کارخانه‌های فرآوری، تعیین‌کننده میزان استخراج از معدن

معدن گل‌گهر کرمان به‌عنوان بزرگترین معدن سنگ‌آهن ایران در ۶ آنومالی تعریف شده است. در این میان معدن شماره یک آن، دارای ۲۹۵میلیون تن ذخیره قابل استخراج است که تاکنون ۱۰۰میلیون تن از آن برداشت شده است.

طبق گفته‌های مدیر معدن شماره۱ گل‌گهر اکتشافات تکمیلی برای افزایش ذخیره معدن در دستور کار قرار گرفته و امید به افزایش ذخیره این معدن وجود دارد. از نکات مهم این معدن عیار بالای کنسانتره تولید شده از سنگ‌آهن آن است که به ۶۷درصد می‌رسد. با رشد و توسعه‌ای که در فعالیت معادن سنگ‌آهن کشور وجود دارد در آینده شاهد تکمیل زنجیره فرآوری سنگ‌آهن و تامین خوراک کارخانه‌های فولادسازی کشور هستیم. خبرنگار اعزامی صمت در حاشیه افتتاح کارخانه شماره۲ گندله‌سازی مجموعه معدنی و صنعتی گل‌گهر، همراه با مدیر معدن شماره ۱ گل‌گهر، مروری بر وضعیت این معدن و روند کاری آن گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید.
ذخیره ۴۴۰میلیون تنی زمین‌شناسی
مدیر معدن شماره۱ گل‌گهر گفت: معدن شماره ۱ گل‌گهر دارای ۴۴۰میلیون تن ذخیره زمین‌شناسی است و ۲۹۵میلیون تن ظرفیت قابل استخراج دارد. همچنین تا به امروز نزدیک به ۱۹۵میلیون تن از معدن شماره۱ گل‌گهر سنگ‌آهن برداشت شده است. احمد رفیع‌زاده با بیان این مطلب در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر میزان ذخیره موجود در معدن شماره۱ گل‌گهر ۱۰۰میلیون تن است و سالانه ۱۲میلیون تن از این معدن برداشت می‌شود. گفتنی است محصول برداشت شده از این معدن به‌طور مستقیم به کارخانه‌های فرآوری منتقل می‌شود تا در نهایت با همگن‌سازی آنها، امکان استفاده از سنگ‌آهن برای تولید محصولات بعدی همچون کنسانتره و گندله فراهم شود. وی با اشاره به پیت‌های روباز معدن شماره۱ گل‌گهر در ادامه گفت: فعالیت در این معدن، پلکانی است. طول این معدن ۲هزار و ۹۰۰ متر و عرض آن ۱۱۰۰ متر است. رفیع‌زاده افزود: نوع فعالیت و استخراج از معادن روباز با یکدیگر متفاوت است. اما نقطه مشترک در فعالیت معدنکاری این است که هر اندازه به کف معدن نزدیک می‌شویم سطح معدنکاری کوچک می‌شود. به گفته مدیر معدن شماره ۱ گل‌گهر، ۳ نوع سنگ‌آهن در این معدن وجود دارد، اما به‌طور کلی می‌توان به ۲ دسته اصلی سنگ‌آهن به نام‌های مگنتیت و هماتیت اشاره کرد. در حال حاضر بهترین نوع سنگ‌آهن این معدن، سنگ‌آهن تاپ مگنتیت است که از عیار بسیار بالایی برخوردار است و گوگرد بسیار ناچیز و فسفر کمی دارد.
به گفته رفیع‌زاده، عیار متوسط سنگ‌آهن معدن شماره۱ گل‌گهر بین ۵۲ تا ۵۳ است؛ اما زمانی‌که وارد کارخانه شده و عملیات خردایش، آسیاب و… روی آن انجام می‌شود در نهایت کنسانتره تولید شده از عیار ۶۷درصدی برخوردار است.
طرح‌های ۵ ساله برای استخراج
مدیر معدن شماره۱ گل‌گهر درباره نحوه استخراج از معدن نیز توضیحاتی داد و گفت: در ابتدای سال، یک طرح ۵ ساله برای معدن تدوین می‌شود و در ادامه کار، این طرح به دوره‌های ۱ساله، ۶ماهه، ۳ ماهه و ۱ ماهه تقسیم می‌شود. در نتیجه برای ادامه فعالیت معدنی در هر ماهی از سال، مشخصات و اطلاعات مورد نیاز از معدن وجود دارد و براساس آن استخراج از معدن انجام خواهد شد. در واقع این طرح‌ها به گونه‌ای است که در آنها عیار ماده معدنی و میزان باطله معدن مشخص شده و براساس نیاز کارخانه‌های فرآوری سنگ‌آهن از معدن استخراج می‌شود. وی افزود: ممکن است عیار سنگ‌آهن در جای‌جای معدن با یکدیگر متفاوت باشد. بنابراین بر اساس برنامه صنایع پایین‌دستی که همان کارخانه‌های فرآوری هستند، طرح ماهانه برای میزان برداشت سنگ، خاک و باطله از معدن تدوین و اجرایی می‌شود. وی در ادامه با بیان اینکه اکنون سالانه ۱۲میلیون تن سنگ‌آهن از این معدن استخراج می‌شود گفت: در حالت کلی یک فاکتور مشخص با عنوان نسبت باطله‌برداری برای معدن شماره ۱ گل‌گهر تعریف شده که براساس آن نسبت بین باطله‌برداری و استخراج سنگ‌آهن تعیین می‌شود. هرقدر این نسبت کمتر باشد معدن ارزش اقتصادی بیشتری خواهد داشت. به طورکلی نسبت باطله‌برداری در این معدن ۲ به ۱ است.
به سمت پله‌های پایین معدن
مدیر معدن شماره ۱ گل‌گهر به فعالیت‌های اکتشافی این معدن نیز اشاره کرد و گفت: همزمان با عملیات بهره‌برداری از این معدن، اکتشافات تکمیلی در حال انجام است و امید می‌رود به ذخیره این معدن افزوده شود. پله‌های این معدن ۱۵متری است و اکنون هفدهمین پله را باز کردیم و باید تا پله ۲۹ حرکت کنیم. به گفته وی بر حسب نیاز، حفاری‌های اکتشافی انجام می‌شود. در حال حاضر بالاترین میزان گمانه‌زنی حفاری در این معدن ۵۰۰ متر است. مدیر معدن شماره ۱ گل‌گهر افزود: دیواره‌های معدن نهایی نیستند بلکه فعالیت از سطوح بالا شروع شده و به سمت پایین عمق پیدا می‌کند. اکنون حفاری و عمق در فواصل ۵۰ و ۱۰۰متری انجام می‌شود. رفیع‌زاده با بیان اینکه بالاترین عمق میزان حفاری در این معدن ۵۰۰ متر است در ادامه گفت: هزینه‌های حفاری اکتشافی بسیار بالاست. وی درباره باطله‌های معدن نیز گفت: باطله‌های سنگ‌آهن معدن شماره۱ عیاری زیر ۲۰درصد دارند که آنها را در کارخانه بازیابی هماتیت به کنسانتره تبدیل می‌کنند.
انجام ۴۵ هزارکیلومتر مربع ژئوفیزیک هوایی
براساس اطلاعات موجود، استخراج سنتی به روش روباز و زیرزمینی در دوره‌های گذشته انجام شده است. عملیات پی‌جویی و حفاری مقدماتی معدن شماره ۱ گل‌گهر از سوی شرکت ایران باریت و عملیات اکتشافی جدید از سوی شرکت ملی فولاد با همکاری شرکت گرانگز انجام شده است. همچنین عملیات اکتشافی جدید شامل ژئوفیزیک هوایی به میزان ۴۵هزار کیلومتر مربع و عملیات اکتشافی ژئوفیزیک زمینی به میزان ۷۶ کیلومتر مربع انجام شده است. این گزارش می‌افزاید: حفاری مغزه‌گیری و آنالیز شیمیایی برای ۹ عنصر و تصحیح نقشه‌های زمین‌شناسی توپوگرافی تهیه بلوک مدل و تخمین ذخیره نیز در برنامه‌های این معدن تعریف و اجرایی شده است.
صادرات چند محموله آهن اسفنجی گل گهر به اروپا
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از رسیدن ظرفیت تولید گندله‌ای شرکت به ۱۰میلیون تن خبر داد. به گزارش ماین‌نیوز، ناصر تقی‌زاده در بدو ورود خبرنگاران به سیرجان در جمع آنها حضور یافت و گفت: با افتتاح پروژه ۵میلیون تنی گندله، ظرفیت تولید گندله گل گهر به ۱۰میلیون تن رسید. وی افزود: سعی می‌کنیم در ۶ماه آینده این ظرفیت را به ۱۲میلیون تن برسانیم. وی با اشاره به اینکه چند محموله آهن اسفنجی را به اروپا صادر کرده‌ایم اظهار کرد: به دنبال کسب سهمیه و مجوز برای صادرات گندله هستیم. به گفته تقی‌زاده به زودی یک نیروگاه ۳۲۰ مگاواتی و یک واحد آهن اسفنجی را که به تولید رسیده‌اند همزمان با کلنگ‌زنی یک واحد فولادی ۳میلیون تنی افتتاح خواهیم کرد.

Print Friendly, PDF & Email