خبر هدفمندی به تولید نرسید

وزیر صنعت در حالی اخیرا از اختصاص مبلغ ناچیزی از یارانه‌ها به بخش تولید خبر داد که فرسودگی ماشین‌آلات و بالا بودن هزینه انرژی در برخی صنایع باعث افزایش قیمت تمام شده تولید و در نتیجه روند رو به رشد قیمت محصولات آنها شده است. اواخر خردادماه بود که محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور اعلام کرد که در سه ماهه اول سال در مجموع ۶۲۰۰ میلیارد تومان درآمد از اصلاح قیمت‌ها به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز شد، در حالی که دولت در این مدت ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی یارانه پرداخت کرده که کسری ۴۲۰۰ میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.

ی گفته بود: این در حالی است که دولت باید ۵۲۰۰ میلیارد تومان به صنعت اختصاص می‌داد و همچنین برای کاهش هزینه درمان ۴۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت می‌کرد.
به این ترتیب بر اساس گفته نوبخت، دولت نتوانسته رقمی از یارانه‌ها برای بخش تولید اختصاص دهد و اگر همین روند کسری منابع برای پرداخت یارانه نقدی ادامه داشته باشد، بعید است که تا پایان سال بودجه‌ای از این محل به بخش تولید و صنعت برسد.
این در حالی است که مدیران دولت یازدهم همواره از روند نامطلوب تخصیص یارانه به بخش صنعت در گذشته انتقاد کرده و بر لزوم پرداخت سهم صنعت از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها تاکید داشته‌اند.
بی‌نصیب ماندن صنایع از یارانه‌ها تنها مختص مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها نیست، بلکه در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها نیز سهمی به واحدهای تولیدی نرسید. این مساله باعث شد تا بهره‌وری که قرار بود از محل بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی اتفاق بیفتد و اتفاقا هدف اصلی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز بود، اتفاق نیفتد.
پس از اظهارنظر نوبخت درباره کسری یارانه برای بخش تولید، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید طبق اظهارنظر اخیر سخنگوی دولت، باید در ۳ ماهه اول امسال ۵۲۰۰ میلیارد تومان یارانه به بخش تولید اختصاص پیدا می‌کرد ولی این اتفاق نیفتاد، بنابراین چه برنامه‌ای برای تامین یارانه بخش صنعت دارید؟ گفت: طبق توافق با معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور، قرار شد مبلغ ناچیزی از یارانه‌ها به بخش صنعت اختصاص یابد که امیدواریم این مساله در ماه‌های آینده نهایی شود.
وی تصریح کرد: در صورت اختصاص این مبلغ می‌توانیم با سپرده‌گذاری آن نزد بانک صنعت و معدن ۳ برابر این رقم را برای اعطای تسهیلات به دو بخش عمده شامل واحدهای صنعتی فعال در جهت کاهش مصرف انرژی و همچنین صنایع برخوردار از مزایای دانش فنی و فناوری بالا و دارای جنبه‌های صادراتی اختصاص دهیم.
وزیر صنعت از ارائه رقم درباره میزان یارانه تخصیصی خودداری کرد و به این ترتیب مشخص نیست که دولت دقیقا چه برنامه‌ای برای افزایش بهره‌وری صنایع دارد تا از این طریق امکان کاهش قیمت تمام شده و در نتیجه ارائه محصول با قیمت مناسب به مصرف‌کننده فراهم شود. به گزارش فارس، روند فعلی در اعطای یارانه به صنایع نشان می‌دهد دولت برنامه جدی برای ایجاد تغییر در نحوه و میزان مصرف انرژی صنایع ندارد. این به معنی آن است که مصرف بالای انرژی در صنایع و در نتیجه قیمت تمام شده بالا همچنان ادامه خواهد داشت و دود این مساله به چشم خریداران محصولات داخلی که مرتبا در حال تحمل افزایش قیمت‌ها هستند، می‌رود.

دو صد گفته چون نیم‌ کردار نیست
احد کرمانی، عضو انجمن نساجی در این مورد معتقد است مسئولان اقتصادی کشور بیش از اینکه به عمل کردن بپردازند، اظهارنظر و سخنرانی می‌کنند.
وی به فارس می‌گوید: در رابطه با بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای نساجی به دو روش می‌توان عمل کرد، یکی درباره واحدهای با سطح اتوماسیون بالاست که در ساعت پیک مصرف انرژی، برخی از ماشین‌آلات خود را متوقف می‌کنند و دیگری درباره واحدهای با ماشین‌آلات دارای مصرف انرژی بالا و قدیمی است که درباره آنها نمی‌توان کار خاصی به جز تعویض ماشین‌آلات انجام داد.
وی با اشاره به ضرب‌المثل «دو صد گفته چون نیم‌ کردار نیست» معتقد است: مسئولان دولتی باید به جای سخنرانی و وعده دادن به صنایع، به عملی کردن وعده‌های قبلی خود بپردازند.
کرمانی با تاکید بر لزوم ممیزی انرژی در واحدهای صنعتی، می‌گوید: در برخی واحدهای تولیدی می‌توان به مقدار زیادی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد ولی در حال حاضر مشکل تامین سرمایه در گردش و سیاست‌ انقباضی بانک‌ها مانع از تداوم تولید می‌شود.
وی با اشاره به مشکل گشایش LC‌ ریالی برای صنایع، می‌گوید: در این شرایط واحدهای تولـیدی با کمبود نقـدینگی روبه‌رو هستند و قدیمی بودن ماشین‌آلات تولیـد نـیز باعث بالا رفتن مصرف انرژی و هزینه بالای انرژی مصرفی کارخانه‌ها شده است.

وضعیت صنایع رو به بهبود است
در مقابل، اسکندر ستوده عضو انجمن تایر در این مورد معتقد است: اثرات بهبود وضعیت تولید را مشاهده می‌کنیم و در حال حاضر دولت به سمت ایجاد شرایط بهتر برای بخش صنعت در حرکت است.
وی با بیان اینکه توجه دولت به بخش صنعت بیشتر شده است، به فارس می‌گوید: از سوی دولت تاکید زیادی بر تولید و صادرات دارد، زیرا افزایش بهره‌وری و وجود تسهیلات ارزی و ریالی باعث رونق تولید و صادرات خواهد شد.
وی تاکید می‌کند: هر چقدر دستور‌العمل‌های دولتی کمتر باشد، کارها تسهیل می‌شود و وضعیت تولید بهبود خواهد یافت. به گفته ستوده، بهره‌وری در صنعت در حال افزایش است و تولید برخی صنایع مانند تایر نسبت به سال گذشته با افزایش همراه شده است. وی آزاد شدن صادرات، کاهش دستور‌العمل‌ها و توقف صدور بخشنامه‌های روزانه را از جمله دلایل بهبود وضعیت صنعت عنوان کرده و ادامه می‌دهد: ارائه تسهیلات از سیستم بانکی وضعیت بهتری پیدا کرده و تسهیلات گمرکی نیز بهبود یافته است.
به گفته وی، دولت تلاش می‌کند تا ارزآوری در صنعت افزایش یابد و بهبود کلی در بخش تولید اتفاق بیفتد.

اقدام برخی صنایع برای احداث نیروگاه
جمشید فروزش، دبیر شورای تولید‌کنندگان پودر شوینده نیز در این مورد به فارس می‌گوید: دولت درباره احداث نیروگاه توسط واحدهای صنعتی مذاکراتی را انجام داده و نیروگاه‌های کوچک توسط این واحدها قابل ایجاد است که این کار به بهینه‌سازی مصرف انرژی کمک می‌کند.
وی ادامه می‌دهد: طبق اعلام دولت، واحدهای صنعتی بابت احداث نیروگاه می‌توانند از تسهیلات دولتی برخوردار شوند.
وی می‌گوید: قرار است دولت با اعطای تسهیلات ارزان‌ قیمت به ایجاد نیروگاه توسط واحدهای تولیدی کمک کند و برق تولیدی آنها را با قیمت بالا بخرد و به قیمت یارانه‌ای به صنعت ارائه کند.
به گفته فروزش، تاکنون یکی از شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده موفق به احداث نیروگاه شده است.
از آنجا که واحدهای صنعتی کشور سال‌ها به استفاده از انرژی ارزان قیمت عادت کرده‌اند، حال دولت باید برای تغییر رویکرد این واحدها و تحقق اهداف قانون هدفمندی یارانه‌ها برنامه‌ای مشخص را تدوین و عملی کند. برنامه‌ای که در آن علاوه بر تخصیص اعتبار، روش‌های بهبود مصرف انرژی در صنایع مختلف و مدت زمان اجرای آن نیز مشخص شود.
هرچند در این راه باید بودجه‌ای از سوی دولت اختصاص یابد ولی در نهایت سود حاصل از اجرای این طرح‌ها و کاهش مصرف انرژی نصیب همه مردم
خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر