۸۰ درصد ذخایر قیر طبیعی کشور در استان کرمانشاه است

ˈمرتضی عزیزیˈ روز چهارشنه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص اظهارات اخیر استاندار کرمانشاه که صدور سالیانه ۵۰۰ میلیون دلار قیر استان به خارج را به ضرر استان دانسته بود، ضمن تایید صحبت های ˈحجت الله دمیادˈ، افزود: ذخیره اسمی قیر طبیعی استان مربوط به پروانه ها و گواهی های کشف، حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن در سال است در حالی که این ظرفیت می تواند تا سه برابر افزایش یابد.

وی ادامه داد: افزون بر ۱۵۰ فرآورده صنعتی مانند چسب، لاستیک، سازه های مهندسی و مواد آرایشی و بهداشتی از قیر استحصال می شود ولی با تاسف باید گفت که قیر استان تنها به صورت پودر برای صادرات در می آید , خبری از فرآوری مشتقات این محصول نیست.

عزیزی همچنین از فعالیت ۱۸۲ معدن در استان، خبر داد و گفت: ۳۹ معدن دیگر در استان وجود دارد که اکنون فعال نیستند.

وی عمده معادن استان را در زمینه سنگ های تزئینی، سنگ گچ، قیر طبیعی، سنگ لاشه، خاک صنعتی، منگنز و.. عنوان کرد.

عزیزی ادامه داد: هم اکنون در معادن استان کرمانشاه سه هزار نفر به صورت مستقیم و سه هزار نفر دیگر به صورت غیرمستقیم (در مجموع شش هزار نفر) مشغول به کار هستند در حالی که ظرفیت اشتغال معادن استان بسیار بیشتر از این رقم می باشد.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمانشاه همچنین از اعطای تسهیلات بسیار کم به بخش معدن در مقایسه با حوزه صنعت، ابراز گلایه کرد و افزود: شاید یکی از دلایل این مساله، ناشناخته ماندن بخش معدن باشد ولی باید دانست که اگر امروز در شرایط تحریم ها صنایعی چون سیمان همچنان پویا و حی دارای صادرات به دیگر کشورها می باشند به پشتوانه داشتن معادن قوی است.

عزیزی گفت: اکنون حدود ۵۰۰ نفر عضو داریم که دارای تحصیلات در رده های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های تخصصی حوزه معدن از قبیل متالوژی و زمین شناسی هستند.

وی البته عمده نیروهای بخش معدن و صنایع معدنی را افرادی غیرمتخصص عنوان کرد و گفت: همه واحدها ملزم شده اند که حداقل یک نفر نیروی متخصص داشته باشند.

نقل از خبرگزاری ایرنا

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر