روی خوش قیمت کامودیتی‌ها به پیروزی «ترامپ»

انتخابات ریاست‌جمهوری در امریکا پس از ماه‌ها گمانه‌زنی و پیش‌بینی‌های مختلف با پیروزی دونالد ترامپ به پایان رسید. اما این پایان شروعی تازه برای گمانه‌زنی‌های جدید از آینده خواهد بود و اینکه سیاست‌های امریکا در برخورد با جامعه جهانی چه تغییری خواهد کرد.

با توجه به شعارها و دیدگاه‌های ترامپ نگرانی‌های بسیاری درباره همکاری‌های بین‌المللی ایران در میان مردم و برخی فعالان حوزه‌های اقتصادی ایجاد شده است. در این میان بخش معدن و صنایع معدن که با اجرایی شدن برجام به دنبال جبران سال‌های گذشته بود امروز نگران تاثیر این انتخاب بر همکاری‌های بین‌المللی خود است. به همین دلیل به سراغ مجلس شورای اسلامی، فعالان دانشگاهی و فعالان معدنی رفته تا نظر آنها درباره این انتخاب و تاثیر آن بر همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی ایران را جویا شود.

روسیه پیروزی ترامپ را پیش‌بینی می‌کرد
عضو هیات علمی دانشگاه در گفت‌وگو با صمت درباره انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور امریکا، اظهار کرد: ابتدا باید این موضوع را بر بوته نقد و بررسی قرار داد که ترامپ چگونه توانست رای مردم امریکا را از آن خود کند. زیرا این فرد شخصیتی مستقل داشته و جالب است بدانید تا امروز ۱۱کتاب درباره مدیریت از وی ترجمه شده است. محمد حسین بصیری گفت: ترامپ توانست با استفاده از خلأیی که در میان مردم امریکا وجود دارد کرسی کاخ سفید را از آن خود کند. نبود رضایت میان مردم امریکا از دموکرات‌ها در کنار شعارهای پوپولیسمی ترامپ توانست کلینتون را بازنده این رقابت کند. وی ادامه داد: باتوجه به این موضوع که ترامپ فعال حوزه تجارت است، به دلیل وجود چنین روحیه‌ای در وی، بعید است کاری انجام دهد که از دیدگاه اقتصادی به ضرر امریکا باشد.
به همین دلیل من نسبت به وضعیت اقتصادی آینده با توجه به این اتفاق خوشبین هستم و احساس می‌کنم تاثیر منفی بر فعالیت‌های بین‌المللی ایران از جمله همکاری‌های معدنی نخواهد داشت.
بصیری در ادامه افزود: خطر انتخاب ترامپ نسبت به انتخاب هیلاری کلینتون بسیار کمتر است، زیرا لابی اسرائیل‌گری کلینتون قوی‌تر از ترامپ بوده و وی مسئول بسیاری از جنگ‌ها و تشکیل داعش بود. وی با اشاره به شعارهای ترامپ بیان کرد که شعارهای وی نشان می‌دهد ترامپ سیاستمدار نیست اما ممکن است مشاوران سیاسی، او را به جهتی هدایت کنند که به نفع ایران نیست. بصیری معتقد است، انتخاب ترامپ بسیار بهتر از پیروزی کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری بود، اما متاسفانه بیشتر رسانه‌های ایران تحلیلی مستقل از این موضوع نداشته و تنها تحلیل‌ها و اخبار رسانه‌های غربی را منتشر می‌کردند. این در حالی است که روسیه با تحلیل‌های مستقل خود پیروزی ترامپ را پیش‌بینی و از او حمایت می‌کرد. وی در پایان تاکید کرد: ممکن است انتخاب ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور امریکا درباره قراردادهای اقتصادی ایران به‌ویژه قراردادهای معدنی و صنایع معدنی تاثیر مثبت داشته باشد.

افزایش قیمت مواد معدنی با وجود ترامپ
معاون معدنی نمایندگی رسمی اتوتک در ایران نیز درباره انتخاب ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور امریکا به صمت گفت: با روی کار آمدن ترامپ، شرکت‌های بزرگی که در امریکا منافع دارند در همکاری با ایران دچار تردید خواهند شد. هومان خواجه‌نصیر افزود: شاید این موضوع بتواند حالتی شبیه به حالت زمان تحریم‌ها را در کشور و همچنین در میان شرکت‌های بزرگ بین‌المللی که گرایشی به کار در امریکا دارند ایجاد کند. وی افزود: اما از سوی دیگر شرکت‌هایی که در دوران تحریم برادری خود نسبت به ایران را ثابت کرده‌اند دوباره مورد توجه مقامات ایرانی قرار خواهند گرفت. این شرکت‌ها می‌توانند شریک استراتژیک ایران برای فعالیت‌های صنعتی و معدنی به‌شمار آیند. خواجه نصیر تصریح کرد: البته با توجه به برنامه‌های ترامپ در حوزه زیرساخت‌ها که نیازمند فعالیت شرکت‌های بزرگ پیمانکاری و دارای فناوری بوده و رقم قابل‌توجهی نیاز دارد، بی‌تردید شرکت‌های بسیاری در سیاست‌های همکاری خود با ایران تجدید نظر خواهند کرد. به گفته وی، این شرکت‌ها به طور عمده شرکت‌هایی هستند که به‌تازگی در بازار ایران رفت‌وآمد کردند اما هنوز قراردادی با ایران منعقد نکرده‌اند. خواجه‌نصیر در ادامه با اشاره به وضعیت بانک‌های جهانی نیز بیان کرد: بانک‌های بزرگ جهان که لابی‌هایی برای حضور در ایران داشتند نیز بر اثر این اتفاق از کشور ما فاصله می‌گیرند تا منافع‌شان در امریکا به خطر نیفتد. وی ادامه داد: البته نیاز امریکا به مواد اولیه برای توسعه زیرساخت‌ها می‌تواند رونقی در بازار مواد معدنی و به دنبال آن رشد قیمت‌ها را به همراه داشته باشد.

انتخاب ترامپ و رابطه با اروپا
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم نیز در گفت‌وگو با صمت درباره پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و تاثیر آن بر همکاری‌های بین‌المللی از جمله عقد قراردادهای معدنی و صنایع معدنی، اظهار کرد: انتخاب ترامپ به عنوان رییس‌جمهور امریکا به برخی مسائل موجود در این کشور باز می‌شود، اما در بعد جهانی شعارهای وی در انتخابات به شکلی بود که کشورهای تاثیرگذار در مسیر دیپلماسی جهانی ذهنیت خوبی نسبت به او نداشتند. آنها معتقدند نمی‌توان با ترامپ به اجماع جهانی در تصمیمات مربوط به ایران دست یافت. ولی ملکی گفت: به‌طور کلی اظهارات ۱+۵ در تقابل با نظرات ترامپ است و به اعتقاد من نمی‌تواند با آنها به اجماع برسد. به گفته وی، ممکن است درباره برخی موضوعات مورد توافق مشکل ایجاد شود، این درحالی است که جان کری نیز گفته بود تحریم‌ها پس از برجام بیشتر خواهد شد. ملکی افزود: به اعتقاد من انتخاب ترامپ در همکاری با کشورهای اروپایی بی‌تاثیر خواهد بود.

برنامه MME برای حضور در مناقصه فاز ۲ طلای زرشوران
مدیر دفتر تهران شرکت MME (شرکت مهندسی معادن و فلزات) از برنامه این شرکت برای حضور در مناقصه فاز ۲ پروژه طلای زرشوران خبر داد. به گزارش ماین‌نیوز، حسن کرباسچی درباره فعالیت‌هایMME در ایران اظهار کرد: در حال حاضر پروژه‌های استانی فولاد را در دست اجرا داریم. خوشبختانه دو طرح احیای فولاد شادگان و میانه در چند ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسند و پس از آن با چند ماه تاخیر شاهد بهره‌برداری از فولاد نی‌ریز و بافق خواهیم بود. وی افزود: یک گروه نظارت و راه‌اندازی را برای طرح شادگان آماده کرده‌ایم که قسمت مهندسی، پشتیبانی فنی و مهندسی را انجام می‌دهد. همچنین این تیم بازدیدها و برنامه‌های آموزشی موردنیاز کارفرما و هماهنگی که باید بین اعضای کنسرسیوم باشد را انجام می‌دهد تا این دوره به بهترین شکل انجام شود. کرباسچی تصریح کرد: به موازات این موضوع با توجه به اینکه برنامه توسعه بازار در دستور کار است، دفتر تهران با همکاری دفتر آلمان در حال کار روی بحث‌های توسعه است. وی ادامه داد: این علاقه‌مندی تنها به این دلیل احساس می‌شود که عمده فعالیت‌های MME که تا به امروز انجام شده است، در حوزه طرح‌های احیا و فولادسازی بوده اما امروز به‌دنبال این هستیم تا در کل زنجیره فولاد از معدن تا صنایع پایین‌دستی حضوری فعال‌تر از گذشته داشته باشیم. کرباسچی ادامه داد: اگر موضوع یادشده را اولویت نخست در نظر بگیریم، اولویت دوم ما حضور در سایر صنایع معدنی است. به‌عنوان مثال در این زمینه همکاران ما در حال کار روی مناقصه زرشوران هستند تا بتوانیم در فاز دو آن حضور داشته باشیم. مدیر دفتر تهران شرکت MME بیان کرد: به موازات این موضوع حضور در چند مناقصه نیز در دستورکار ما قرار داشته است. به‌عنوان مثال در زمینه احیا، فولاد خوزستان زم‌زم ۳ را در دستورکار داریم. همچنین جهان فولاد سیرجان و یک یا دو پروژه کوچکتر در آلومینای جاجرم در دست کار است. حضور در پروژه غبارگیرهای فولاد مبارکه و مناقصات مربوط به آن نیز در برنامه ماست. به اعتقاد وی، شرایط کشور امروز در وضعیتی قرار دارد که شرکت‌های پیمانکاری باید بازار گسترده‌تری برای خودشان داشته باشند تا پروژه‌های خوبی را برای ادامه کار در دست بگیرند. ما با همین رویکرد پروژه‌ها را بررسی می‌کنیم و اسناد مناقصه را گرفته و در آنها شرکت می‌کنیم تا چند پروژه خوب برای آینده داشته باشیم.

Print Friendly, PDF & Email