده که جایگاه معدن به خوبی شناخته شود و درمدت ۴۷سالی که به جامعه معدنی خدمت می‌کنم هیچ وقت به دنبال گرفتن یک محدوده معدنی نبوده‌ام. هرمز ناصرنیا افزود: در این زمینه سعی ما برای تبیین این امر بود که معدنکاری از معدن تا استحصال فلزات است و به همین دلیل بعد از انقلاب با مشاهده بزرگترین نقص معادن که نبود مهندسی بود نخستین جرقه ایجاد نظام مهندسی در وزارت صنایع و معادن زده شد و آیین‌نامه آن را تدوین کردیم. وی با اشاره به اینکه هنوز هم هستند تعداد معدودی از معدنکاران که از رعایت اصول و قوانین سرباز می‌زنند، تصریح کرد: نباید این معدود معدنکاران را به باقی تعمیم داد.

گاهی مهندسی رفتار نکرده‌ایم
رییس خانه صنعت و معدن نیز در این مراسم خود را یک معدنی خواند و با اشاره به اینکه گاهی مهندسی رفتار نکرده‌ایم و برخی معادن کوچک و بزرگ بدون حضور نظام مهندسی برخی معادن لطمات زیادی به این ثروت ملی زده‌اند، گفت: نه تنها در بخش استخراج بلکه به جهت دسترسی به ذخایر نیز خسارت‌های فراوانی به وجود آمده است. عبدالوهاب سهل‌آبادی خطاب به معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: از شما می‌خواهیم که با نگاه بیشتر به بخش معدن فرصت بیشتری بدهید، ما هم قول می‌دهیم کاری کنیم که جیب همه صدای پول بدهد. وی در واکنش به برخی اظهار نظرها درباره جایگزینی معدن به جای درآمدهای نفتی عنوان کرد: اگر می‌گویم معدن باید جایگزین نفت شود، باید شرایط و تسهیلاتی که به بخش نفت می‌دهیم برای بخش معدن هم به وجود آوریم. گفتنی است در مراسم تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید سازمان نظام مهندسی معدن ایران، علی یزدانی معاون توسعه مدیریت و منابع، جعفر سرقینی معاون معدن و صنایع معدنی و مدیران کل وزارت صنعت، معدن و تجارت، عبدالوهاب سهل‌آبادی رییس خانه صنعت و معدن ایران، محمد بهرامن رییس خانه معدن، هادی حسینی عضو کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و جمعی از روسای سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها حضور داشتند، و سکان هدایت سازمان نظام مهندسی کشور به مدت ۳ سال به نادعلی اسماعیلی‌دهج واگذار و از خدمات هرمز ناصرنیا رییس ۲ دوره پیش سازمان نظام مهندسی کشور قدردانی شد.

مجلس تمام قد آماده همکاری است
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: تعارضاتی در حفاظت از محیط‌زیست و معدنکاری کشور وجود دارد و مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد که با اصلاح قوانین این تعارضات را حل کند. سیدهادی حسینی در مراسم تودیع و معرفه رییس سازمان نظام مهندسی معدن گفت: با توجه به اینکه کار معدن در تعارض با طبیعت است، معدنکاران باید سعی کنند، با حداقل خسارات فعالیت کنند. با این حال تعارضاتی در حفاظت از محیط‌زیست و معدنکاری کشور وجود دارد و مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد که با اصلاح قوانین این تعارضات را حل کند.

دوره دشوار نظام مهندسی معدن در برنامه ششم توسعه
همچنین رییس خانه معدن ایران در این مراسم گفت: با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه، معدن به عنوان یکی از اولویت‌ها برشمرده شده است، کار سازمان نظام مهندسی در این دوره دشوارتر از گذشته خواهد بود. محمدرضا بهرامن افزود: افزایش نقش تشکل‌های معدن به حمایت‌های خود معدنکاران بازمی‌گردد و نظام مهندسی معدن زمانی موفق خواهد شد که ما یاریگر این تشکل باشیم. وی رسیدن به اهداف اقتصادی و رشد بخش معدن را منوط به افزایش فضای تعاملی و همکاری بین معدنکاران، دولت، تشکل‌ها و… دانست و گفت: ما باید به یکدیگر اعتماد کنیم و از این اعتماد است که اعتماد دولت شکل می‌گیرد و به برون‌سپاری امور می‌رسیم.

Print Friendly, PDF & Email