معادن ایران نیازمند اکتشافات عمقی است

ا توجه به اینکه سازمان ایمیدرو اکتشافات وسیعی را آغاز کرده و اعلام کرده است پس از آغاز مراحل اکتشافی و رسیدن به ۵۰ درصد قطعیت در مورد میزان ذخیره معدنی آن را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد،

این موضوع می‌تواند گام بزرگی در تسریع فرآیند توسعه بخش معدن باشد زیرا در شرایطی که معتقدیم باید بخش معدن فعال شود سرعت فعالیت‌های اکتشافی و استخراجی نیز باید به همان میزان افزایش یابد. حال بخش خصوصی می‌تواند در کنار دولت به بهبود شرایط معادن کشور کمک کند. به‌طوری که واگذاری محدوده اکتشافی به بخش خصوصی پس از مشخص شدن میزان ذخیره معدنی منجر به این می‌شود که دولت سبک‌تر شود و در کنار برنامه‌های بخش خصوصی برای اکتشاف تکمیلی دولت زیرساخت‌های فرآوری را فراهم کند.
اکتشافات عمقی یکی از بخش‌های پرهزینه معدنکاری است و در همه جای دنیا یکی از تکالیف دولت به حساب می‌آید، از این رو شناسایی ظرفیت‌های معدن تا مشخص شدن مزیت معدن که همان ذخیره معدن است از برنامه‌های مثبت دولت است که می‌تواند در دو جهت راهگشای بخش معدن باشد، نخست اینکه یک برنامه زمانبندی تدوین شود که فعالیت‌های معدنکاری از چه زمانی آغاز شود و در چه سطحی بهره‌برداری شود و توجیه اقتصادی آن را محاسبه کرد. ازسوی دیگر با تعیین میزان قطعی ذخیره می‌توان از سرمایه‌گذار انتظار پیشبرد دقیق معدن را داشت. از این رو موضوع اهلیت معدنکار که توسط دولت مورد توجه قرار گرفته است در روند اجرای طرح مشخص می‌شود.
در شرایط کنونی میانگین عمق حفاری‌ها در ایران بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر است و بیشتر شرکت‌های دولتی توانسته‌اند حفاری‌های عمق بالا را انجام دهند که در شرایطی که تحریم‌ها هنوز برای دولت یک محدودیت بزرگ است. شرکت‌های بخش خصوصی راحت‌تر می‌توانند ماشین‌آلات و تجهیزات مغزه‌گیری در عمق‌های بالا را وارد کنند و میزان عمق حفاری‌های معدنی ایران را بالا ببرند و خود را به سطح جهانی برسانند. درحال‌حاضر میانگین عمق حفاری در جهان ۸۰۰ متر است که فاصله ایران با استانداردها زیاد است.
از سوی دیگر نباید این نکته را از یاد ببریم که اکتشاف در دنیا زمانی که آغاز می‌شود تا پایان ذخیره معدنی ادامه پیدا می‌کند، به‌گونه‌ای که نخست لایحه‌های رویی شناسایی و فرآیند استخراج آغاز می‌شود و همزمان شرکت‌ها فعالیت‌های اکتشافی خود را در لایه‌های پایین‌تر ادامه می‌دهند و تا پایان ذخایر شناسایی قطع نمی‌شود.
ابراهیم جمیلی – رییس خانه اقتصاد ایران

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر