روز «ایران» در «سرامیتک» مونیخ

برای پیشرفت و توسعه در هر کاری می‌توان از افراد موفق و پیشرو کمک گرفت. این موضوع درباره معدن و فعالیت‌های وابسته به آن همچون فرآوری و تولید محصولات با کیفیت و استاندارد نیز صادق است.

یکی از کانی‌هایی که در ایران طیف قابل‌توجهی از آن وجود دارد و در صنایع مختلفی همچون صنعت کاشی و سرامیک، مواد نسوز و دیرگداز استفاده می‌شود، خاک‌های صنعتی است. ایران اگرچه در زمینه خاک‌های صنعتی بنام است اما بازهم نیازمند معرفی ظرفیت‌های این ماده معدنی از طریق ارائه آنها در نمایشگاه‌های بین‌المللی و دعوت از شرکت‌های پیشرو در این بخش است. بر همین اساس از سال گذشته بنابه اهمیت این موضوع و از آنجایی که مورد استقبال هیات‌های خارجی ازجمله آلمان واقع شد مقرر شده روزی را به نام ایران در نمایشگاه «سرامیتک» مونیخ اختصاص بدهند و در این روز به معرفی ظرفیت‌های خاک‌های صنعتی ایران بپردازند.
جرقه در نمایشگاه سال گذشته زده شد
کارشناسان و فعالان حوزه معدن بر این باورند شرایط پساتحریم فرصت مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است تا بدین ترتیب علاوه بر تزریق سرمایه به بخش معدن، فناوری و دانش روز نیز انتقال یافته و منجر به توسعه فعالیت معدنکاران شود. به گزارش صمت، محمدرضا بهرامن، رییس هیات‌مدیره خانه‌معدن ایران چندی پیش در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه «معدن، صنایع معدنی، تجهیزات، ماشین‌آلات و صنایع وابسته»‌ گفته بود: یکی از اقداماتی که در نمایشگاه سال قبل اجرایی شد این بود که بخشی به نام خاک‌های صنعتی تعریف شد و ایران برای نخستین بار نسبت به معرفی ذخایر این نوع از کانی‌ها اقدام کرد. در دهمین نمایشگاه معدن، صنایع معدنی، تجهیزات و صنایع وابسته ایران، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی فعال در حوزه کاشی و سرامیک که به‌عنوان مصرف‌کننده این مواد به‌شمار می‌آمدند، حضور یافتند و از وجود این همه ذخایر خاک‌های صنعتی در ایران تعجب کردند. آنها بعد از بازگشت به کشورشان روزی را با عنوان روز ایران انتخاب کردند و این امر نشان از موفقیت ایران در برگزاری نمایشگاه سال قبل داشت.
حالا و در بحبوحه برگزاری یازدهمین نمایشگاه معدن، صنایع معدنی، تجهیزات، ماشین‌آلات و صنایع وابسته در ۲۵ تا ۲۸ مهر با نام «کان مین» بهرامن، در مصاحبه با خبرنگاران از برگزاری مراسم «روز ایران» در نمایشگاه بزرگ «سرامیتک» مونیخ به‌طور قطعی خبر داد. در نمایشگاه مونیخ که از ۲۸ مهر به مدت ۴ روز برگزار شد نمایندگانی از خانه معدن ایران نیز حضور پیدا کرده و در روز اختصاص یافته به ایران ظرفیت‌های موجود در حوزه خاک‌های صنعتی و سرامیک را ارائه کردند که می‌توان از آن به عنوان یک فرصت بسیار مناسب برای بخش معدن و به‌ویژه خاک‌های صنعتی کشور یاد کرد. به‌طور کلی می‌توان گفت معرفی دائمی معادن ایران و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آنها جزو استراتژی‌های اصلی خانه معدن ایران است و هدف آنها برگزاری نمایشگاه‌ها با هدف برد – برد بوده و نباید اجازه داد تا ایران به بازار فروشی برای شرکت‌های خارجی تبدیل شود.
روزی برای ایران
حمیدرضا معصومی، عضو هیات‌مدیره خانه معدن ایران نیز درباره نمایشگاه «سرامیتک» به صمت گفت: انتخاب یک روز به نام ایران در نمایشگاه مونیخ، از دستاوردهای نمایشگاه سال گذشته است.  در واقع بازدید شرکت‌های آلمانی از ایران این ایده را به وجود آورد که در نمایشگاه صنعت سرامیک مونیخ با محوریت صنعت سرامیک، متالوژی و مواد دیرگداز که هر ۳ سال یکبار برگزار می‌شود یک روز را به ایران و فعالیت‌های ایران در این زمینه اختصاص دهند. او ادامه داد: براساس آمار سال ۲۰۱۲م که آخرین دوره نمایشگاه صنعت سرامیک بود ۶۱۳ غرفه از ۳۲ کشور حضور داشتند و این نمایشگاه ۱۶هزار و ۷۲۳ بازدیدکننده داشت که انواع سرامیک و ماشین‌آلات تجهیزات و صنایع وابسته در آن ارائه شد.
در نمایشگاه خاک‌های صنعتی مونیخ، در کنار نمایشگاه سرامیتک، افتتاحیه روز ایران بین کنسولگری آلمان و هیاتی از خانه معدن ایران برگزار شد و در آن اطلاعاتی درباره ظرفیت خاک‌های صنعتی مورد استفاده در صنعت سرامیک و دیرگداز ایران ارائه گشت.  در کنار این مراسم، هیات نمایندگانی از صنعت سرامیک و صنایع چینی ایران نیز حضور پیدا کردند. نمایندگان آلمانی که در صنعت نسوز و سرامیک ایران به‌عنوان سرمایه‌گذار و تامین‌کننده تجهیزات و فناوری‌های این صنعت حضور پیدا کرده، تجربیات خود را بیان کردند.
او ادامه داد: در شرایط پساتحریم، حضور سرمایه‌گذاران را در نمایشگاه‌های ایران می‌توان به‌عنوان راهی برای جذب سرمایه‌گذار دانست. جذب سرمایه‌گذار یکی از بحث‌های محوری در بخش خاک‌های صنعتی است تا بتوان ذخایر این خاک‌ها را در آینده نه‌چندان دور فرآوری کرده تا دیگر خبری از استفاده آنها به شکل خام نباشد و مواد اولیه صنایع داخلی را نیز بتواند تامین کند.

Print Friendly, PDF & Email