گارنت

تاریخچه گارنت
محدوده وسیع ترکیب شیمیایی گارنتها که وسیعتر از هر کانی گوهری دیگر است به صورت تنوع و دیگر خواص فیزیکی در گونه‌های مختلف آن بروز می‌کند. از زمان مسیح تا کنون گارنتی که به عنوان گوهر استفاده می‌شود، به رنگ سرخ تیره بوده و بنابراین به باور بسیار تنها رنگ کانی همین رنگ است. در حالی که گارنت به تمام رنگها غیر از آبی یافت می‌شود. پیروپ و آلماندین و محلول جامدهای بین آنها به رنگ سرخ و بنفش با سایه‌های گوناگون یافت می‌شوند. از این گارنتها در روزگار باستان به عنوان گوهر استفاده می‌شد.

گروسولار می‌تواند به رنگ سرخ نیز باشد، اما بیشتر به رنگ زرد نارنجی تا قهوه‌ای مایل به نارنجی است که به عنوان گوهر استفاده زیادی دارد. اخیرا گونه‌ای گارنت شفاف به رنگ سر زمردی به نام تساووریت در پارک تساووکنیا یافت شده است. گونه توده ای سبز یشمی گروسولار آفریقای جنوبی به عنوان جانشین یشم استفاده می‌شود. آندرادیت می‌تواند به رنگ سبز مایل به زرد تا سیاه باشد، اما گونه شفاف سبز آن یعنی امانتویند اهمیت گوهری دارد. اسپسارتین گوهری کمیاب است، اواروویت یا گارنت کروم‌دار به صورت بلورهای سبز سیر درخشان یافت می‌شود.
ریشه لغوی
نام گارنت از یک واژه یونانی به معنی دانه‌ای شکل گرفته شده است که در فارسی به آن لعل گویند.
خواص فیزیکی
سختی گارنتها ۶٫۵ تا ۷ چگالی آن در حدود ۳٫۵ تا ۴٫۳ کیلوگرم بر متر مکعب است که بسته به نوع ترکیب تغییر می‌کند. جلای آنها شیشه‌ای تا صمغی است. رنگ گارنتها متغیر است و اساسا به ترکیب شیمیایی آنها بستگی دارد. بیشتر قرمز رنگ هستند ولی به رنگهای قهوه‌ای ، زرد ، سفید ، سبز و سیاه نیز دیده می‌شود. رنگ خاکه آنها سفید است و کانیهای شفاف تا نیمه شفاف هستند.
ترکیب شیمیایی
ترکیب شیمیایی گارنتها با فرمول ساختمان کلی A3B2(SiO4)3 بیان می‌شود. در این فرمول موضع A با کاتیونهای Ca و Mg ، Fe+2 یا Mn+2 و موضع B با کاتیونهای Fe+3 ، Cr+3 اشغال می‌شود.

گروه بندی انواع گارنت

اسپسارتین Spessartine

ترکیب شیمیایی: سیلیکات آلومینیوم-منگنز

خصوصیات فیزیکی و نوری: نام آن از اسپسارت منطقه ای در آلمان که بلورهای آن یافت شد، مشتق شد. سنگ شناسان کسانی که ساختمان و ساختگاه سنگها را بررسی می کنند، اسپسارتین را سنگ خواندند اما بعها آن را جزو سنگهای قیمتی در نظر گرفتند. اسپسارتین گارنت ها به رنگهای صورتی-نارنجی، قرمز-قهوه ای یا زرد مایل به قهوه ای است. خصوصیت جذب طیفی آنها تا حدی مرتبط با حضور منگنز است. اسپسارتین پائین تر از نور ماوراء بنفش و اشعه ایکس هستند.خصوصیاتی مانند پرحفره بودن، سنگین بودن در آنها وجود دارد که می تواند فقط توسط متخصصان کشف شود. هسونیت گارنت دارای رنگ مشابه با آن است اما دارای کمی تفاوت است که همان در ظاهرش تاثیر خواهد داشت.

محل پیدایش سنگها: اسپسارتین با کیفیت عالی پیدا می شود. بیشتر بلورهای آن در آلمان و ایتالیا به صورت کوچک یافت می شوند که در جواهر سازی مورد استفاده هستند اما مثال خوب آن در استرالیا، برمه، ماداگاسکار، نروژ و آمریکا موجود است. مقدار کمی از اسپسارتین های با کیفیت بالا در برزیل دیده شده اما دارای رنگ بسیار تیره هستند و فقط در جواهرات به کار برده می شوند.

گارنت اسپسارتین 2

 

 آلماندن Almandine

 

ترکیب شیمیایی:  سیلیکات آلومینیوم آهن

 

 

خصوصیات فیزیکی و نوری: آلماندن قرمز و پیروپ مقدار وسیعی از گارنت ها را شامل می شوند. آلماندن معمولا دارای رنگ قرمز اما تیره تر از قرمز خونی است. بلورهای تراش خورده دارای درخشندگی مشعشع است. اما شفافیتشان بعضی اوقات به رنگ آنها آسیب می رساند مانند زیرکن هالوس و سوزنی شکلهای زینتی یا کریستالهای میله ای در هورنبلندهای که بیشتر در گارنت آلماندنهای سریلانکا دیده شده است.

 

 

محل پیدایش سنگها: آلماندن به طور گسترده در سنگهای دگرگونی مانند میکاشیست های گارنت دنیا یافت می شود. هند بهترین منبع برای آلماندنهای با درجه کیفیت بالاست. دیگر مناطق شامل آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی، ماداگاسکار، تانزانیا و زامبیاست. مقدار زیادی از رسوبات آن در برزیل و سنگ های جواهرش با کیفیت خوب در اتریش یافت می شود. آلماندنهای اسکاتلندی غیر شفاف و دارای رنگ تیره در سطوح کوچک هستند.

گارنت آلماندین 7

آندرادیت Andradite 

ترکیب شیمیایی: سیلیکات آهن کلسیم

خصوصیات فیزیکی و نوری: آندرادیت گارنت ها دو نوع مختلف دارن که در جواهر سازی به کار برده می شوند. یکی از آنها لعل سیاه مات است که جواهرات سوگواری قابل استفاده می باشد و دیگری لعل سبز گارنت است که رنگ آن به دلیل حضور کروم است. بلورهای لعل سیاه معمولا در سیستم ددوکاهدرال متبلور می شوند. اکثر آندرادیت ها از نوع لعل سبز هستند که پراکندگی آنها از الماس بیشتر است اما سبز روشن آن به میزان کم موجود است و کمتر در جواهرات استفاده می شود. گارنت های دمانتوئید دارای خاصیت جذب طیفی با یکی از باندهای قوی است که به دلیل حضور آهن است.

محل پیدایش سنگها: مهمترین منبع برای دمانتوئیدهای کیفیت بالا کوههای اورال است. همچنین در زئیر و کره یافت می شود، اما با کیفیت پائین تر. ملانیت هم در ایتالیا و فرانسه مشاهده می شود.

44 ANDRODITE 01 001

پیروپ Pyrope

ترکیب شیمیایی: سیلیکات آلومینیوم منیزیم

خصوصیات فیزیکی و نوری: پیروپ ممولا قرمز است. رنگ آن به دلیل حضور آهن و مقداری کروم است. فلورسانس پیروپ زیر ماوراء بنفش است. پیروپ مقداری منیزیم دارد و این همچنین می تواند برای جدا کردن اسپینل استفاده شود. طیف جذبی پیروپ دارای خصوصیتی است که در آن ۳ باند تیره وجود دارد. در سنگهای قرمز روشن چک، اسلواکی، آریزونای امریکا و آفریقای جنوبی طیف کروم دارای یک باند نیمه باریک در نوار قرمز و یک باند پهن و عریض است.

محل پیدایش سنگها: پیروپهای جمهوری چک و اسلواکی در کنگلومراها، سنگهای ولکانیکی و در آلوویالهای گوناگون یافت می شوند اما به ندرت بلورهای خوبی دارند. بیشتر پیروپها در معادن الماس آفریقای جنوبی وجود دارد. پیروپهای روسیه دارای کیفیت بالا هستند. دیگر مناطق شامل آرژانتین، استرالیا، برزیل، برمه و تانزانیاست.

گارنت پیروپ 8

گروسولر گارنت Grossular Garnet

ترکیب شیمیایی: سیلیکات آلومینیوم کلسیم

خصوصیات فیزیکی و نوری: نام گروسولر مشتق شده از نام لاتین انگور فرنگی (gooseberries). گروسولر گارنت ها معمولا مات و غیر شفاف هستند و به مقدار کم در جواهرات استفاده می شوند. اما مقداری از آنها شفاف یا نیمه شفاف و اگر تراش داده شوند یک گوهر محسوب می شوند. هسیونیت گارنت ها قهوه ای مایل به زرد یا قرمز-نارنجی هستند و آن دسته ای هستند که خصوصیتشان شامل چرخش می باشد. گروسولر خالص بدون رنگ است.

محل پیدایش سنگها: هسیونیتها در سریلانکا، برزیل، کانادا، روسیه و آمریکا، گروسولر گارنت سبز در تانزانیا و مقداری در کنیا وجود دارد.

گارنت گروسولار 4

 

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر