صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری سنگ در شان این صنعت نیست

ششمین نماشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزیینی، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته که به ایستک ۲۰۱۴ مشهور است روز گذشته در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و با حضور جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و یحیی آل اسحاق رئیس اتاق تهران گشایش یافت.
به گزارش «کسب و کار»، در این نمایشگاه که قرار است تا ۳۰ خردادماه ادامه داشته باشد بیش از ۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، کره جنوبی، چین، ترکیه، کویت، روسیه، برزیل و هند در چهار بخش اکتشاف، استخراج، فراوری و صادرات جدیدترین تولیدات و دستاوردهای خود را به معرض نمایش گذاشتند. جعفر سرقینی معاون معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح نمایشگاه گفت: امسال مشارکت کشورهای خارجی در نمایشگاه سنگ تزئینی، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته نسبت به سال قبل بیش از ۴۰درصد رشد داشته است.
وی با عنوان اینکه سنگ‌های تزئینی ایران از نظر تنوع و کیفیت همواره مورد استقبال کشورهای خارجی بوده بیان کرد: در حالی که در بخش سنگ‌های تزیینی حرف​های زیادی برای صادرات داریم اما در در حال حاضر و با وجود تولید بیش از ۲۵ میلیون تن صادرات ما کمتر از یک میلیون تن است که باید در این زمینه بیش از گذشته فعال باشیم. وی با اشاره به استقبال خوب بازار داخلی از سنگ​های تزیینی افزود: صادرات سالانه ۲۰۰ میلیون دلاری سنگ تزئینی ایران در شان و جایگاه ایران در این صنعت نیست و فعالان این بخش باید با برون نگری نسبت به تولیدات این بخش، زمینه توسعه فراگیر آن را فراهم سازند. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: انتظار می‌رود فعالان سنگ‌های تزیینی در قالب یک برنامه پنج ساله بتوانند حجم صادرات کشور را به بیش از یک میلیارد دلار در سال ارتقا دهند.

باید قوانین تجارت را تسهیل کنیم 

در ادامه مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزیینی، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز با عنوان اینکه قانون تجارت فعلی کشور مربوط به چند دهه قبل است و با توجه به فضای کنونی تجارت نمی‌تواند راهگشا باشد، اظهارکرد: در حالی که بسیاری از فناوری‌ها و روابط تجاری تغییر یافته اما قوانین تجاری ما به چند دهه قبل باز می گردد که راهگشا نیست بنابراین قانون تجارت نیز باید متناسب با شرایط کنونی تغییر یابد.
وی ادامه داد: اگر تجارت را موتور محرکه اقتصاد بدانیم باید قوانین را در راستای آن تسهیل کنیم. وی درباره افزایش صادرات گفت: اتاق بازرگانی به دلیل حوزه‌های مختلف صنعتی، فضای بسیار بزرگی را در حوزه‌های صادراتی در اختیار دارد که البته مساله‌ رشد صادرات نیازمند الزاماتی همچون مسائل بین‌المللی و داخلی وهمچنین همت و توجه دست​اندرکاران است. رئیس اتاق بازرگانی تهران به اهمیت توسعه صادرات اشاره و بیان کرد: با توجه به نگاه درون‌زای برون نگری که در اقتصاد مقاومتی مطرح است در بخش برون‌نگری باید صادرات را توسعه دهیم. وی درباره وضعیت صادرات به کشور عراق گفت: در حال حاضر حجم صادرات به عراق حدود ۱۲میلیارد دلار است اما زمینه‌ رسیدن به ۲۰میلیارد دلار هم آماده است.
همچنین آل اسحاق با مثبت ارزیابی کردن عملکرد اقتصادی دولت در یک سال گذشته ادامه داد: در حال حاضر شرایط اقتصادی تا حد زیادی از رکود خارج شده و این در حالی است که دولت توانسته در مدت ۱۰ ماه گذشته تورم کشور را کنترل کند و امیدواریم با رفع باقی تحریم‌ها تمامی مشکلات اقتصادی کشور برطرف شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره تبلیغات کالاهای داخلی و نقش آن در افزایش صادرات گفت: تبلیغات کالاهای ایرانی نقش عمده‌ای برای صادرات محصولات کشور و همچنین بالا بردن کیفیت تکنولوژی دارند. وی افزود: صادرات تمام محصولات به جز سیمان کاهش داشته است و این در حالی است که در تلاش هستیم تا بتوانیم صادرات سنگ را به میزان یک درصد افزایش دهیم.
لازم به ذکر است ایران در طی سال‌های اخیر همواره یکی از چهار تولید‌کننده بزرگ سنگ​های تزیینی معرفی شده اما سهم ناچیز ۲۵۰میلیون دلاری را در بخش صادرات این محصول به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر تعداد معادن فعال کشور هم‌اکنون از هزار و ۴۵۰ معدن فراتر رفته و کشور ما با در اختیار داشتن بیش از ۶۵۰۰ سنگبری فعال می‌تواند در رشد صادرات سنگ‌های فراوری شده نقش اساسی داشته باشد.
در حاشیه این نمایشگاه قرار است پنج کنفرانس و نشست تخصصی در زمینه‌های مربوطه برگزار شود. ششمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معدن و تجهیزات وابسته تا ۳۰ خرداد ماه دایر است.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر