صادرات سنگ سالانه ۱۸۰میلیون دلار ارزآوری دارد

هشتمین نمایشگاه بین‌المللی «سنگ، معدن و صنایع وابسته» با حضور ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی و ۹۶ معدن فعال کشور در نیم‌ور محلات آغاز به‌کار کرد.

شرکت‌های داخلی از شهرهای یزد، کرمان، اصفهان، کاشان، همدان، مشهد، تهران، شیراز، مسجد سلیمان، الیگودرز، دزفول، تبریز و زنجان در این نمایشگاه حضور یافته و از آن استقبال کردند.
به گزارش خبرنگار صمت از استان مرکزی این نمایشگاه از سوی شرکت‌کنندگان خارجی نیز مورد استقبال قرار گرفته و۳۰ کشور ازجمله روسیه، چین، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آلمان، کره‌جنوبی، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، کشورهای حوزه دریای خزر، افغانستان، عراق، بلژیک، ژاپن و انگلستان با حضور تاجران تخصصی خود که بیش از ۲۰۰ نفر هستند تمایل خود را برای ایجاد عرصه‌ای جدید در تعاملات دوباره کشور خود با ایران نشان دادند.
راهکارهای خروج از رکود، چاره ساز است
جعفر سرقینی در آیین افتتاح هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ و صنایع وابسته محلات افزود: میزان استخراج سنگ از معادن کشور ۱۷میلیون تن در سال است که نیمی از آن را سنگ گرانیت شامل می‌شود.
وی بیان کرد: حوزه معدن رشد قابل قبولی دارد به‌طوری‌که معادن کشور در سال گذشته رشد ۱۰درصدی داشته و از متوسط رشد کشوری پیشی گرفته که باید از این قابلیت به درستی بهره برد.
سرقینی با بیان اینکه ذخایر معدنی شناسایی شده سنگ تزئینی کشور ۲میلیارد و ۴۰۰میلیون تن است، گفت: هزار و ۹۰۰ معدن سنگ فعال و دارای پروانه اکتشاف در کشور وجود دارد که ۱۱۰ هزار فرصت اشتغال در بخش سنگ‌نما ایجاد کرده‌اند.
معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ۶۶۰ واحد سنگبری و فناوری سنگ در کشور فعالیت دارند که از این تعداد ۵هزار و ۵۰۰ واحد فعال و ۵۰۰ واحد نیز دارای استاندارد صادراتی هستند.
استاندار استان مرکزی نیز در این آیین گفت: دوران پساتحریم، بهترین فرصت برای باروری ظرفیت‌های تولیدی کشور به ویژه در حوزه صنعت و معدن است.
بازارداری با برگزاری نمایشگاه‌ها
محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: یکی از مشکلات عمده واحدهای مرتبط با سنگ مسائل بازار فروش است ولی باید به نکته توجه کرد که بازار زمانی ما را پیدا می‌کند که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی مداوم باشد.
وی بر ضرورت سرمایه‌گذاری در بخش سنگ به منظور ایجاد بازار فروش تاکید کرد و افزود: در این زمینه نقش سازمان توسعه تجارت می‌تواند بسیار موثر باشد. این استان و شهرستان محلات با توجه به شرایط خاص خود دچار یکسری دغدغه‌ها است که از آن جمله می‌تواند به نگرانی درباره تخریب و محیط‌زیست و همچنین صدمه به بخش گردشگری شهرستان اشاره کرد. اگر به منظور حفظ محیط‌زیست شهرستان و بخش گردشگری آن امروز تلاش نکنیم به‌طور قطع در آینده با چالش‌های فراوانی روبه‌رو خواهیم بود.
ایران یکی از ۱۲ کشور دارنده معادن سنگ
ابوالقاسم شفیعی، رییس انجمن سنگ ایران نیز در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: در کشور تعداد ۱۹۰۰ پروانه معدن صادر شده که از این میان ۱۵۰۰ معدن فعال است. همچنین تولید ۱۷میلیون تن سنگ، ۶۶۰۰ واحد سنگبری، ۲میلیارد تن ذخیره شناسایی شده قطعی و ۴میلیارد تن ذخایر پیش‌بینی شده از جمله ظرفیت‌های موجود در کشور است.
شفیعی با اظهار به اینکه مشکل اصلی واحدهای سنگبری رقابت‌پذیری است، گفت: عوارض تولید سنگ، مالیات، بهره‌های سود تسهیلات بانکی، نبود بهره‌وری صحیح باعث گران شدن قیمت تمام‌شده سنگ می‌شود که این خود بازار رقابت را برای واحدهای سنگبری کشور دچار تزلزل کرده است.
وی با یادآوری اینکه در جهان تنها ۱۲ کشور دارای معادن سنگ هستند، گفت: باید با تلاش و همت بتوانیم از سد این مشکلات عبور کرده تا در این زمینه در جهان بدرخشیم.
اختیارات ویژه برای حل واحدهای صنعتی- معدنی
استاندار مرکزی نیز در آیین گشایش هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معدن و صنایع وابسته که با حضور معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در نیم‌ور محلات برگزار شد، گفت: استان مرکزی برای حل مشکلات واحدهای صنعتی و معدنی خود نیاز به اختیارات ویژه‌ای دارد.
محمود زمانی‌قمی اظهار کرد: امروز در جریان جنگ تحریمی، استان‌های صنعتی کشور ازجمله استان مرکزی با آسیب‌های بسیاری روبه‌رو شده‌اند که رفع این آثار نیازمند رسیدگی فوری و نگاهی ویژه از سوی مسئولان است و حل این مشکلات که ناشی از تحریم‌ها است نیاز به اختیارات ویژه‌ای دارد که از حیطه وظایف مدیران استانی خارج است. استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش برگزاری نمایشگاه سنگ نیم‌ور محلات را مثبت ارزیابی کرد و گفت: بایداز خام‌فروشی محصولات به‌ویژه سنگ در کشور خودداری شود و این محصولات به‌صورت فرآوری شده عرضه شوند که این امر علاوه بر ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده، صرفه‌جویی ارزی را نیز به‌دنبال دارد. گفتنی است این نمایشگاه در فضایی به وسعت ۵۵هزار مترمربع در قالب ۸ سالن مجزا برپا شده که ۱۴هزار مترمربع آن برای استقرار ماشین‌آلات داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است.
حلاجیان مجری برگزار نمایشگاه با بیان اینکه امسال تقطیع سالن‌ها انجام‌شده است، افزود: سالن‌های سنگ خام، ماشین‌آلات معدنی، دستگاه‌های فرآوری سنگ و سنگ‌های ساختمانی پذیرای بازدیدکنندگان هستند.
وی افزود: در نمایشگاه امسال ۷هزار تن سنگ خام از ۹۶ معدن کشور و یک معدن از افغانستان به نمایش گذاشته شده است.
حلاجیان از برگزاری دوره‌های آموزشی با حضور چندین مدرس ایتالیایی درباره روش‌های نوین استخراج در حاشیه این نمایشگاه خبر داد و افزود: از تاجران و رایزنان تجاری کشورهای مختلف به‌منظور افزایش حجم مراودات بین‌المللی نیز دعوت به عمل آمده است.
نمایش فناوری در نمایشگاه بین‌المللی سنگ
فرماندار محلات نیز در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معدن و صنایع با هدف نمایش فناوری و دستاوردهای جدید، ترغیب تولیدکنندگان و صاحبان صنایع به استفاده از فناوری‌ها و لزوم بهسازی و نوسازی تجهیزات، تولید و عرضه محصولات با کیفیت، امکان رقابت واحدهای تولیدی با رویکرد صادرات، بازاریابی داخلی و خارجی برپا شده است. سید احمد سجادی اظهار کرد: ترغیب تولیدکنندگان و صاحبان سنگ برای استفاده از فناوری و لزوم بهسازی و نوسازی تجهیزات تولید و عرضه محصولات با کیفیت، امکان رقابت واحدهای تولیدی با رویکرد صادراتی و بازاریابی داخلی و خارجی از مهم‌ترین اهداف برگزاری نمایشگاه به شمار می‌رود.
فرماندار محلات تصریح کرد: نمایشگاه فوق در قالب ۸ سالن مجزا و با شرکت ۲۵۰ تاجر تخصصی سنگ از ۳۰ کشور روسیه، چین، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آلمان، کره‌جنوبی، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، حوزه دریای خزر، افغانستان، عراق، بلژیک، ژاپن و انگلستان برپا شده است.
فرماندار محلات با اشاره به اینکه عرضه ۸هزار تن سنگ خام از ۱۵۰ معدن کشور برای معرفی ظرفیت‌های معدنی در قالب بزرگترین سالن نمایشگاهی ازجمله نکات ویژه در برپایی هشتمین نمایشگاه سنگ است، ادامه داد: از شرکت‌های داخلی نیز شرکت‌هایی از شهرهای تهران، تبریز، مسجد سلیمان، یزد، مشهد، اصفهان، دزفول، زنجان، کرمان، همدان، شیراز، الیگودرز و کاشان حضور دارند.
۲۵۰ تاجر از ۳۰ کشور در این نمایشگاه که در فضایی در قالب ۸ سالن مجزا برپا شده بیش از ۳۵۰ شرکت داخلی و خارجی و ۹۶ معدن فعال کشور که در زمینه استخراج سنگ‌های تزئینی فعالیت می‌کنند، حضور دارند.
همچنین ۲۵۰ تاجر تخصصی سنگ از ۳۰ کشور روسیه، چین، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آلمان، کره‌جنوبی، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، حوزه دریای خزر، افغانستان، عراق، بلژیک، ژاپن و انگلستان در نمایشگاه مشارکت دارند. گفتنی است ۲۰ سفیر و رایزن اقتصادی و یک هیات ۳۰ نفره ویژه از کشور ترکیه نیز در این نمایشگاه شرکت دارند.

به اشتراک بگذارید:

Print Friendly, PDF & Email