رنگ رونق بر چهره بازار

روزهای آخر ماه رمضان در حالی پشت سر گذاشته می‌شود که همزمان با توافق ۶قدرت جهانی و ایران بسیاری از فعالان اقتصادی به رفع رکود موجود در بازار باور دارند.

کارشناسان معتقدند رکودی که در بازار کالاهای اساسی وجود داشت، از بین رفته و بازار رونق خود را به‌تدریج به‌دست خواهد آورد. با توجه به اینکه در آستانه بزرگترین عید مسلمانان، عید فطر قرار داریم، صمت به گزارشی از بازار برخی کالاهای اساسی مانند گوشت، قند و شکر و حتی گل که در این روزها بازار خوبی دارد، پرداخته است.
افزایش قیمت گوشت نداریم
رییس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به کاهش قیمت این محصول در هفته گذشته گفت: بازار درحال‌حاضر در رکود است اما با اتفاقات پیش آمده به طور قطع این رکود هم پایان می‌یابد. علی اصغر ملکی در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: درحال‌حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز در بازار، ۲۸هزار تومان است. وی با اشاره به اینکه برای شب عید قصد افزایش قیمت نداریم، افزود: قیمت گوشت قرمز براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود بنابراین و با توجه به وفور تولید نیازی به افزایش قیمت نیست. رییس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز رابطه مستقیمی با قیمت دام دارد، تصریح کرد: با توجه به مازاد تولید و وفور دام در میادین قیمت گوشت قرمز تغییر نمی‌کند.
رونق به بازار مرغ بازگشت
رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اظهار کرد: بازار مرغ رونق خود را به‌دست آورده و چند روزی است که قیمت آن نیز کمی افزایش یافته است. مهدی یوسف خانی در گفت‌وگو با صمت با تشریح دلایل این افزایش قیمت تصریح کرد: مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت این کالا، افزایش تقاضا است. در واقع با افزایش تقاضا، قیمت‌ها نیز رشد می‌کند. وی گفت: در بازار این محصول افزایش قیمت داریم به طوری‌که درحال‌حاضر قیمت این کالا از ۵هزار و ۷۰۰ تومان به ۶هزار و ۵۰۰تومان رسیده است. از سوی دیگر، پیش‌بینی می‌کنیم این قیمت به ۷هزارتومان هم برسد تا تولیدکنندگان ضرر نکنند. یوسف‌خانی با اشاره به اینکه ۷هزارتومان نرخ مصوب مرغ از سوی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و اتحادیه مرغداران است افزود: قیمت مرغ از این فراتر نمی‌رود. باید به این نکته نیز توجه داشت که قیمت مرغ نباید از این میزان پایین‌تر باشد اما در بسیاری از مواقع قیمتی کمتر از این میزان را نیز تجربه کرده‌ایم. رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی همچنین بازار ماهی را سوت و کور توصیف کرد و گفت: دلیل این امر نیز کمبود تقاضا است زیرا در فصل تابستان و گرم شدن هوا، استقبال مردم از بازار ماهی بسیار کاهش می‌یابد. یوسف‌خانی افزود: کمترین مصرف ماهی در فصل تابستان است بنابراین قیمت این محصول تفاوتی با گذشته ندارد و بازار هم بدون رونق است.
حرکت بازار مواد غذایی پس از ماه رمضان
رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز معتقد است، در روزهای پیش‌رو به‌دلیل پایان ماه مبارک رمضان و آغاز عید فطر، بازار رونق بالایی می‌یابد. محمد آقاطاهر در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه قیمت کالاهای اساسی را دولت تعیین می‌کند، گفت: درحال‌حاضر تصمیمی برای افزایش قیمت‌ها به مناسبت نزدیک شدن به عید فطر گرفته نشده اما زمزمه‌هایی مبنی بر این امر وجود دارد که برخی با آن موافق و برخی مخالف هستند. به گفته وی، بازار کالاهای اساسی بعد از ماه مبارک رمضان حرکت رو به رونق می‌کند اما این حرکت شدید نیست. رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه به صراحت نمی‌توان گفت که قیمت کالاها بعد از ماه رمضان افزایش می‌یابد، اظهار کرد: تعیین قیمت کالاهای اساسی بر عهده دولت است.
بیشتر گل بخرید
مناسبت‌ها و جشن‌ها بهترین زمان برای خرید گل و هدیه دادن هستند و عید فطر نیز یکی از این مناسبت‌هاست که به نوبه خود رونق را به بازار گل و گیاه می‌آورد. این در حالی است که فعالان این عرصه، همچنان براین باورند که یک روز پررونق نمی‌تواند به طور کلی حال و هوای بازار گل را بهبود بخشد. رییس اتحادیه گل و گیاه شهر تهران معتقد است: ۹۰درصد گل و گیاه تولیدی در ایران از بین می‌روند چراکه بازار رونق ندارد. به گفته وی، به دلیل اینکه مصرف‌کنندگان از این بازار استقبال نمی‌کنند و به عبارتی مردم خیلی کم گل می‌خرند این محصول روی دست فروشنده می‌ماند.جلال عجایبی به صمت گفت: با یک روز افزایش قیمت، دورریز یک ماه جبران نمی‌شود. این در حالی است که قیمت گل در روز عید هم افزایش چندانی نخواهد داشت. به گفته عجایبی کار تولید، توزیع و مصرف مداوم می‌خواهد اما وقتی این وضعیت وجود ندارد و مردم گل نمی‌خرند، تولیدات هم ضایع می‌شوند. وی ادامه داد: مصرف داخلی گل کفاف تولید را نمی‌دهد و میزان عرضه و تقاضا در این بازار با یکدیگر برابری نمی‌کنند. از سوی دیگر صادرات گل هم به آن صورت وجود ندارد بنابراین حجم زیادی از تولیدات روی دست فروشنده می‌ماند. عجایبی تصریح کرد: معیار قیمت‌گذاری این محصول میزان عرضه و تقاضاست. بنابراین اگر مردم این کالا را بخرند و آن را تقاضا کنند قیمت آن نیز بالا می‌رود و قیمت تمام شده هم مشخص می‌شود. به همین نسبت در صورتی که مصرف‌کننده تقاضای این محصول را نداشته باشد و آن را نخرد فروشنده مجبور می‌شود محصول را زیرقیمت تمام شده بفروشد. او گفت: افزایش قیمت گل در عید فطر به اندازه‌ای اندک است که می‌توان گفت این کالا تازه به قیمت عادی خود می‌رسد.
به فکر صادرات گل باشیم
رییس اتحادیه گل و گیاه شهر تهران با اشاره به تعداد هزار واحد صنفی دارای مجوز تولیدکننده گل و گیاه در تهران گفت: تعداد واحدهای دارای مجوز فروشندگان نیز۸۰۰واحد است. او واحدهای بدون مجوز را حدود ۱۰ تا ۱۵درصد اعلام کرد و پیشنهاد داد: برای بهبود این وضعیت مراکز صادرات و تکمیل پایانه صادراتی گل و گیاه ایجاد شود. با این پایانه، گل‌های تولیدی به تمام دنیا صادر می‌شوند و این صادرات به‌ویژه به کشورهای عربی و آسیای میانه بیشتر خواهد بود. به گفته او، اگر این کار انجام شود تولید مداوم می‌شود. از سوی دیگر، بازار نه تنها از رکود خارج می‌شود؛ بلکه حالتی عادی نیز به خود می‌گیرد. به هرحال، افزایش یا کاهش قیمت محصولات و کالاهای اساسی در بازار باید با هماهنگی‌هایی از سوی دولت، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و اتحادیه مربوط انجام شود؛ بنابراین نمی‌توان به طور سلیقه‌ای و خودسرانه دست به افزایش قیمت‌ها زد. از سوی دیگر و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بازار، با توافقات انجام شده میان ایران و ۱+۵ می‌توان منتظر رونق و شکوفایی بیشتری در بازار بود چراکه کالاها بیش از پیش در بازار موجود است و به‌دنبال آن مصرف مردم نیز افزایش می‌یابد که این امر، عرضه را هم به تعادل می‌رساند. ضمن اینکه تعادل در عرضه و تقاضا، قیمت‌ها را هم به ثبات نزدیک می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email