رشد تولید در معدن منفی شد

نتیجه گزارش جدید مرکز آمار ایران حاکی از آن است که شاخص مقدار تولید بخش معدن در فصل بهار ۹۸٫۹ شده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰٫۶ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ماین نیوز، مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود از وضعیت شاخص مقدار تولید بخش معدن طی ۴ سال اخیر، سال ۱۳۹۰ را به عنوان سال پایه در نظر گرفته که یافته‌های به دست آمده در این گزارش نشان می‌دهد شاخص مقدار تولید بخش معدن در سال ۹۳ با رشد ۱٫۳ درصدی به ۱۰۰٫۲ رسیده است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۲ نیز این رقم با کاهش ۰٫۷ درصدی به ۹۹٫۰ رسیده است. زیرا میزان تولید در پاییز این سال نست به تابستان کاهش ۲٫۳ درصدی و میزان تولید تابستان آن با بهار کاهش ۳٫۸ درصدی را تجربه کرده است.

بررسی همین وضعیت در سال ۱۳۹۱ نشان می‌دهد مجموع تولید معدن در فصل زمستان با کاهش ۴٫۹ درصدی نسبت به پاییز شاخص مقدار تولید بخش معدن را به ۹۹٫۶ رسانده است.

در این گزارش مرکز آمار ایران از حدود ۳۲۰ معدن در حال بهره‌برداری، در مقاطع فصلی میزان تولید کالاهای متنخب معدنی را جویا شده که شاخص کل تولید معدن در فصل بهار۹۴ نشان می‌دهد نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۰٫۶ درصد کاهش یافته است.

در حالی تولید بخش معدن در فصل بهار ۹۴ با کاهش ۰٫۶ درصدی مواجه شده که بیشتر فعالان معدنی معتقدند این افت تولید ناشی از بحران کاهش قیمت جهانی مواد معدنی است. زیرا با کاهش حجم صادرات مواد معدنی در بازار داخلی هم تقاضایی وجود ندارد که مازاد تولید یا همان مقدار تولید شده در واحدهای معدنی به فروش برود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش تولید فولاد جهانی مخصوصا در چین و توقف تولید برخی معادن داخلی سنگ‌آهن به دلیل عدم امکان رقابت در شرایط فعلی بازار جهانی میزان تولید کلی بخش معدن ایران را تحت تاثیر قرار داده است.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که معمولا رشد تولید در معادن کشور در فصول بهار و زمستان کاهش می‌یابد و در تابستان پاییز به اوج خود می‌رسد.

Print Friendly, PDF & Email