سنگ کوپ پیش قراول صادرات است

نایب رییس انجمن سنگ تزیینی ایران می‌گوید: پیشنهاد این صنف جدایی وزارت معدن از صنعت و تجارت است.
مالک رحمتی گفت: انتظار می رود دولت در بخش حقوق دولتی به صورت منطقی با این صنعت برخورد کند. حرف صنف شنیده شود و اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان برای تامین سرمایه در گردش انجام شود.

رحمتی گفت:‌ انجمن سنگ ایران در نظر دارد به عنوان حلقه رابط بین دولت، مجلس و اتاق بازرگانی به حل این مشکلات بپردازد.

رییس انجمن سنگ تزیینی ایران گفت: یکی از مشکلات سرمایه‌گذاری خارجی این است که سرمایه‌گذار خارجی باید برای سرمایه‌اش احساس امنیت کند این احساس امنیت در صورت حمایت دولت صورت می‌پذیرد.

رحمتی گفت:‌ در بخش اقتصاد مقاومتی باید به دنبال مزیت ها باشد یکی از این مزیت‌ها معدن است. امروزه اقتصاددانان می گویند که اقتصاد آینده دنیا معدن محور است وقتی ما این معادن عظیم را داریم و جزو ۱۰ کشور برتر معدنی دنیا با ۶۰ میلیارد تن ذخایر هستیم انتظار صنف این است که جایگاهش را در دولت قوی کند.با ادغام‌ وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت در یک وزارتخانه توجه لازم را به معدن اعمال نمی‌شود. مطالبه انجمن از دولت این است که اگر معدن به عنوان یک مزیت مطرح است ساختار نسبی آن را در کشور ببینیم و اگر می خواهیم درآمد معدن در کنار نفت به اقتصاد کمک کند نهاد سازمان دهی آن تاسیس شود پیشنهاد ما این است که برای جدا شدن وزارتخانه معدن بررسی کارشناسی صورت بگیرد.

وی گفت:‌ آنچه برای ما مهم است صادرات سنگ‌های فرآوری شده است. در همین راستا می‌توان گفت ورود سنگ‌های خارجی به کشور بسیار مضر است و باید از ورودشان جلوگیری شود.البته سنگ ایرانی در نوع خود بی نظیر است و باید حمایت شود تا صنعت سنگ رونق بیشتری بگیرد.

رحمتی در خصوص بازار رقابتی صنعت سنگ گفت: ما در منطقه به جز ترکیه رقیب جدی نداریم البته این رقابت بسیار تنگاتنگ است فضای حمایتی دولت‌ها بسیار تاثیرگذار است.

رییس انجمن سنگ تزیینی ایران در ادامه گفت: ما در بحث ذخیره و تولید کاستی نداریم و امروز نیازمند حمایت تمام جانبه از دولت هستیم.دولت باید دستورالعمل‌های حمایتی تصویب کند و بازار سنگ را تحت پوشش قرار دهد.

وی افزود:‌ اگر تمام سنگ خام صادر شود و کارخانه بدون مواد اولیه بماند کار نادرستی صورت می گیرد ولی وقتی از ۱۴ میلیون تن تولید کمتر از یک میلیون تن صادر می‌شود و مابقی در بخش فرآوری وارد می‌شود افزایش صادرات باید همگام با افزایش فرآوری باشد و سنگ را با استانداردهای جهانی فرآوری و تولید کنیم.

رحمتی گفت: کشوری که ۱۳۰۰ معدن و ۱۴ میلیارد تن ذخیره دارد باید تولید را گسترش دهد و در کنار صادرات سنگ کپ که به عنوان پیش قراول صادرات است و به تناسب آن بازاریابی سنگ انجام می گیرد سایر سنگ ها را نیز صادر کنیم و اگر بررسی‌ها نشان بدهد صادرات سنگ کپ به سایر بخش های صادرات ضربه می‌زند می توانیم در این مورد بازبینی انجام دهیم.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر