معدن بازیگری موثر در عرصه اقتصاد کلان کشور است

مشاور شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: توان بالقوه هر یک از حوزه های معدنی در ایران به حدی است که قادر به ایفای نقش در عرصه اقتصاد کلان همانند منطقه عسلویه است.، بی شک توان بخش معدن در توسعه ساختاری و پایدار در طول سال های اخیر بر خلاف سمت و سوی اقتصاد جهانی از دید بسیاری از برنامه ریزان کشور پنهان مانده است.
شماری از کارشناسان بر این باورند که توان بالقوه بخش معدن در کنار بازار رو به توسعه فرآورده های معدنی در جهان برای به حرکت درآوردن موتور اقتصاد کشور تک محصولی ایران در مقایسه با شمار زیادی از صنایع کم بازده کارآمدتر است.

بهره گیری از فناوری و روش های نو، تغییر سیاست ها و روشهای مدیریتی، ایجاد ساز و کار مالی برای اخذ حقوق دولتی در بخش استخراج و زدون رانت در کنار شناسایی سهم معدن در تولید ناخالص ملی می تواند توان ناشناخته معدن در توسعه کشور را آشکار تر سازد.

مشاور شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اظهار کرد: در یک دهه اخیر تحولات بزرگی در بخش معدن، مواد اولیه و صنایع معدنی جهان رخ داده و کشورهای در حال توسعه مانند چین، هند و برزیل با رشد بالای اقتصادی و حتی دو رقمی تبدیل به بازارهای تولید و مصرف شده اند.

سعید صمدی افزود: بازارهایی در شرق آسیا، آمریکای جنوبی، اروپای شرقی و خاورمیانه در حال رشد است به گونه ای که در هشت سال اخیر موجب افزایش چند برابری قیمت مواد اولیه معدنی شده و با توجه به برنامه توسعه کشورها بویژه چین روند افزایش قیمت ها پس از بحران اقتصادی جهانی آغاز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت مس از ۲۰۰۰ دلار به ۸۰۰۰ دلار، سرب و روی از ۳۰۰ دلار به ۲۰۰۰ دلار، طلا از ۵۰۰ دلار به ۱۳۰۰ دلار، آلومینوم از ۳۰۰ دلار به ۱۵۰۰ دلار، رسیده است و حتی در طول یک دهه اخیر شرکتهای معدنی در بورسهای جهانی به قدری سود آور بوده اند که حتی در پاره ای از موارد گوی سبقت را از شرکتهای کامپیوتری و اینترنتی ربوده اند.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر