صرفه‌جویی ۵ میلیارد بشکه نفت خام با بهینه‌سازی

براساس بند ٧ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف که در سال ۱۳۸۹ توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد، میزان «شاخص شدت انرژی» کشور باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به حداقل «دو‌سوم میزان مصرفی در سال ۱۳۸۹» کاهش یابد. همچنین میزان کاهش این شاخص تا پایان برنامه ششم توسعه باید به مرز حداقل «یک‌دوم میزان مصرف سال ۱۳۸۹» برسد. در صورتی که منویات رهبر معظم انقلاب در این خصوص اجرایی شود، ثمراتی به شرح ذیل نصیب اقتصاد ملی کشور خواهد شد.

به گزارش جام جم، ایجاد سه میلیون شغل پایدار ، صرفه جویی انرژی در ۵ میلیارد بشکه معادل نفت خام ، کاهش انتشار ۱۸۰۰ میلیون تن معادل کربن، ایجاد بازار سرمایه گذاری معادل ۱۹۲ میلیارد دلار با فرض رشد اقتصادی ۵/۲ درصد،۲۳۰ میلیارد دلار با فرض رشد اقتصادی معادل ۵/۲ درصد،۸۷۰ میلیارد دلار ارزش صرفه جویی حاصل شده تا سال ۱۴۰۹ از پیامدهای اجرایی شدن منویات رهبری خواهخد بود.

طبق آخرین مطالعات، در صورت اجرای سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف مبنی بر کاهش ۵۰ درصدی شدت انرژی تا سال ۱۴۰۰ و با فرض رشد اقتصادی ۶ درصدی، میزان تجمیعی صرفه جویی انرژی، معادل ۵ میلیارد بشکه نفت خام خواهد بود که جزئیات این صرفه جویی شامل موارد زیر است:

ـ در بخش ساختمان و مسکن، پتانسیل حدود ۱۳۰۰ میلیون بشکه معادل نفت خام صرفه جویی

ـ در بخش صنعت، پتانسیل حدود ۱۰۰۰ میلیون بشکه معادل نفت خام صرفه جویی

ـ در بخش حمل و نقل، پتانسیل حدود ۵۷۰ میلیون بشکه معادل نفت خام صرفه جویی

ـ در بخش کشاورزی، پتانسیل حدود ۱۳۰ میلیون بشکه معادل نفت خام صرفه جویی

ـ در بخش تبدیل و توزیع، پتانسیل حدود ۲۰۰۰ میلیون بشکه معادل نفت خام صرفه جویی

تهیه ۱۲ طرح در قالب بند قاف بودجه

مهم ترین برنامه ای که تاکنون برای بهینه سازی مصرف سوخت انجام شده، تهیه و تدوین ۱۲ طرح براساس بند (ق ) تبصره ۲ قانون بودجه به ارزش ۳۰ میلیارد دلار و ارسال آن به شورای اقتصاد است.

طرح های ارائه شده براساس بند قاف، در قالب چهار بخش ساختمان، حمل و نقل، صنعت و گازرسانی سازماندهی شده اند.

بخش ساختمان

در بخش ساختمان روی دو طرح عمده تمرکز شده که عبارت است از طرح افزایش کارایی موتورخانه ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری موجود در کشور و طرح تشویقی فرهنگسازی و آموزش همگانی مشترکان گاز طبیعی.

بخش حمل و نقل

در بخش حمل و نقل، نیز تعداد هفت طرح بسیار جامع ارائه شده که عبارتند از:

ـ نوسازی ۶۵ هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده بالای ۱۰ تن دارای سن بالاتر از ۳۵ سال

ـ جایگزینی ۱۷ هزار اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری با اتوبوس های تمام گازسوز

ـ جایگزینی ۱۴۰ هزار تاکسی فرسوده با تاکسی تمام گازسوز با پیمایش بالا

ـ توسعه حمل و نقل ریلی

ـ جایگزینی ۴۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت بنزینی ۱۲۵cc فرسوده شهر تهران با همان تعداد موتورسیکلت برقی با توان و کاربری مشابه

ـ توسعه متروی تهران

ـ توسعه مترو و قطار شهری هشت کلانشهر مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، اهواز، کرج، قم و کرمانشاه.

بخش صنعت

در بخش صنعت، یک طرح با عنوان برق دار کردن چاه های کشاورزی دیزلی ارائه شده است.

بخش گازرسانی

در بخش گازرسانی نیز دو طرح با عنوان گازرسانی به روستاها از طریق خط لوله/CNG/LNG با اعتبار مصوب ۴۷۳۸ میلیون دلار و گازرسانی به سیستان و بلوچستان و ۳۵۰ هزار خانوار استان با اعتبار مصوب ۱۶۰۰ میلیون دلار ارائه شده است.

همچنین ردیف های ۴, ۵ و ۸ با استناد به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقا نظام مالی کشور مجددا جهت بررسی و طرح در شورای اقتصاد ارسال شده و در ردیف ۶ نیز بازبینی میزان تعهد دولت درخواست شده است.

در مجموع طرح های بند (ق) شامل ۱۳ مورد است که دو مورد از طرح ها مربوط به بخش بالادستی نفت و گاز (طرح توسعه یکپارچه پارس جنوبی و طرح توسعه یکپارچه میادین غرب کارون و تأسیسات مربوطه) و ۱۱ مورد از طرح ها مربوط به بهینه سازی و کاهش شدت مصرف انرژی (صرفه جویی انرژی) است.

اجرای طرح جامع انرژی

در کنار این اقدامات باید به طرح جامع انرژی هم اشاره کرد که به طور جدی در حال پیگیری است. قسمتی از اهداف این طرح، عملا معطوف به سیاستگذاری های کلان مانند پیش بینی دورنمای انرژی کشور (Energy Outlook) یا ترسیم آینده بخش انرژی در افق ۳۰ ساله و تدوین برنامه های پنج ساله توسعه اقتصادی ـ اجتماعی به صورت علمی و کاربردی است. اما بخشی از آن نیز به طور مستقیم با مقوله بهینه سازی در ارتباط است که از آن جمله می توان به برنامه ریزی در امور انرژی مانند «کمک به کاهش شدت مصرف انرژی»، «رسیدن به شاخص های چشم انداز در نزدیک ترین زمان»، «بهبود شاخص ها و تعریف یک شاخص دقیق برای هر بخش»، «تدوین و تعریف شاخص کلان برای هر بخش در کل سیستم»، «مدیریت تقاضای انرژی»، «محک زنی و مقایسه وضع کشور با دیگر کشورهای دنیا و بررسی راهکارهای آنها جهت شناسایی نقاط ضعف مربوط به مصرف انرژی در هر بخش» و چند مورد دیگر نام برد.

بهره گیری از شرکت های خدمات انرژی

همچنین یکی دیگر از راهکارها می تواند بهره گیری از «شرکت های خدمات انرژی» در بخش خصوصی باشد که برای اجرایی کردن آن، ابتدا باید پروژه های توجیه پذیری را که برگشت سرمایه دارند، شناسایی کرد. سپس در آن سرمایه گذاری کرده و پس از صرفه جویی در مصرف انرژی، هزینه های خود را از محل درآمد ناشی از صرفه جویی برداشت کرد.

Print Friendly, PDF & Email