رنگین‌کمان فلزات رنگی در آسمان مشکلات

فلزات رنگین عنوانی است که به گروه فلز غیرفریتی معروف است. این اسم سال‌های طولانی است که به این گروه (به خاطر گوناگونی رنگ آنها) داده شده است. می‌شود گفت هر فلزی که پایه غیرآهنی داشته باشد وارد این گروه می‌شود.

گروه‌های بسیار مهمی مثل آلومینیوم، مس، قلع، سرب، روی، طلا، نقره، پلاتین و منگنز و آلیاژهای هر یک از آنها در این طبقه‌بندی قرار می‌گیرند؛ فلزات پایه و گروه‌های آلیاژی این خانواده بزرگ فلزی در اقتصاد ملی ما جایگاه ویژه‌ای دارند.هم‌اکنون، زنجیره بسیار بزرگی از استخراج (معدن) تا فرآوری فلزهای مختلف (از تولید شمش، اسلب، پلیت، ورق تا پروفیل، میله، مفتول، لوله‌ها و…) در کشور ما فعالیت دارند که در نهایت کالا و قطعات بی‌شماری از آنها در صنایع مختلف تولید شده و به‌کار گرفته می‌شوند و به‌دست مصرف‌کنندگان می‌رسند.در واقع فعالان اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین اقدام به خرید و فروش مواد اولیه مانند قلع و نیکل، سرب، روی، مس و برنج می‌کنند که اتحادیه این رده‌های شغلی را زیرپوشش قرار می‌دهد. بخش تولید مصنوعاتی از قبیل لوله، پروفیل و میلگرد از فلزات مس، برنج و استیل نیز جزو فعالیت‌های این صنف است.
ارتباط تنگاتنگ صنعت و فلزات رنگین
عبدالله اقبالی، رییس اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین به صمت گفت: فلزات رنگین شامل مس، برنج، سرب و روی، قلع، نیکل و استیل می‌شود در واقع فعالان این اتحادیه، شمش یا ورق این محصولات را گرفته و آنها را تبدیل به محصولاتی مانند لوازم و وسایل آشپزخانه، لوازم خانگی، هود، یخچال‌های صنعتی و آشپزخانه‌های صنعتی می‌کنند.وی افزود: کسانی که در حوزه واردات و فروش این کالاها و محصولات مشغول به فعالیت هستند باید از اتحادیه مجوز کسب کنند و زیرپوشش آن قرار بگیرند بنابراین بین این حوزه و بخش صنعت ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. وی بیان کرد: کارخانه‌های زیادی در سراسر کشور وجود دارند که از فلزات رنگین در مصنوعات خود استفاده می‌کنند بنابراین آنهایی که عضو اتحادیه هستند شامل کارگاه‌های ریخته‌گری، آبکاری، کارخانه‌های سازنده لوازم‌خانگی است که تمام این اعضا در محصولات خود از انواع فلزات رنگی استفاده می‌کنند.اقبالی افزود: در بخش ریخته‌گری از شمش آلومینیوم، مس و برنج استفاده می‌شود به‌ویژه شیرآلاتی که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از این موارد است. در تولید قطعات الکترونیکی هم از شمش و قلع و در ساخت کابل از مس استفاده می‌شود و این فلزات به این ترتیب کاربرد وسیعی پیدا می‌کنند. وی افزود: در واقع۹۰درصد اعضای اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین با بخش‌های مختلف صنعتی در ارتباط هستند. همچنین بخش‌های دیگری مانند صنایع دکوری و نرده‌های استیل که در منازل یا بانک‌ها به‌کار می‌روند و جنس آنها از لوله‌های استیل و پروفیل‌های استیل است نیز شامل همین موارد است. به گفته اقبالی، بخشی از این محصولات استیل به‌صورت ساخته شده از سایر کشورها وارد ایران شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند و بخشی دیگر هم به صورت ورق وارد شده و در کارخانه‌ها تبدیل به محصولات گوناگونی مانند لوله، پروفیل و اتصالات صنعتی استیل می‌شود که مصارف صنعتی و ساختمانی دارد.رییس اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین تصریح کرد: درحال‌حاضر در داخل کشور به جز مس، سرب و روی و بخشی هم آلومینیوم بقیه فلزات رنگی مورد نیاز به‌ویژه نیکل و قلع از خارج وارد می‌شود زیرا در ایران معادن قلع و نیکل وجود ندارد و استیل هم کالایی ساخته شده از فولاد و نیکل و فلزات دیگر است. البته بخشی از منابع سرب و روی هم وارداتی است.به گفته اقبالی، با توجه به تحریم‌هایی که در سال‌های اخیر درگیر آن بوده‌ایم و رکود حاکم برآن، کارخانه‌های ایران با یک سوم ظرفیت خود کار می‌کنند به همین دلیل افق کار روشن نیست تا تکلیف صنعت مصنوعات فلزی رنگی مشخص شود.
قیمت انواع فلزات تحت تاثیر تحریم
اقبالی در ادامه گفت: رکود اقتصادی و افت شرایط سهام در کل دنیا قیمت کل فلزات را تحت تاثیرقرار داده است و موجب شده انواع فلزات با کاهش چشمگیر قیمت روبه‌رو باشند به‌طوری که قیمت نیکل در هر تن از ۱۴هزار دلار به ۹ هزار دلار، قلع از ۲۰ هزار دلار به ۱۴هزار دلار و قیمت مس به‌طور تقریبی نصف شده و از ۸هزار دلار به ۴هزار دلار رسیده و سرب و روی هم با افت شدید قیمت‌ها مواجه شده است به همین دلیل فروشندگان در بازار فلزات رنگی دست نگه داشته‌اند تا قیمت‌ها ثبات پیدا کند زیرا در چند سال گذشته سقوط قیمت‌ها بی‌سابقه بوده است.به گفته اقبالی، مشکلی که در بخش خرید و فروش فلزات رنگین وجود دارد مسئله مالیاتی است که با توجه به بالا بودن قیمت این محصولات که از قیمت جهانی نشات می‌گیرد ادارات مالیات به داد و ستد فلزات بر مبنای مبلغ کل فروش محاسبه مالیاتی خود را انجام می‌دهد که مبلغ بالا و قابل‌توجهی است و در نتیجه سود چندانی نصیب فروشندگان نمی‌شود.وی یادآوری کرد: البته در این زمینه مذاکره و نامه‌نگاری‌هایی با اداره دارایی و اتاق اصناف انجام شده تا نسبت به ضریب مالیاتی تجدیدنظر شود و ضریب مالیاتی براساس اصل سود محاسبه شود نه براساس سرمایه‌های موجود، زیرا آنچه گفته شده مالیات بر درآمد است نه مالیات بر اصل سرمایه، اما متاسفانه ادارات دارایی بر مبنای اصل قیمت خرید و فروش، ضریب مالیاتی را تعیین می‌کند.
فلزات رنگین، کالاهایی گران‌قیمت
اقبالی یادآوری کرد: در بخش فلزات رنگین قیمت کالاها بسیار گران است به طوری که خرید یک تن قلع ۶۰میلیون تومان هزینه دارد اما این رقم تنها مصرف چند روز یک کارخانه را تامین می‌کند بنابراین اگر در یک ماه کارخانه‌ای بخواهد ۴ تن قلع مصرف کند باید ۲۵۰میلیون تومان سرمایه در گردش برای این کار داشته باشد در حالی که این رقم تنها برای تامین ماده اولیه است و هزینه‌های دیگری هم برای تبدیل شدن مواد به محصولات گوناگون وجود دارد. اقبالی با اشاره به اینکه در بازار فلزات رنگین بیشتر معاملات به‌صورت اعتباری است، تاکید کرد: مشتریان این حوزه تمایل چندانی برای پرداخت یکجای پول محصول خریداری شده ندارند زیرا آنها چنین سرمایه‌های هنگفتی ندارند.به گفته وی، وقتی اداره مالیات میزان مالیات‌ها را افزایش می‌دهد بسیاری از مودیان مالیاتی، میزان خرید و فروش‌هایی خود را کتمان می‌کنند در حالی که خرید و فروش مواد اولیه ابزار دست تولیدکنندگان است و اگر سرمایه لازم وجود نداشته باشد نمی‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند. رییس اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین افزود: بسیاری از تولیدکنندگان با ریزش سود سرمایه منتفع می‌شوند نه با اصل سرمایه بنابراین اداره مالیات هم باید همین‌گونه مالیات تعیین کند تا تولیدکنندگان در خوداظهاری مجبور به پنهان کاری نشوند.
مالیات‌ها تعدیل شود
اقبالی خاطرنشان کرد: پیشنهادی که تولیدکنندگان فلزات رنگین دارند این است که جلسه مشترکی با سازمان مالیات کشور گذاشته شود زیرا درباره اصل پرداخت مالیات که شبهه‌ای وجود ندارد اما مسئله مهم این است که باید مالیات عادلانه و منصفانه و براساس شرایط بازار و میزان رقابتی که در بازار وجود دارد، تعیین شود.وی افزود: مشکل دیگری که در این حوزه به چشم می‌خورد این است که اطلاعات کافی از واردات فلزات رنگین چه در بخش مواد خام و چه محصولات ساخته شده، وجود ندارد؛ مانند شمش قلع و نیکل و روی. به گفته وی، این اتحادیه تمایل دارد آماری از میزان واردات انواع فلزات رنگین در دست داشته باشد که معمولا وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان گمرکات کشور باید از این آمار اطلاع داشته باشند و در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم برنامه دقیق و منظمی روی صادرات و واردات داشته باشیم. اقبالی افزود: اتحادیه نقشی در قیمت‌گذاری محصولات فلزی رنگین ندارد زیرا کالاهای وارداتی دارای قیمت‌های مشخصی است که تا حد زیادی تابع قیمت‌های جهانی هستند بنابراین برخی دوستان از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند و وقتی کالایی با کمبود مواجه می‌شود قیمت کالاها را چندین برابر می‌کنند که این مسئله باعث کندی رشد صنعت می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email