مالیات؛ باعث دردسر بازار ارز شده است

مالیات؛ باعث دردسر بازار ارز شده است

نوسان قیمت طلا، سکه و ارز در هفته‌های اخیر افزایش یافته و باعث شده تا توجه بازیگران بازار به آن جلب شود.

برخی فعالان بازار بر این باورند که تعدادی از صرافان برای این که زیر بار پرداخت سرمایه درخواستی بانک مرکزی نروند، نوسانات بازار ارز و سکه را ایجاد کرده اند؛ موضوعی که تکذیب هم نشده است، اما حیدر مستخدمین حسینی، کارشناس بانکی در این باره معتقد است قانون مالیات های مستقیم، کسری بودجه دولت و نبود یک شرایط مناسب اقتصادی دلیل نوسان در بازار ارز است:

به نظر شما دلیل اصلی نوسان اخیر قیمت در بازار ارز چیست؟

مهم ترین دلیل این موضوع اصلاح قانون مالیات های مستقیم است که ابلاغ شد و به مرحله اجرا درآمد. از آنجایی که مردم علاقه ندارند کسی از دارایی هایشان مطلع شود، باعث شد تا برخی مردم ارز را جایگزین سپرده های بانکی خود کنند و لذا با افزایش تقاضا، قیمت ارز افزایش یافته است.

عامل بعدی که در این مورد دخیل است نداشتن یک برنامه تدوین شده در حوزه اقتصاد است. از سوی دیگر بانک مرکزی و دولت هم با توجه به کسری بودجه، بدشان نمی آید تا قیمت نرخ ارز که بانک مرکزی توزیع کننده آن است، افزایش یابد تا بخشی از نیاز آنها را تامین کند. با توجه به این که بازاری به نام بازار ارز نداریم و به دلیل این که عمده عرضه کننده این محصول دولت است کاهش و افزایش قیمت آن نیز بیشتر به دولت بازمی گردد.

ممکن است این افزایش قیمت با یکسان سازی نرخ ارز همراه باشد؟

بله. یکی دیگر از عواملی را که می توان در افزایش قیمت ارز تاثیرگذار دانست همین موضوع است. افزایش نرخ کمک می کرد که نرخ تعیین شده نهایی رقم پایینی نباشد. اگر قیمت ارز کاهش پیدا کند یکسان سازی ارز با ثبات بیشتری انجام می شود، اما اکنون چنین ساز و کاری وجود ندارد. از طرفی نقدینگی و بازار سرمایه هیچ اعتمادی به برنامه های اقتصادی دولت ندارد. همچنین نقدینگی باقیمانده در دست مردم و بررسی حساب ها و آماده نبودن فضای روانی کشور باعث شد سرمایه گذاری و خرید در بازار سکه و ارز افزایش چشمگیری داشته باشد، به طوری که ارز به معنای واقعی به پایه ۳۴۰۰ تومان رسیده است.

به نظر شما نوسان قیمتی در بازار ارز، طلا و سکه در نیمه دوم سال هم ادامه خواهد داشت؟

به نظر من بله. به این دلیل که هنوز برنامه مدون و مشخصی در اقتصاد تدوین نشده است و از طرف دیگر قانون مالیات های مستقیم باعث شده تا تقاضای محصولات این حوزه افزایش یابد. هفته گذشته در همایش بانکداری اسلامی هرکسی که صحبت می کرد اظهارات طرف مقابل را نقض کرد. نمونه آن در صحبت های وزیر امور اقتصادی و دارایی بود که از سیاست های بانک مرکزی ایراد گرفت و از سوی دیگر رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از برداشت های غیرقانونی بانک مرکزی از حساب این صندوق خبر داد و بعد تکذیبیه های مختلفی اعلام شد. این گونه اخبار باعث بی اعتمادی سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و حتی عامه مردم می شود.

Print Friendly, PDF & Email