۱۴۰۰ میلیارد دلار ذخیره معدنی با اکتشافات جدید

دیروز با پهلوگیری ۲ فروند شناور «تالنت» برای بارگیری ۶۵ هزار تن سنگ‌آهن از ایران به مقصد چین و همچنین با پهلوگیری شناور «ترانس اسپرینگ» برای تخلیه ۵۵ هزار تن گندله از مقصد بحرین به ایران در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس، طرح توسعه اسکله این منطقه به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مراسم افتتاح رسمی این طرح که ۵۶۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده با حضور مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو، مقامات محلی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.در این مراسم، کرباسیان تاکید کرد: هرمزگان دارای ظرفیت‌های توسعه‌ای بسیاری است که دولت در نظر دارد برای توسعه این استان همه تلاش خود را به کار گیرد.وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس برای سرمایه‌گذاران به‌ویژه در بخش صنایع انرژی بر، مزیت‌های بسیاری دارد که صنایع آلومینیوم از جمله آنهاست.رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: دسترسی به منابع عظیم گازی، این منطقه را برای تولید فلز استراتژیک آلومینیوم، مناسبِ سرمایه‌گذاری کرده است. در زمینه تامین آلومینا، به تازگی قرارداد بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه با ذخیره ۶۰۰ میلیون تن به مدت ۲۵ سال تمدید شده است.
وی درباره تامین برق مورد نیاز صنایع در این منطقه گفت: ۲ نیروگاه به ظرفیت ۸۰۰ مگاوات در دست ساخت است که یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی تا ۱۲ ماه آینده آماده بهره‌برداری خواهد شد.کرباسیان اظهار کرد: منطقه ویژه پارسیان به تازگی برای سرمایه‌گذاری در بخش صنایع انرژی بر بسترسازی شده و آماده همکاری واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران است.رییس هیات عامل ایمیدرو درباره ذخایر معدنی کشور خاطرنشان کرد: ایران دارای ۷۰۰ میلیارد دلار ذخیره قطعی معدنی است که با اجرای طرح‌های اکتشافی جدید، پیش‌بینی می‌کنیم این رقم تا ۲ برابر افزایش یابد. هم‌اکنون با انجام اکتشافات جدید، به۲۵۰ میلیون تن سنگ‌آهن، ۱۵۰ میلیون تن زغال سنگ و ۳۰ تن ذخیره قطعی طلا دست پیدا کرده‌ایم.وی افزود: توسعه صنایع معدنی، مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رییس‌جمهوری است و دولت در تلاش است ارزش‌افزوده ذخایر معدنی را با توسعه صنایع معدنی افزایش دهد. هم‌اکنون در دنیا از هر واحد معدنی در چند چرخه تولید، تا ۳ برابر محصولات معدنی استحصال می‌شود.کرباسیان با اشاره به توافق انجام شده با کشورهای ۱+۵ که به لغو تحریم‌های ظالمانه منجر خواهد شد- درباره گفت‌وگوهای انجام‌شده با کشورهای توسعه یافته، تصریح کرد: در این گفت‌وگوها همواره اعلام کرده‌ایم خواسته ما انتقال دانش، فناوری و جذب سرمایه است و فقط به ورود ماشین‌آلات و پیمانکاری محدود نخواهد شد.
افتتاح اسکله ۱۲ میلیون تنی
اسکله تخلیه و بارگیری منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با ظرفیت ۱۲ میلیون تن که به همت متخصصان ایرانی ساخته شده، با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو به بهره‌برداری رسید.طرح مکانیزه اسکله منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس که از پروژه‌های نیمه‌تمام سال‌های گذشته به شمار می‌آمد، در هفته دولت آماده افتتاح شد. این اسکله یکی از بزرگترین اسکله‌های تخلیه و بارگیری مواد معدنی و تولیدات صنایع معدنی بوده و آماده پذیرش شناورهای دریایی است. برای اجرای این طرح ۵۶۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شامل دایک سنگی (۴۰ هکتار استحصال زمین) خرید لوله، بخش سیویل، نصب تجهیزات و لایروبی انجام‌شده که از محل درآمدهای منطقه تامین اعتبار شده است. همچنین میزان اشتغال اسکله ۱۲ میلیون تنی منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس ۳ هزار نفر است.با راه‌اندازی این اسکله، ظرفیت انتقال، تخلیه و بارگیری موادمعدنی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس (استان هرمزگان) از ۶ میلیون تن به ۱۲ میلیون تن افزایش می‌یابد و همزمان ۲ کشتی با ظرفیت هرکدام ۱۱۰ هزار تن پهلودهی می‌شوند.مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج‌فارس در مراسم افتتاح این طرح که جمعی از مدیران شرکت‌های خصوصی و مسئولان استان هرمزگان حضور داشتند با ارائه گزارشی از روند اجرای این طرح، اظهار کرد: این اسکله از بزرگترین سازه‌های آبی کشور است که در عمق ۱۴/۵ متری ایجاد شده است، مساحت عرشه ۱۱ هزار مترمربع است که روی ۱۶۶ شمع ۴۲ متری به قطر ۵۶ اینچ در کف دریا کوبیده شده و نصب شده است.مسعود هندیان ادامه داد: طول این اسکله ۳۴۳ متر و عرض آن ۳۸/۲ متر است و ۶۴۰ متر ریل برای جابه‌جایی تجهیزات تخلیه و بارگیری اسکله، نصب شده است. با افتتاح این اسکله، طول اسکله‌های اختصاصی منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس به ۶۵۵ متر رسیده است. این اسکله بعد از عملیات لایروبی تا عمق ۲۵ متر قادر به پهلودهی کشتی‌های ۴۰۰ هزارتن به بالا است.هندیان تصریح کرد: تمام مراحل طراحی ساخت، نصب تجهیزات و نظارت به وسیله شرکت‌های ایرانی انجام شده و ۱۰۰ درصد بومی‌سازی شده است. در ساخت این اسکله نسبت به برآورد شرکت‌های خارجی بیش از ۱۰۰میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی شده است. همچنین با حذف حوضچه چرخش جدید و استفاده از حوضچه قدیم حدود ۱۵۰ میلیارد تومان نیز صرفه جویی ریالی شده است.هندیان گفت: شتاب توسعه در صنایع فولاد یک عامل اصلی برای این طرح ملی است و این مجموعه به منظور رسیدن به چشم‌اندازهایی تدوین شده که یکی از اهداف این مجموعه، تبدیل منطقه به قطب تخلیه و بارگیری مواد معدنی و مواد نفتی است که با افتتاح این اسکله توانست گام‌های بلندی را برای خدمت به کشور بردارد. مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس که درباره دستاوردهای دولت یازدهم سخن می‌گفت، افزود: جذب ۳/۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی جدید و افزایش ۶۲ درصدی سرمایه‌گذاری در سال ۹۳ و رسیدن به رقم ۹ میلیارد دلار از جمله دستاوردهای مهم دولت است. هندیان ادامه داد: آغاز عملیات اجرایی بیش از ۱۰ طرح بزرگ در بخش صنایع معدنی و نیروگاهی از دیگر دستاوردهای ۲ سال اخیر در دولت تدبیر و امید است. وی با بیان اینکه بیش از ۵ میلیارد دلار پروژه در زمینه‌های مختلف صنعتی و معدنی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در دست اجراست، گفت: این منطقه در یکی از مهم‌ترین نقاط راهبردی جهان واقع شده که دسترسی آسان به آب‌های آزاد، منابع انرژی گاز و… دارد.

Print Friendly, PDF & Email