واردات سنگ دیگر به صرفه نیست

نمایشگاه بین المللی سنگ در حالی برگزار می‌شود که کشور ما با سابقه‌ای ۴هزار ساله و در اختیار داشتن ذخایر عظیم در زمینه انواع سنگ‌های تزیینی تنها سهم ناچیز ۲۵۰میلیون دلاری را در زمینه صادرات داشته که از این میزان ۱۷۰میلیون دلار آن برای صادرات سنگ‌های خام و حدود ۸۰میلیون دلار آن در زمینه صادرات سنگ‌های فراوری شده است که درمجموع سهم یک درصدی را از بازارهای صادراتی به خود اختصاص می‌دهد. از سوی دیگر در شرایط کنونی و در ۲سال گذشته بازار داخلی سنگ‌های تزینی دستخوش تغییرات گسترده‌ای شده به گونه‌ای که رکود حاکم بر معاملات این بازار کاهش بیش از ۵۰ درصدی تولید را به همراه داشته است. در رابطه با مشکلات کنونی صنایع سنگ در زمینه بازارهای داخلی و همچنین سهم ناچیز این صنعت در بازارهای صادراتی برخی کارشناسان کاهش شدید ساخت و‌ساز از یک سو و همچنین در اختیار نداشتن تکنولوژی​های مدرن فراوری سنگ را مطابق با سلیقه مشتریان خارجی دلیل اصلی حضور کم رنگ صنایع سنگ در بازارهای جهانی می‌دانند. موضوعی که مخالفت شدید فعالان این حوزه را به همراه داشته است. حسن لر پری زنگنه، رئیس سابق انجمن سنگ ایران که خود در زمینه تولید و فراوری سنگ‌های تزینی و ساختمانی ید طولایی دارد به «کسب و کار» می‌گوید: در یکی دو سال گذشته و در نتیجه رکود حاکم بر ساخت و‌سازمسکن و همچنین مشکلات اقتصادی ناشی از افزایش نرخ ارز، شاهد کاهش شدید میزان فروش کارخانجات بودیم به گونه​ای که پس از مدتی و در نتیجه نبود متقاضی حجم تولید نیز به بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت.

واردات سنگ به‌شدت کاهش یافته است

وی در پاسخ به اینکه آیا حضور سنگ‌های خارجی دلیلی بر کاهش تقاضای تولیدات داخلی نبوده است، گفت: سنگ‌های وارداتی را باید به دو گروه تقسیم‌بندی کرد. یک گروه محصولات برندهای معتبر و معروف جهانی است که به واسطه در اختیار داشتن نوعی خاص از سنگ‌های طبیعی و تکنولوژی نوین فرآوری با
قیمت​های بالایی به فروش می‌رسند. وی افزود: به عنوان مثال سنگ گرانیت قهوه‌ای رنگی که فقط مختص کشور برزیل است هر متر مربع آن بیش از ۸۰۰ دلار قیمت دارد. در این گروه خاص شاهد حضور مشتریانی با قدرت مالی بالا هستیم که سهم اندکی از بازار را نیز به خود اختصاص می‌دهند. زنگنه گفت: در گروه دوم که بیشترین سهم معاملات را به خود اختصاص می‌دهد تولیدات داخلی کشور به اندازه‌ای از تنوع و کیفیت برخوردار است که سلیقه مصرف‌کنندگان را تامین کرده و نیازی به واردات ندارد. وی درباره سنگ​های ارزان قیمت چینی که به ادعای برخی افراد موجبات رکود را در بازار فراهم آورده‌اند، بیان کرد: در گذشته سنگ‌های ارزان قیمتی که از چین وارد می‌شد به دلیل ارزان بودن نرخ ارز با استقبال زیادی از سوی مصرف‌کنندگان همراه بود. اما در حال حاضر و در نتیجه افزایش نرخ ارز به ۳هزار تومان قیمت این سنگ​ها به گونه‌ای است که درمقابل سنگ​های با کیفیت و ارزان داخلی توان رقابت ندارند. بنابراین در حال حاضر با کاهش شدید واردات سنگ از کشور چین مواجه هستیم.

عدم امکان تغییر رنگ در سنگ​های طبیعی 

این کارشناس سنگ در پاسخ به اینکه بسیاری از کارشناسان نبود تکنولوژی​های نوین فراوری و در نتیجه عدم امکان تولید طرح‌های جدیی مطابق با سلیقه مشتری امروزی را دلیل سهم اندک صادرات و رکود فعلی عنوان می‌کنند، گفت: در بخش سنگ‌های طبیعی بحث نبود تکنولوژی درست نیست و دلیل سهم ناچیز صادرات هم بازار جذاب داخلی بوده که انگیزه‌ای برای صادرات ایجاد نمی‌کرده است.
وی افزود: اینکه گفته می‌شود سنگ​های طبیعی را با استفاده از تکنولوژی با رنگ و طرح‌های مختلف تولید می‌کنند اشتباه است و امکان هیچ گونه تغییری در رنگ و طرح سنگ​های طبیعی وجود ندارد.
زنگنه گفت: البته هم‌اکنون سنگ​های مصنوعی در کشورهای مختلف و همچنین کشور ما تولید می‌شوند که در این سنگ​ها تولید‌کننده با استفاده از خرده سنگ​های طبیعی و مواد شیمیایی سنگ​های جدید با طرح‌های مختلف را به بازار عرضه می‌کند. وی با عنوان اینکه سنگ​های مصنوعی از متقاضیان کمی برخوردار است، یادآورشد: در شرایط کنونی تولیدات داخلی سنگ​های مصنوعی به گونه‌ای است که نیاز اندک مصرف‌کننده داخلی را برآورده می‌سازد. اما برندهای معتبر خارجی و همچنین چینی در این بازار حضور دارند که به دلیل قیمت​های بالا مشتریان بسیار اندکی دارد.
رئیس سابق انجمن سنگ ایران درباره وضعیت آینده بازار سنگ گفت: بازار سنگ از بازار ساخت و‌سازتبعیت می‌کند و در صورتی که تغییری در معاملات مسکن ایجاد نشود عمق رکود به مراتب بیشتر خواهد شد.
وی درباره افزایش حجم صادرات عنوان کرد: همان‌گونه که گفته شد بازار جذاب داخلی تاکنون انگیزه‌ای برای صادرات ایجاد نکرده اما باید با وضعیت کنونی بیشتر به فکر صادرات باشیم که البته در این راستا برنامه‌ریزی‌هایی برای دست یابی به رقم ۲میلیارد دلاری در صادرات سنگ در یک افق ۵ ساله صورت گرفته که هنوز نتیجه خاصی در پی نداشته است.

نقل سایت روزنامه کسب وکار

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر