فقط ۲۰ معدن در حد معیارهای جهانی داریم

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از وجود ۵۴۰۰ معدن فعال در کشور خبر داد و گفت: تعداد معادن زیاد در کشور مهم نیست، بلکه باید مقیاس معدنکاری در ایران بالا برود نه تعداد معادن. از این رو می‌توان گفت که در حد معیارهای جهانی حداقل ۲۰ فقره معدن داریم که یک زمانی تعداد معادن کشور بر این اساس به تعداد انگشت‌های یک دست بود، ولی الان نزدیک به ۲۰ فقره است.

سرقینی با بیان اینکه ما مخالف فعالیت‌های معدنی در معادنی با مقیاس کوچک نیستیم، گفت: کار در معادن کوچک‌مقیاس ایرادی ندارد اما از فعالیت‌های معدنی در معادن بزرگ‌مقیاس پشتیبانی می‌کنیم. چرا که در صورت بهره‌برداری از این معادن قیمت تمام‌شده آن مواد معدنی پایین‌تر در‌می‌آید و مصرف انرژی کمتر است.

او همچنین افزود: با این وجود محیط زیست محفوظ‌تر می‌ماند و میزان تخریب کمتری خواهیم داشت. ما به هر صورت دنبال این هستیم که مقیاس معدنکاری را در ایران با این اکتشافات سیستماتیکی که انجام می‌دهیم بالاتر ببریم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بسیاری از معادن ایران به دلیل اینکه گازوئیل مصرفی‌شان یارانه‌ای است و ماشین‌آلات را با یارانه خریداری کردند متحمل هزینه بالایی هستند و همین امر منجر به تعطیلی معدن خواهد شد.

او افزود: در حال حاضر حدود ۲۲۰۰ معدن غیرفعال داریم که این تعداد معدن غیرفعال عمده دلیل فعالیت نکردن‌شان پرداخت یارانه یا اختلافات محلی است که از طرفی برخی اوقات منابع طبیعی، محیط زیست به فعالیت آنها دامن می‌زند.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر