چوب حراج چشم‌بادامی‌ها بر مواد معدنی ایران!

 چندی پیش در خبری به نقل از رئیس کمیته معدن و صنایع معدنی و ناظر مجلس بر شورای‌ عالی معادن بیان شده که چینی‌ها، قیمت مواد معدنی در ایران را مشخص می‌کنند.

از آنجا که چنین اظهارنظری می‌تواند حساسیت‌هایی را در بخش‌های مختلف بر انگیزد در همین خصوص با رئیس کمیته معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی انجام شده است.

داریوش اسماعیلی با اشاره به اینکه صحبت‌های وی در این خبر آنگونه که بوده، انعکاس نیافته می‌گوید: چین عمده‌ترین خریدار و واردکننده سنگ‌آهن از ایران است و از آنجا که خود نیز تولیدکننده سنگ‌آهن و البته یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان فولاد در جهان به‌شمار می‌رود، بازار داخلی این
کشور بر قیمت سنگ‌آهن جهان و از جمله ایران نیز تاثیرگذار است.

نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: چنانچه تولید در این کشور پایین بیاید و نیازی به سنگ‌آهن نداشته باشد قیمت داخلی را پایین می‌آورد و بر قیمت سنگ‌آهن جهان نیز تاثیر منفی می‌گذارد و چنانچه تولید بالا برود و رقابت میان تولیدکنندگان داخلی چین افزایش یابد، تقاضا
بالا می‌رود و در نتیجه قیمت سنگ‌آهن را بالا می‌برد.

وی اظهار کرد: چین بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان است و حضور تاثیرگذار این تولیدکننده بزرگ فولاد در بازار سنگ‌آهن اجتناب‌ناپذیر است چرا که درحال‌حاضر این کشور ۶۵ درصد تقاضا و ۱۵ درصد عرضه سنگ‌آهن جهان را در دست دارد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه تقاضا برای فولاد در چین به دلیل تغییر شرایط جامعه از حالت سنتی به صنعتی و در نتیجه نیاز به گسترش شهرهای جدید، ریل راه‌آهن و دیگر زیرساخت‌های مهم بسیار بالاست می‌گوید: از طرفی چین خود بزرگترین متقاضی و مصرف‌کننده فولاد در دنیاست. با این حال مدتی است تقاضای سنگ‌آهن در چین کاهش یافته و همین امر باعث نگرانی فعالان بازار شده است، با این حال تقاضای سنگ‌آهن و تولید فولاد خام در چین بسیار بالاست و هیچ کشوری نمی‌تواند جای آن را در معادلات جهانی این دو کالا بگیرد.

ناظر مجلس بر شورای‌عالی معادن با اشاره به اینکه دلیل عمده کاهش قیمت سنگ‌آهن در جهان و رسیدن آن به ۸۵دلار بحث تقاضا و عرضه داخلی در چین است، اضافه می‌کند: این به آن معنا نیست که چین از منظر مدیریتی، قیمت سنگ‌آهن را در جهان مشخص می‌کند، بلکه بازار داخلی این کشور بر روند صادرات سنگ‌آهن تاثیر می‌گذارد.

وی تصریح می‌کند: با این حال می‌توان گفت امسال مشخص می‌شود تقاضای جهانی برای سنگ‌آهن کاهش می‌یابد یا ثابت می‌ماند یا این وضعیت کوتاه‌مدت است. عمده‌ترین و مهم‌ترین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد فعلا چین موثرترین عامل تعیین قیمت فولاد و سنگ‌آهن در جهان است.

وی در بخشی دیگر از سخنانش عنوان کرد: کاهش قیمت جهانی سنگ‌آهن برای صنایع فولادسازی داخل خوب شد چرا که بخش خصوصی معادن سنگ‌آهن همیشه راغب بودند سنگ‌آهن را صادر کنند و به کارخانه‌های داخلی نفروشند به‌طوری که دولت ناچار به پرداخت یارانه به معادن دولتی سنگ‌آهن می‌شد تا سنگ‌آهن را از آنان برای کارخانه‌های تولید گندله، کنسانتره، آهن اسفنجی و فولاد خریداری کند ولی با وضعیت پیش آمده و روند کاهشی قیمت سنگ‌آهن، باعث شده تا سنگ‌آهن بخش خصوصی با رغبت محصول خود را به فولاد بهای دولتی عرضه کنند.

وی می‌افزاید: البته غیر از حسن یادشده، کاهش قیمت جهانی سنگ‌آهن که یکی از عمده‌ترین اقلام صادراتی ما محسوب می‌شود به ضرر ایران است و باعث می‌شود ارزآوری این محصول کمتر شود ولی حداقل این امتیاز را برای تولید داخل داشته است.

رئیس کمیته معدن و صنایع معدنی مجلس اضافه می‌کند: با پیش‌بینی کارشناسان از بازار جهان و ادامه روند نزولی قیمت‌ها، بهتر است سنگ‌آهن تولیدی داخل صرف زیرساخت‌های توسعه معادن نظیر حمل‌ونقل ریلی، تاسیس پست‌های برق و انتقال آب از دریای خزر یا خلیج‌فارس برای معادن سنگ‌آهن که عمدتا در مناطق خشک و بی‌آب قرار دارند، شود.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به طرح‌های توسعه‌ای فولاد در ایران، سنگ‌آهن استحصالی از معادن در داخل صرف خواهد شد و در بلندمدت تاثیر کمتری از نوسانات بازار جهانی خواهد پذیرفت.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر