مسیریابی نقدینگی سرگردان از نگاه کارشناسان

مسیریابی نقدینگی سرگردان از نگاه کارشناسان

در حالی که تصمیم‌گیری برای اجرا یا عدم اجرای برجام در مجلس به روزهای سرنوشت‌ساز خود نزدیک می‌شود، این پرسش برای مردم مطرح است که نقدینگی و سمت‌وسوی سرمایه‌گذاری به سوی کدامین بازارهدف متمایل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار جام جم، هر چند رشد اقتصادی کشور تکان خورده، اما به خاطر سیاست های انقباضی و ضدتورمی دولت، اقتصاد کشور هنوز در رکود سنگینی به سر می برد. در همین حال دولت وعده داده بزودی برنامه های ضد رکود جدیدی را به مرحله اجرا خواهد گذاشت؛ برنامه هایی که البته اطلاعی از جزئیات آن در دست نیست.

با این حال با توجه به افزایش خوشبینی ها درباره تصویب مشروط برجام در مجلس، بسیاری از مردم و فعالان اقتصادی به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستند که در ماه های باقیمانده سال جاری کدام بازار برای سرمایه گذاری مناسب است و نقدینگی سرگردان رو به کدام سو خواهد نهاد. مسکن؟ ارز؟ سکه و طلا؟ بورس؟ یا مانند نیمه اول امسال سپرده گذاری در بانک ها؟

کارشناسان اقتصادی در پاسخ به این پرسش تصریح کردند، حتی در صورت تصویب و اجرای برجام، چون اجرایی شدن آن زمان زیادی خواهد برد، با وجود افزایش خوشبینی ها و ایجاد زمینه رونق، تکان خوردن عملی اقتصاد زمان بیشتری می خواهد و لذا بیشتر سرمایه ها در همان جایی که هستند باقی خواهند ماند و همچنان به مانیتور روند تحولات اقتصاد ادامه خواهند داد.

عبده تبریزی: حرکت نقدینگی به سمت بازار پول و سرمایه

همچنین دکتر حسین عبده تبریزی، کارشناس اقتصادی به جام جم گفت: برای سرمایه گذاری دو بازار پولی و سرمایه تعریف شده که مردم می توانند اقدام کنند. افرادی که دارای پول کمی هستند، می توانند بازار پولی را انتخاب کنند و افرادی که سرمایه آنها قدرت ریسک بالایی دارد، می توانند وارد بازار سرمایه شوند.

وی افزود: در چند سال اخیر بازارهایی مانند طلا و سکه برای سرمایه گذاری مطرح شد اما این بازارها ظرفیت سرمایه گذاری را ندارند و ریشه آنها با این موضوع تفاوت دارد.

عبده تبریزی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که چقدر ممکن است سرمایه ها به سمت مسکن برود، گفت: مسکن یک کالای مصرفی است و افرادی که در این زمینه تخصص ندارند وارد آن نمی شوند. به همین دلیل بعید است سرمایه ها به این سمت سوق پیدا کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در شش ماهه دوم سال ۹۴ پیش بینی می شود که افراد با سرمایه اندک و محدود به سمت بازار پولی که بانک ها هستند، هدایت شوند و افرادی که دارای سرمایه کلان هستند بازار سرمایه را بر می گزینند تا سود بیشتری عایدشان شود. در دیگر بازارها خرید و فروش به صورت معمولی انجام می شود و جنبه سرمایه گذاری نخواهد داشت.

مظاهری: در ۶ ماهه دوم، تحول عملی اتفاق نمی افتد

دکتر طهماسب مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی نیز به جام جم گفت: پاسخ به پرسش شما در یک کلمه، نمی دانم است و برای آن دلیل دارم.

وی افزود: در خوشبینانه ترین حالت پس از تصویب برجام، فرض بر این خواهد بود که زمینه سرمایه گذاری در کشور ایجاد شود اما در بازه شش ماهه اقدامی به صورت عملی صورت نمی گیرد و لذا اوضاع مانند گذشته خواهد بود.

وی اظهار کرد: اگر زیر درختی ۵۰ گنجشک جمع شده باشند سنگ انداختن و پراندنشان چند ثانیه و جمع شدن مجددشان مدت ها زمان می برد. لذا بازگرداندن اعتماد سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ورود به اقتصاد در شش ماه امکان پذیر نیست و زمان بیشتری می خواهد.

مظاهری تصریح کرد: از سوی دیگر حرکت دولت برای ایجاد اصلاحات اقتصادی کند، تدریجی و بیش از حد آهسته و باحوصله است. دولت از ظرفیت های مناسبی که برای بهبود فضای کسب وکار در اختیار دارد چندان استفاده نمی کند یا استفاده اش کند است که نمونه اش قانون تصویب شده اصلاح فضای کسب و کار است. باوجود این که ۹۵ درصد این قانون بدون هیچ پیش نیازی قابلیت اجرای سریع دارد. لذا وضعیت سرمایه گذاری و میل نقدینگی دست کم تا ۱٫۵ سال آینده همین است مگر دولت طرحی نو دراندازد.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: در نهایت اتفاق خاصی در بانک ها یا بازار سرمایه نمی افتد و فقط شاید بازار ارز شاهد تحولاتی باشد که علت آن کاهش قیمت نفت و محدودشدن ارز در اختیار نسبت به سال قبل است.

مظاهری افزود: به این ترتیب با سرعت کند دولت زمینه های سرمایه گذاری فراهم می شود اما عملیاتی نشده و اتفاق فیزیکی در اقتصاد نخواهد افتاد و این امر در بازه شش ماهه دور از ذهن است.

پازوکی: فعلا خبری نخواهد بود

در همین حال دکتر مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی به خبرنگار جام جم گفت: نیمه دوم سال جاری یکی از سخت ترین شرایط اقتصادی برای دولت و مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از نظر اقتصادی است، چون نه تنها درآمدهای واقعی دولت محدود شده و کاهش یافته ، اما هزینه های دولتی به دلایل مختلف روبه فزونی گذاشته و اکنون بار سنگینی روی دوش دولت شده است.

وی درباره تاثیرات اجرایی شده برجام نیز تصریح کرد: پس از انتشار بیانیه مشترک میان کشور های ۱+۵ و ایران همه می دانیم هنوز یک دلار هم وارد اقتصاد کشورمان نشده است، بنابر این تا زمانی که این توافق اجرایی نشود نمی توان هیچ نتیجه ای را در اقتصاد کشورمان متصور باشیم. به همین دلیل اگر واقعا قصد عبور از مشکل فعلی را داریم قوای سه گانه باید همسو و همراه یکدیگر سیاستگذاری کرده و برای اجرای آن سیاست های علمی و عملی گام بردارند تا بتوانیم اقتصاد پررونق و روبه رشدی را تجربه کنیم.

نصیری: اجرای برجام بورس را تکان می دهد

همچنین دکتر حسین نصیری، کارشناس بورس به جام جم گفت: درباره پیش بینی روند حرکت سرمایه ها در نیمه دوم سال جاری شاید از لحاظ علمی و اقتصاد واقعی کشورمان امکان اظهار نظر نداشته باشیم، چون اکنون روند حرکت سرمایه منوط به اقتصاد سیاسی شده است.

وی به اهمیت اجرایی شدن برجام نیز اشاره کرد و افزود: همان طور که می دانیم اکنون دولت سیاست انقباضی درپیش گرفته و تقریبا هیچ تزریق سرمایه ای در کار نیست. اما اگر برجام اجرایی شود بدون تردید این سیاست جایش را با سیاست های انبساطی تعویض خواهد کرد و از آنجا که بازار سرمایه به عنوان یکی از سریع ترین بازارها در نشان دادن واکنش به این نوع رویدادهاست، احتمالا روند صعودی به خود گرفته و رونق اقتصادی را همراه خواهد داشت. بنابراین برای حرکت سرمایه در زمینه بازار سهام تقریبا می توانیم این انتظار را داشته باشیم که همه چیز به نتایج برجام وابسته شده است.

این کارشناس بازارهای مالی تصریح کرد: حال اگر بر این تصور باشیم که برجام اجرایی نشده و شرایط تحریم بر اقتصاد کشورمان سایه خواهد انداخت، این موضوع روند رونق بازار سهام را کمی تغییر خواهد داد و زمان واکنش نشان دادن را به نیمه بهار سال آینده شمسی موکول می کند. به همین دلیل برای روشن شدن حرکت بازار سرمایه می توانیم حالت برطرف شدن تحریم ها را تحولی محسوس در بازار در نظر بگیریم و اگر توافق وین اجرایی نشود این روند متناسب با تغییر سیاست های انقباضی دولت به نیمه ابتدایی سال آینده منتقل خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email