معدن رشد خواهد کرد اگر اسباب توسعه فراهم باشد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و قائم مقام اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌گوید که کنترل تورم تا همین حد بس است و باید به فکر خروج از رکود باشیم. او همچنین از تعویق پرداخت بدهی بهره‌مالکانه دوقلوهای سنگ‌آهنی تا سال ۹۵ خبر می‌دهد.

مهدی کرباسیان که این روزها کلیددار یکی از بزرگترین سازمان‌های توسعه‌ای در کشور است، روزگاری قائم مقام وزارت امور اقتصادی و دارایی در دوران وزارت طهماسب مظاهری بود، از روزهای کار با طهماسب مظاهری و مرحوم دکتر نوربخش، رییس کل پیشین بانک مرکزی می‌گوید. او از روزهایی می‌گوید که ارز در کشور تک‌نرخی شده بود و شورای بورس از بانک مرکزی به وزارت امور اقتصادی و دارایی منتقل شد. در میان بحث‌هایش سری هم به حال و روز معدن و صنایع معدنی کشور می‌زند. از حضور چینی‌ها در پروژه‌های معدنی ایران می‌گوید و معتقد است که با تمرکز دولت، پول و شبه‌پول اکنون کنترل شده است. مشروح گفت‌وگوی مهر با وی در پی می‌آید:

 

این روزها موضوع بازگشت شرکت‌های خارجی به پروژه‌های سرمایه‌گذاری ایران داغ است و یکبار هم شما از حضور چندملیتی‌ها در پروژه‌های معدنی ایران گفتید. چقدر سرمایه‌گذاران در این راه جدی هستند؟
اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، تقریبا هر روز هیات‌هایی از خارج از کشور به ایران می‌آیند و ملاقات‌هایی را با ما انجام می‌دهند اما همه منتظرند که مذاکرات به نتیجه برسد. جالب است وقتی با مدیر یکی از کشورهای اروپایی که خیلی هم در این زمینه با مباحث هسته‌ای ایران ادعای مخالفت دارد، ملاقات کردم، ابراز می‌کرد که دولتش به آنها دستور داده که باید نخستین هیاتی باشید که بعد از تحریم‌ها به ایران بروید و سرمایه‌گذاری کنید.درست است که ایران از تحریم‌ها لطمه خورده ولی مشکلات جدی هم برای خارجی‌ها به وجود آمده است. آنها شانس‌های زیادی را از دست داده‌اند. شما می‌دانید که تا چند سال قبل، در زمینه مبادلاتی و صادرات و واردات، بالاترین حجم مبادلات با ایران را کشور آلمان و بعد هم ایتالیا به خود اختصاص می‌داد در حالی که آنها هم‌اکنون به واسطه تحریم‌ها، کشورهای دست چندم در مبادلات تجاری ایران شده‌اند. این کاهش حجم مبادلات با آنها، منجر به بیکاری می‌شود و آنها صادرات خود را از دست می‌دهند.
در میان این کشورها، آیا متقاضیانی برای سرمایه‌گذاری از امریکا نیز حضور داشته‌اند؟
تاکنون در حوزه معدن و صنایع معدنی ملاقاتی با امریکایی‌ها نداشته‌ایم.
فولادی‌ها این روزها نگران سرمایه‌گذاری‌های خود هستند و معتقدند که به دلیل کاهش شدید قیمت سنگ‌آهن، سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دستی با مشکل مواجه شده و این برنامه‌های دولت را برای تکمیل زنجیره فولاد و رسیدن به ظرفیت پیش‌بینی شده، دچار مشکل و اختلال می‌کند. این نگرانی آنها را چطور برطرف می‌کنید؟
وقتی چندین ۱۰ هزار تن فولاد تولید شده و تولیدکنندگان نمی‌توانند آن را بفروشند یا صادر کنند و نقدینگی ندارند که به معدنی‌ها بدهند و معدنی‌ها هم نمی‌توانند پولی به خزانه بدهند و سیستم بانکی نیز قفل کرده و وام نمی‌دهد، ما نمی‌توانیم به شرکت‌ها فشار بیاوریم که صادرات انجام دهند.
سال قبل با کمک وزارتخانه و همت فولادی‌ها، نزدیک به ۲ میلیون فولاد صادر شد. در سال‌جاری هدفگذاری برای حدود ۴ میلیون تن را انجام دادند که این برونرفت از مشکل می‌تواند باشد ولی الان رکود است و معتقدم که اگر کشور از پیچ سخت رکود خارج شده و به سمت رونق برود، ایران ظرفیت توسعه‌ای بالایی دارد و باید به نرخ رشد ۱۰ درصد برسیم تا بتوانیم برنامه ۱۴۰۴ را که قدرت برتر اقتصادی منطقه باشیم، پیاده‌سازی کنیم.
در چند سال اخیر نرخ رشد اقتصادی کشور گاه منفی شده در صورتی که طبق برنامه باید ۸ درصد در سال رشد را حفظ می‌کردیم؛ پس عقب‌ماندگی داریم. اگر بتوانیم رونق را در کشور داشته باشیم، هم مصرف داخلی افزایش می‌یابد و هم صادرات رونق می‌گیرد.
در حوزه صادرات، جای کار وسیعی داریم. یک امتیاز بزرگ در کشور ما این است که ایران از نظر منابع انرژی، گاز و نفت و همچنین معدن جایگاه ویژه ای دارد؛ اینها مواد اولیه توسعه هستند. دومین امتیاز که مهم است، نیروی انسانی است که ما در کشور تحصیلکرده زیاد داریم.
در ملاقاتی با مدیر یکی از شرکت‌های اروپایی معتبر بین‌المللی داشتیم وی اعلام کرد که علاقه‌مند است در ایران سرمایه‌گذاری کند به جای اینکه نیروی انسانی مورد نیازش را از کشور خود تامین کند، و این امکان در ایران میسر است چراکه به اعتقاد او، کشور ما دارای نیروی انسانی بسیار هوشمندی است و این برای ما ارزشمند است.
ایران در منطقه‌ای قرار گرفته که۱۲ کشور در اطراف آن، راهی به دریا ندارند بنابراین ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه وجود دارد. با برخی از این کشورها، همزبان هستیم و فرهنگ مشترک داریم، حتی در کشوری همچون افغانستان که منابع غنی معدنی دارد، ما می‌توانیم وارد شویم. بنابراین به نظر می‌رسد که ظرفیت کشور برای جهش به جلو است و فولادی‌ها نباید نگران آینده باشند.
به اعتقاد شما، صنایع معدنی همچنان در رکود به سر می‌برند؟
صنایع معدنی در حوزه فولاد و مس دچار مشکل است، چراکه قیمت‌های جهانی آنها، افت جدی داشته است. قیمت فولاد از ۱۱۰۰دلار به ۳۰۰ دلار و قیمت مس نیز از ۹ هزار دلار به زیر ۶ هزار دلار رسیده؛ اینها موجب می‌شود که درآمد تولیدکنندگان در بازار صادراتی کم شود.
در حوزه‌های دیگر نظیر آلومینیوم تغییری را شاهد نیستیم. در این میان البته دو مشکل اساسی داریم که یکی برق است که به میزان کافی برای توسعه صنایع آلومینیوم در دسترس نیست و دیگر مشکل تامین مواد اولیه است.
بابت طرح‌های فولادی منابع مالی دیگری از چین تزریق نشد؟
مسئولان شرکت «سایناشور» که یک شرکت بیمه چینی است و باید پرداخت‌ها را انجام دهد، بار دیگر به ایران آمدند و امیدواریم این حرکت تسریع شود.
آینده رشد بخش معدن را چطور می‌بینید؟
استنباط من این است که بخش معدن بسیار توسعه خوبی خواهد داشت، چراکه دولت و مجلس شورای اسلامی به آن بسیار توجه دارند اما باید ساز و کار توسعه آن فراهم شود. هم‌اکنون مسائلی وجود دارد که یکی در حوزه اکتشاف است به اندازه کافی اکتشافات انجام نشده است، اگرچه اکنون اقدامات وسیعی را ایمیدرو در حوزه اکتشافات شروع کرده و ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای این مهم انجام شده اما امیدواریم در این زمینه بتوانیم سرمایه‌گذار جذب کنیم. فکر می‌کنیم که در دوران برنامه ششم با سازوکارهایی که در برنامه پیش‌بینی شده، به این هدف برسیم.
نرخ بهره مالکانه قرار نیست تغییر کند؟
درباره نرخ بهره‌مالکانه، مجلس شورای اسلامی در سال‌جاری حمایتی از واحدهای تولیدی که طرح کنسانتره یا گندله دارند، انجام داد که براساس آن، این تولیدکنندگان بهره‌مالکانه کمتری بپردازند که این موضوع شامل «چادرملو» و «گل‌گهر» می‌شود و این حمایت بزرگ را با کمک دیوان محاسبات در حضور نعمت‌زاده انجام دادیم. بر این اساس سازمان امور مالیاتی بدهی‌های بهره‌مالکانه «چادرملو» و «گل‌گهر» برای سال ۹۲ و ۹۳ را به دلیل اینکه فولادی‌ها نتوانستند پول آنها را بدهند، به سال ۹۵ معوق کرد.

منبع:روزنامه صمت

Print Friendly, PDF & Email