یک میلیارد تن، توان عملیاتی بخش خصوصی در معدن

محدوده وسیعی از خاک ایران تاکنون مورد عملیات اکتشاف و بهره‌برداری قرار نگرفته است. از طرف دیگر معادن فعال به دلیل محدودیت در اکتشافات عمقی از همه ظرفیت‌ها بی‌بهره مانده‌اند.

دولت یازدهم با حمایت از بخش خصوصی برای ورود به پهنه‌های بکر شرایط را برای فعال شدن این بخش مهیا کرد، به گونه‌ای که فعالان این بخش معتقدند درحال‌حاضر بخش خصوصی در قسمت فنی مهندسی معدن به توان بالایی دست یافته‌اند. به طوری که توان عملیاتی کردن یک میلیارد تن مواد معدنی در بخش معدن دارند و به این قابلیت دست یافته‌اند که با صدور خدمات فنی و مهندسی برای کشور ارز آوری کنند. اما این مسئله نیازمند اجرایی کردن استراتژی شفاف در بخش معدن است تا در برنامه‌های آینده فعالیت‌های اکتشافی مدون باشد و سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی با برنامه مشخص بدانند محصول استخراجی خوراک کدام کارخانه خواهد بود.
ظرفیت بخش معدن در کشور هنوز به طور کامل مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است. حال در شرایطی که بودجه کشور در حال بررسی است و قیمت نفت در بازارهای جهانی با نوسان بالایی روبه‌رو است پرداختن به جایگاه معدن در اقتصاد کشور اولویت بالایی دارد. در نشست خانه معدن با رسانه‌ها که با حضور محمدرضا بهرامن نایب رییس خانه معدن و سایر اعضای هیات مدیره ازجمله بهرام شکوری، جعفر صادیقی پناه، حمیدرضا امیریان، محمد مجتهدزاده، حمیدرضا منصوری برگزار و به مباحث مهم بخش معدن پرداخته شد.
لزوم حمایت از معدن با کاهش قیمت نفت
به گزارش صمت نایب رییس خانه معدن در این نشست با اشاره به راهکارهای ایجاد تعادل در بودجه کشور گفت: با پایین آمدن قیمت نفت ما باید به سمت تدوین بودجه غیرنفتی حرکت کنیم که با سیاست‌های دولت یازدهم و شعار حمایت از تولید همخوانی دارد. در همین زمینه باید سند حمایت از تولید اجرا شود و تشکل‌ها به بهترین نحو وظایف خود را انجام دهند. اعتمادسازی بین متولیان معدنی و فعالان بخش معدن مسیر فعالیت‌های معدنی را روشن می‌کند. به گونه‌ای که اگر در زمان اکتشافی مشخص شود خوراک کدام کارخانه در زنجیره تولید تامین می‌شود سرمایه‌گذاران بیشتر ورود خواهند کرد. محمدرضا بهرامن با بیان اینکه استراتژی شفاف اهداف فعالیت معدنی را تعیین می‌کند، افزود: بخش خصوصی پیشنهادهایی را برای روان‌سازی سرمایه‌گذاری در بخش معدن ارائه کرده و در لایحه حمایت از تولید نیز آمده است. به طوری که در این لایحه برای شفاف‌سازی عملیات معدنی گام‌های جدیدی در سازمان‌های موازی همچون محیط زیست، منابع طبیعی و… که مجوزهای معدنی را صادر می‌کنند برداشته شود تا فضا برای بهره‌برداری بیشتر در بخش معدن فراهم شود. او با نگاهی به برنامه‌های دولت در بخش معدن تصریح کرد: در بودجه امسال ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای حقوق دولتی پیش‌بینی شده که نسبت به سال گذشته که ۱۸۰۰ میلیارد تومان بوده کاهش داشته است. این موضوع نشان دهنده درک درست متولی بخش معدن از شرایط رکود و کاهش صادرات برخی مواد معدنی همچون سنگ آهن است که برای جلوگیری از تعطیلی معادن شرایط برای تخفیف در حقوق دولتی فراهم شده است.
رونق معدن با اکتشافات عمقی
رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به توان بخش خصوصی در معدن اظهار کرد: درحال‌حاضر ۷۰ درصد از باطله برداری بخش معدن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. از این رو می‌توان گفت بخش خصوصی توان عملیات معدنی تا ظرفیت یک میلیارد تن را دارد، این مسئله با ورود ایران به اکتشافات عمقی رونق بیشتری می‌گیرد، چرا که درحال‌حاضر ایران تا عمق بیشتر از ۱۰۰ متر اکتشاف نکرده است در حالی که کشورهای دیگر تا عمق ۱۵۰۰ متر نیز اکتشاف کرده‌اند. بهرامن با تاکید بر توسعه بازار و داشتن استراتژی معدن ادامه داد: بخش معدن باید استراتژی مجزایی داشته باشد، چراکه در برخی موارد نیازمند استراتژی‌های کوتاه مدت برای دستیابی به بازار است و در کشورهای همسایه همچون افغانستان و تاجیکستان بازار خوبی برای ایران وجود دارد که باید به آن توجه شود. از طرف دیگر معدن به عنوان تامین‌کننده مواد اولیه بخش صنعت می‌تواند از استراتژی صنعت نیز بهره‌مند شود.
ارتقای بهره‌وری معدن با بهبود مدیریت
نایب رییس خانه معدن با اشاره به توافقی که با دانشگاه مک کین کانادا داشته‌اند اظهار کرد: در بخش معدن ضعف بهره‌وری وجود دارد که برای ارتقای آن راهکارها تنظیم شده و با دانشگاه مک کین کانادا توافقی صورت گرفته است که با آغاز سال ۲۰۱۵م متخصصانی از این دانشگاه به کشور وار شوند و آموزش‌های لازم را به فعالان بخش معدن ارائه دهند. از طرف دیگر سازمان ایمیدرو نقش سازنده‌ای در بهبود بهره‌وری از طریق بالا بردن توان مدیریت بخش معدن دارد. محمدرضا بهرامن در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلات بخش معدن تصریح کرد: قیمت تمام شده واردات ماشین آلات معدنی در ایران بیش از سایر کشورهای مشابه است، در حالی که آنها در خط تولید استفاده می‌شوند و در افزایش قیمت تمام شده محصولات نقش موثری دارند.
پیش‌بینی درآمد ۱۶۰ میلیارد دلاری معدن
یک عضو هیات مدیره خانه معدن با اشاره به ظرفیت‌های این بخش گفت: در شرایطی که قیمت نفت رو به کاهش است، باید استراتژی بخش معدن به صورت شفاف اجرایی شود، گرچه سومین برنامه استراتژی است که در بخش معدن تدوین شده اما به مرحله اجرا در نیامده است. مشکل برنامه استراتژی دوره‌های قبل این بود که راهکار ارائه نکرده و اقداماتی که نیاز بود در یک بازه زمانی ۲۰ ساله انجام شوند را مشخص نکرده‌اند. به همین دلیل اجرایی نشدند.
جعفر صادقی پناه با نگاهی به توان ارز آوری بخش معدن افزود: درحال‌حاضر قیمت نفت سیر نزولی دارد که در چنین شرایطی اگر به مدت ۵ تا ۷ سال هر ساله ۲ میلیارد دلار در بخش معدن سرمایه‌گذاری شود در مدت ۱۰ ساله اول فرآوری محصولات معدنی رونق می‌گیرد. همچنین در ۱۰ ساله دوم پیش‌بینی می‌شود درآمد بخش معدن با این سرمایه‌گذاری‌ها به ۱۶۰ میلیارد دلار برسد. بنابراین این ظرفیت در بخش معدن وجود دارد که جایگزین درآمدهای نفتی شود.
توان صادرات خدمات فنی مهندسی معدن
رییس کمیته پیمانکاران خانه معدن در رابطه با فعالیت‌های معدنی این کمیته اظهار کرد: بخش خصوصی با انجام فعالیت‌های باطله برداری شرکت‌های معدنی توانسته بخشی از نیاز داخلی کشور را تامین کند. تا آنجایی که ۷۰ درصد عملیات جابه جایی مواد معدنی در داخل کشور توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد. درحال‌حاضر نگاه به خدمات فنی و مهندسی بخش معدن نسبت به گذشته مثبت تر شده است. حمیدرضا امیریان افزود: بخش پیمانکاری معدن نزدیک به ۳۰ هزار نفر نیروی کار دارد که نشان دهنده جایگاه فعالیت‌های مهندسی بخش معدن است اما این بخش هنوز نیاز به حمایت دارد چراکه نزدیک به ۸ ماه از مطالبات پیمانکاران معدنی پرداخت نشده، در واقع در بخش معدن نیاز است همچون بخش عمران کشور به فعالیت‌های پیمانکاری بها داده شود.
۶ مزیت ایران برای بهره‌وری
نایب رییس انجمن سنگ‌آهن با اشاره به راهکارهای افزایش بهره‌وری در ایران اظهار کرد: ۶ عامل در بخش تولید می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد. نخست نیروی انسانی است که ایران از نیروی متخصص برخوردار است و مشکلی در این بخش ندارد. سرمایه به عنوان دومین فاکتور بهره‌وری شامل بخش مالی و تجهیزاتی است که ایران ظرفیت بالایی دارد. چراکه همواره حجم نقدینگی در کشور بالا بوده و در برخی موارد غیرقابل کنترل نیز بوده است. فناوری نیز که در بهبود بهره‌وری موثر است همواره در شرایط تحریم از مسیر کشورهایی همچون چین و ترکیه به ایران وارد شده است. از طرف دیگر ایران در منطقه اکو قرار دارد که نزیک به ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و مشکل برای بازار نیز ندارد. گرچه مدیریت به عنوان فاکتوری موثر در بهره‌وری باید مورد توجه قرار گیرد. بهرام شکور با اشاره به ذخایر بالای انرژی و مواد معدنی در ایران اضافه کرد: فاکتور ششم در افزایش بهره‌وری در دسترس بودن ذخایر انرژی و مواد معدنی است که ایران به خوبی از آن بهره‌مند است به همین دلیل ایران نسبت به کشور ژاپن که تنها چهار فاکتور یعنی؛ نیروی متخصص، بازار، سرمایه و مدیریت را دارد مزیت بیشتری برای افزایش بهره‌وری دارد که باید در این زمینه اقدامات اساسی انجام شود تا بتوانیم رقابت‌پذیری را در محصولات معدنی افزایش دهیم.
۱۰۰ میلیون متر مربع صادرات کاشی و سرامیک
رییس کمیته خاک‌های صنعتی خانه معدن با نگاهی به ظرفیت‌های این بخش گفت: در بخش خاک‌های صنعتی نزدیک به ۴۵۰ معدن فعال داریم که اشتغالی ۸ هزار نفری ایجاد کرده است. همچنین با تامین مواد اولیه کاشی و سرامیک زمینه صادرات ۹۰ میلیون متر مربع در سال ۹۲ فراهم و پیش‌بینی می‌شود صادرات امسال به ۱۰۰ میلیون متر مربع برسد. همچنین در صنعت چینی بهداشتی نزدیک به ۱۲۰ هزار تن تولید داشته‌ایم که بخشی از آن به کشورهای همسایه همچون عراق صادر شده است. حمیدرضا معصومی با بیان اینکه سالیانه ۱۱ میلیون تن خاک صنعتی در ایران تولید می‌شود افزود: ایران توان بالایی در تولید خاک‌های صنعتی دارد و هم‌اکنون
۱۱ میلیون تن خاک صنعتی در کشور برداشت می‌شود که اگر مشکلات مربوط به محیط زیست و معارضان محلی برطرف شود شرایط مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این بخش به وجود می‌آید

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر