ذخایر ارزی چین لاغر‌شد

هنوز تحلیل‌ها و اخبار مربوط به دوشنبه‌سیاه در برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود و فعالان اقتصادی، بحران اقتصادی چین را که با کاهش ارزش پول ملی این کشور آغاز شده، فراموش نکرده‌اند، اما امروز اصل موضوع یعنی کاهش رشد اقتصادی چین و البته خروج سرمایه‌ها از این منطقه، توجه‌ زیادی را به خود جلب نکرده، بلکه بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصادی به کاهش ذخایر ارزی چین توجه دارند.

نورالدین الحموری، تحلیلگر ارشد بازارهای مالی خاورمیانه می گوید: روند رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان، از اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شد و کم کم در نیمه های امسال رسانه ای شد، به صورتی که دولت چین برای جلوگیری از کاهش سرمایه گذاری و همچنین حفظ قدرت صادراتی تولیدکنندگان چینی، به سیاست کاهش ارزش پول ملی دست زد تا با این روش، امکان حفظ جایگاه صادراتی چین را تثبیت کند.

وی می افزاید: این سیاست در گذشته نیز از سوی دولت چین اجرا می شد، اما هربار مسئولان چینی این موضوع را تکذیب می کردند در حالی که امروز کاملا رسمی و خودخواسته آن را به جهان مخابره کردند، به صورتی که همین موضوع، باعث کاهش ارزش سهام بسیاری از کارخانه ها و تولید کنندگان در این منطقه و در پی آن، دیگر مناطق جهان شده است، اما مهم ترین موضوعی که باید امروز به آن توجه داشته باشیم، این است که روند فوق هنوز به انتهای خود نرسیده و باید منتظر اتفاقات جدیدی در بازارهای مالی و ارزی جهان باشیم. این تحلیلگر ارشد اقتصادی درباره کاهش ذخایر ارزی چین تصریح می کند: چین برای مقابله با روند کند رشد اقتصادی کشور و وجود بحران در بازارهای بورس خود به فروش وسیع دلار در بازار روی آورد. با عرضه دلار، این کشور در نظر دارد ارزش یوان، واحد پولی خود در برابر دلار را تنظیم کند و به این ترتیب،ظرفیت و کارایی بخش صادرات را افزایش دهد.

وی با اشاره به اطلاعات موجود درباره ذخایر ارزی کشور چین گفت: از میزان ذخایر ارزی چین تا پایان آگوست امسال، ۹۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کاسته شده است. چهارمین ماه است که ذخایر ارزی چین افت داشته و می توان گفت لاغرتر شده است. در پی این کاهش، میزان ذخایر ارزی این کشور به رقم ۳۵۶۰ میلیارد دلار رسید.

Print Friendly, PDF & Email