پل ساموئلسون اقتصاددانی با انبوه آثار متحول‌کننده

اکثر قریب به اتفاق اقتصاد‌خوانده‌ها در سراسر دنیا با کتاب دو جلدی علم اقتصاد سر و کار داشته‌اند و بسیاری از آنها از این کتاب به عنوان یکی از مراجع درسی استفاده کرده‌اند؛ کتابی به قلم پل ساموئلسون که به‌واسطه استقبال کم‌نظیر جهانی، نگارنده خود را به یکی از ثروتمندترین اقتصاددانان تبدیل کرد.

ساموئلسون سال ۱۹۱۵ در شهر گاری در ایالت ایندیانای آمریکا متولد شد. دوران تحصیلات ابتدایی را در شیکاگو گذراند و در همان شهر نیز تحصیلات عالی را آغاز کرد. وی در ۱۶ سالگی وارد دانشگاه شد. سال ۱۹۳۵ از دانشگاه شیکاگو لیسانس و سال ۱۹۳۶ فوق لیسانس گرفت. پس از دریافت مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۴۱ در انستیتوی فنی ماساچوست به تدریس پرداخت.

او کتاب معروف خود را به نام علم اقتصاد سال ۱۹۴۸ منتشر کرد که پراستفاده ترین کتاب درسی دانشگاهی در تاریخ جهان به شمار می رود. این کتاب پس از ترجمه به ۲۲ زبان دنیا رکورد فروش ۵۰ هزار نسخه در طول یک سال را به خود اختصاص داد و گفته می شود تاکنون بیش از چهار میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته است.

ساموئلسون سال ۱۹۷۰ برنده جایزه نوبل اقتصاد شد تا نخستین آمریکایی باشد که در این رشته نوبل می گیرد. وی این جایزه را به دلیل مطالعات با ارزشی که موجب گسترش نظریه اقتصادی ایستا و پویا و بهبود سطوح تحلیلی علم اقتصاد شد، دریافت کرد.

رابرت ام. سولو، برنده نوبل و همکار ساموئلسون در ام.آی.تی اظهار می دارد، وقتی اقتصاددانان با برگه ای از کاغذ برای محاسبه و تحلیل چیزی نشسته اند، باید اذعان کرد هیچ کس در گردآوری ابزارهای مورد استفاده و ایده های به کار رفته ایشان، مهم تر از پل ساموئلسون نبوده است.

همچنین پل کراگمن، برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۸ درباره وی می گوید: نشان دادن بزرگی ساموئلسون کار سختی است. اغلب اقتصاددانان عاشق آن هستند که حتی یک مقاله اصیل که باعث تحول اساسی در تفکر مردم پیرامون یک موضوع خاص شود، بنویسند. ساموئلسون ده ها مقاله از این دست نگاشت و از تجارت بین الملل و امور مالی تا نظریه های رشد و سوداگری را مورد خطاب قرار داد.

او در تمام ابعاد اقتصاد صاحب نظر بود و درباره آنها نوشته داشت. نسلی از اقتصاددانان از طریق نوشته های پل ساموئلسون شکل گرفت.

پل ساموئلسون به خزانه داری، هیات مدیره فدرال رزرو، دایره بودجه و شورای مشاوران اقتصادی ریاست جمهوری مشاوره می داد. از ساموئلسون خواسته شد تا رئیس شورای مشاوران اقتصادی کندی، جانسون و کارتر باشد.

او نپذیرفت و در اصل، هیچ منصب دولتی را به دست نگرفت؛ زیرا همچنان که اظهار می داشت، نمی خواست خود را در موقعیتی قرار دهد که نتواند آنچه را که باور دارد، بگوید و بنویسد.

ساموئلسون در نهایت، سال ۲۰۰۹ میلادی در ۹۴ سالگی در ماساچوست آمریکا درگذشت.

Print Friendly, PDF & Email