دومین کارت زرد در انتظار طیب نیا

طرح سوال از علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و امور دارایی روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که طیب‌نیا بیشترین رای را به عنوان یک وزیر در تاریخ جمهوری اسلامی از مجلس گرفته است.
به گزارش «کسب و کار»وزیر اقتصاد و دارایی که اولین کارت زرد مجلس را از آن خود کرده است، قرار است روز یکشنبه به سوال نادر قاضی پور درباره وضعیت بورس و نظام بانکی کشور و محمد حسن آصفری درباره وام ازدواج پاسخ دهد.
قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا بانک‌ها بانکداری نمی‌کنند و به جای آن شرکت‌داری می‌کنند و شرکت سهامی درست می‌کنند، از وزیر اقتصاد پاسخی جدی می‌خواهد. اینکه چرا بانک‌ها به صنعت تسهیلات نمی‌دهند، یا چرا خارج از کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند؟
سوال آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس هم درباره وام ازدواج و سود تسهیلات بانکی است. اینکه چطور قرار است بانک‌ها به سپرده‌های یک ساله مردم ۲۲درصد سود پرداخت کنند، اما زمانی که تسهیلاتی در اختیار مردم قرار می‌دهند، سود تسهیلاتشان ۲۸ درصد است، هم‌اکنون بیش از ۲ میلیون نفر در نوبت دریافت وام ازدواج قرار دارند.
دریافت کارت زرد از سوی نمایندگان مجلس برای وزیر اقتصاد آنقدر گران تمام شد که در جلسه روز ۱۷ آذر تهدید به استعفا کرد. اما نمایندگان مجلس بی‌اعتنا به این صحبت‌ها تاکنون چندین بار وزیر اقتصاد را تهدید به استیضاح کرده‌اند. استیضاح‌هایی که رسانه‌های مختلف از آن به سونامی یاد می‌کنند و علت آن را قدرت‌نمایی نمایندگان نهم مجلس در آخرین سال حضورشان در این میدان عنوان می‌کنند.

نباید وقت مجلس را هدر داد
ابراهیم نکو، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با کسب و کار با بیان اینکه سونامی استیضاح در مجلس سیاسی است و ‌ای کاش به جای این نوع برخوردها، نمایندگان در فضایی دوستانه با اعضای دولت به گفت‌وگو می‌نشستند، گفت: « یکی از سوالاتی که وزیر اقتصاد باید به آن پاسخ دهد درباره سود بانکی است و مشکل اینجاست که در این خصوص متولی خاصی برای پاسخگویی به مجلس وجود ندارد به همین دلیل نمایندگان پاسخ این سوال را از وزیر اقتصاد می‌خواهند. »
وی با اشاره به اینکه به دلیل مستقل بودن بانک‌ها مشخص کردن متولی خاصی برای پاسخگویی به مجلس یکی از چالش‌های قوانین است که باید رفع شود، گفت: «طیب‌نیا در زمستان سال پیش هم که کارت زرد را از مجلس دریافت کرد در پاسخ به نمایندگان مجلس گفت که مسائل بانکی به من ربطی ندارد و به اشخاصی که مربوط هستند، مراجعه شود. متاسفانه این نقصی است که در مسائل بانکی ما وجود دارد و وزرا هم در این زمینه پاسخگو نیستند. اگر رئیس بانک مرکزی را مسئول پاسخگویی در این باره بدانیم و اگر ایشان به صورت توافقی هم در مجلس حاضر شوند تاثیری در ابعاد مثبت و منفی قضیه ندارد. »
وی راه‌حل شفافیت درباره مسائل بانکی از جمله سود بانک‌ها و بحث تسهیلات را تشکیل یک کمیته تحقیق و تفحص دانست و گفت: « از آنجایی که امکانات مجلس برای این کار کافی نیست ممکن است نتایج مهمی را به دنبال نداشته باشد. » این عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به اینکه طرح سوال از وزیر اقتصاد، پیگیری مطالبات مردم است و جنبه سیاسی ندارد، یادآور شد: «استیضاح برخی وزرا متاسفانه به دلایل مسائل سیاسی و جناحی است که جایگاه مجلس را متزلزل می‌کند و وقت مجلس را هدر می‌دهد. این در حالی است که نمایندگان باید دولت را کمک و یاری دهند تا وضعیت اقتصاد را بهبود بخشند. اما درباره حضور وزرا در صحن علنی مجلس، ‌ای کاش به جای طرح سوال، از وزرا دعوت به عمل می‌آمد تا گزارشی از فعالیت‌هایی که صورت گرفته است را در فضایی آرام و دوستانه ارائه دهند. »
ابراهیم نکو با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد درباره تثبیت بازار، کاهش نرخ ارز و کاهش تورم کارنامه خوبی داشته است، گفت: «در هر صورت باید به این نکات توجه کرد. اینکه دولت یازدهم وضعیت نابسامان اقتصادی را تحویل کرد که دولت گذشته در آن مقصر بود و توانست با سامان دادن به این وضعیت، فضای اقتصادی جامعه را از آشفتگی خارج کند. »وی تاکید کرد: باید جلوی اینگونه سوالات گرفته شود و به جای آن وزرا به ارائه گزارش بپردازند تا با حاکمیت آرامش، مسائل در کشور به صورت درازمدت حل شوند.

وزیر اقتصاد کوتاهی نکرده است
غلامرضا کاتب، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات نیز با اشاره به اینکه طرح سوال در بخش‌های اقتصادی از سوی نمایندگان مجلس به هیچ‌وجه سیاسی نیست، گفت: «سوال نمایندگان درباره وام ازدواج و سودهای بانکی موضوعاتی است که مطالبه به حق مردم است و باید پیگیری شوند.
اینکه چرا بانک‌ها از منابع قرض‌الحسنه خود به مردم وام نمی‌دهند سوالی است که باید به آن پاسخ شفافی داده شود. این موضوع جزو تکالیف بانک مرکزی است. از آنجایی که مجلس نمی‌تواند رئیس بانک مرکزی را برای پاسخگویی در این زمینه فرابخواند یا رئیس‌جمهور باید پاسخ بدهد یا وزیر اقتصاد. در هر صورت بهترین گزینه برای پاسخگویی در این باره وزیر اقتصاد است که باید جمع نظراتی که در دولت وجود دارد را ارائه دهد. »
کاتب با بیان اینکه درباره موضوع سود بانکی و تسهیلات هم از آنجایی که وزیر اقتصاد عضو شواری پول و اعتبار است و نمایندگان مجلس بدون حق رای در این شورا حضور دارند طبیعی است که باید پاسخگو باشد و افزود: « در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار مصوبات منطقی به تصویب رسید و بر همین اساس نمی‌توانیم بگوییم وزیر اقتصاد در زمینه کاری خود کوتاهی کرده است. از سوی دیگر شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که دولت توانسته کارهای خوبی انجام دهد اما با این حال سوال نمایندگان از اعضای دولت نیز حق طبیعی است که
وجود دارد. »
وی حمایت از تولید را یکی از تکالیف مهم برای رونق گرفتن اقتصاد کشور دانست و گفت: «برای برون‌رفت از شرایط فعلی، کنترل تورم لازم است اما کنترل تورم نباید منجر به رکود اقتصادی شود. حمایت از صنایع کشور را از رکود خارج می‌کند.
در حال حاضر میزان پرداخت تسهیلات بانکی برای کنترل تورم کاهش داشته است و سیاست موفق بوده است. از آنجایی که بانک‌ها منابع خوبی را در دست دارند باید با مدیریت این وضعیت به بخش تولید و صنعت تسهیلات ارائه دهند تا وضعیت بهتر شود و دولت باید به این موضوع توجه
کند. »کاتب به اشتیاق بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در بخش بازرگانی و خدمات به دلیل سودآوری بیشتر اشاره کرد و گفت: «از آنجایی که سودآوری بخش صنعت به اندازه بخش بازرگانی و خدمات نیست علاقه‌ای به ارائه تسهیلات در این بخش دیده نمی‌شود بنابراین باید بانک‌ها را مکلف کنیم تا به این بخش‌ها توجه کنند. نمایندگان مجلس قصد عمل سیاسی و جناحی ندارند و بهتر شدن اوضاع اقتصادی را مدنظر قرار داده‌اند و به همین دلیل سوالات مطرح می‌شود. »
به گزارش «کسب وکار»، این روزها فشار بر دولت به دلیل مباحث اقتصادی بیش از گذشته است. دولت با کنترل تورم سعی دارد حالا رکود را برطرف کند اما بسیاری استیضاح و طرح سوال‌های صورت گرفته از سوی مجلس را موجب برهم زدن آرامش دولت در چنین شرایطی می‌دانند.
هفته گذشته نوبخت، سخنگوی دولت نیز نسبت به سونامی استیضاح و طرح سوال‌های صورت گرفته از وزرا انتقاد کرد اما مجلس کار خود را می‌کند. طرح سوال از وزیر اقتصاد نیز این هفته اجرا می‌شود باید منتظر بمانیم و ببینیم که نمایندگان مجلس از پاسخ‌های طیب نیا قانع می‌شوند یا خیر.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر