معدن و صنایع معدنی شاگرد اول بهره وری

بر اساس گزارش وزارت صنعت معدن و تجارت، در این مدت ‌از بین ۱۰ صنعت برتر در بهره برداری،‌ گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی در رتبه اول ایستاد. این گروه با ۲۷۸ پروانه بهره برداری رشد ۱۱٫۶درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه تجربه کرده است.

سرمایه گذاری پیش بینی شده برای این گروه صنعتی ۷هزار و ۹۷۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۴۲٫۵درصدی برخوردار شد. همچنین اشتغال پیش‌بینی شده برای این بخش برابر با چهار هزار و ۳۶۹ نفر است.

پس از این گروه،‌ محصولات پلاستیکی و لاستیکی،‌ آشامیدنی،‌ فلز فابریکی،‌ شیمیایی،‌ماشین آلات،‌منسوجات،‌استخراج سایر معادن،‌ ساخت فلزات اساسی و ماشین آلات برقی قرار گرفتند که گزارش وزارت صنعت معدن وتجارت نشان می دهد از ۱۰ صنعت برتر،‌ بخش معدن و صنایع معدنی،‌۴ صنعت را به خود اختصاص دادند. 

از سوی دیگر صنایع مرتبط با معدن و صنایع معدنی ۳۰درصد از پروانه بهره برداری های ۸ ماه امسال را در اختیار گرفتند به طوری که از هزار و ۹۳۵ فقره پروانه بهره برداری ۵۹۷ مورد آن به بخش های معدنی و صنایع معدنی مرتبط است.

در ۸ ماه منتهی به آبان امسال در مجموع هزار و ۹۳۵ پروانه بهره‌برداری ایجادی برای صنایع مختلف صادر شده که به لحاظ تعدادی رشد ۲/۲۲ درصدی را برای این بخش به همراه داشته، اما سرمایه‌گذاری در پروانه‌های صادره با سرمایه بالغ بر ۴۷۷۳۱ میلیارد ریالی با افت ۲/۱۰درصدی همراه بوده است.

در این میان چهارمین گروه در جدول پروانه‌های بهره‌برداری به «محصولات فلزی فابریکی» اختصاص دارد؛ به‌طوری‌که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۱۶۲ پروانه بهره‌برداری برای این گروه صادره شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۳/۳۷ درصدی داشته است. سرمایه پیش‌بینی شده برای این گروه نیز در حدود ۲۳۱۰ میلیارد ریال است که رشدی ۹/۱۳درصدی داشته است. اما با وجود رشد در سایر بخش‌ها در بخش اشتغال این گروه نیز افت ۸/۳درصدی داشته است؛ اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه برابر با هزار و ۹۶۱ نفر است. 

اما «استخراج سایر معادن» با صدور ۸۱ پروانه بهره‌برداری با رشدی ۶/۲۴ درصدی در رتبه هشتم و «ساخت فلزات اساسی» با صدور ۷۶ پروانه بهره‌برداری و رشد ۲/۶۵ درصدی در رتبه نهم قرار گرفته اند.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر