خروج از رکود اقتصادی با کمک بخش معدن

رکود اقتصادی ایجاد شده در تمامی بخش‌ها از جمله بخش معدن تاثیرگذار بوده است. البته بخش معدن علاوه بر تاثیرپذیری از رکود اقتصادی با کاهش قیمت‌های جهانی مواجه شده که این موضوع انگیزه فعالیت در این حوزه به ویژه برای بخش خصوصی کاهش داده است.

این در حالی است که بخش معدن با دراختیار داشتن ظرفیت‌های فراوان با برنامه‌ریزی دقیق به خروج کشور از رکود اقتصادی کمک کند.
معدن، موتور محرک اقتصاد کشور
محمدحسین بصیری، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با صمت درباره تاثیر بخش معدن در خروج از رکود اقتصادی اظهار کرد: ما در استراتژی بخش معدن اثبات کرده‌ایم، صنایع محرک، معدن هستند. در واقع این موضوع به این معناست که باید نیاز به مواد معدنی در صنعت یعنی بخش پایین دستی‌باشد تا محرک بخش معدن شود.
وی گفت: از سویی دیگر با توجه به اینکه قیمت فلزات معدنی در جهان بسیار کاهش یافته، شاید این شبهه پیش‌آید که درحال‌حاضر توسعه در بخش معدن موضوعیتی نخواهد داشت و تاثیر آن در بخش اقتصاد کم خواهد بود، اما پیش‌بینی‌ها نتیجه دیگری به همراه دارد. براساس مطالعات و بررسی‌های انجام‌شده در عرضه و تقاضا، تا سال ۲۰۲۵م میزان تقاضا فلزات در بازار جهانی به مراتب بیشتر از عرضه خواهد بود و این یعنی بخش معدن همچنان می‌تواند موتور محرک اقتصاد کشور باشد و از سویی دیگر به کاهش وابستگی به صنعت نفت نیز کمک خواهد کرد.بصیری درباره تاثیر رکود اقتصادی در بخش معدن، تصریح کرد: فراگیر بودن رکود اقتصادی، بخش معدن را نیز تحت‌تاثیر قرار داده است. به همین دلیل نمی‌توان اظهار کرد که بخش معدن می‌تواند به صورت مستقل از رکود خارج شود، چراکه پارامترهای زیادی در این موضوع نقش‌آفرینی می‌کنند. معتقدم، باید یک اقدام فراگیر در کشور انجام شده و سیاستی حمایتی مطرح شود تا بتوان رکود را پشت‌سر گذاشت. عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره برنامه‌ریزی در دوران رکود برای رونق بخش معدن در زمان خروج از این بحران تصریح کرد: اگر نگاهی به تاریخ کشورها داشته باشیم، خواهیم دید رشد و توسعه صنایع موفق همیشه در دوران رکود ایجاد شده است. در نتیجه ما باید از این فرصت استفاده کرده و به توسعه بخش معدن و ورود فناوری‌های جدید و بهبود بهره‌وری بپردازیم. بصیری افزود: در واقع باید از این فرصت استفاده کرد زیرا تجربه ثابت کرده زمانی که پول فراوان است کسی تمایل به توسعه، و رشد فناوری نخواهد داشت. وی درباره انگیزه فعلی بخش خصوصی برای فعالیت در بخش معدن، تصریح کرد: متاسفانه با توجه به شرایط موجود انگیزه بخش خصوصی برای فعالیت در بخش معدن بسیار کم است. این موضوع نیز از رکود موجود در کشور تاثیر می‌پذیرد. از سویی دیگر با توجه به کاهش قیمت مواد معدنی این بخش نیازمند یک کاتالیزور و حامی است.
نگذاریم معادن غیرفعال شوند
ابراهیم جمیلی، رییس خانه اقتصاد نیز درباره تاثیر بخش معدن در خروج کشور از رکود، به صمت گفت: بخش معدن باید برای خروج از رکود برنامه داشته باشد نه اینکه بخش معدن منتظر بماند تا خروج از رکود رخ دهد. در واقع معدن می‌تواند با برنامه‌ریزی به خروج کشور از رکود اقتصادی کمک کند. مهم‌ترین اقدام فعال نگه داشتن معادن است، درحال‌حاضر با توجه به اینکه قیمت مواد معدنی در سطح جهانی کاهش یافته در نتیجه کار در بخش معدن کمی دشوار شده است. وی ادامه داد: به عقیده من می‌توان با تغییر در برخی موارد به حل این مشکل کمک کنیم. به عنوان مثال می‌توان برای اخذ عوارض دولتی، معادن را رتبه‌بندی کرد. یعنی معادنی که درحال‌حاضر نیازمند باطله‌برداری بیشتری هستند را باید کمک کرد تا صرفه اقتصادی خود را از دست ندهد. همچنین باید به فروش محصول معادنی که عیار آنها کاهش یافته کمک کرد. ضمن اینکه همراه با این موضوعات باید برای فرآوری نیز اقداماتی در نظر گرفته شود. باید بررسی کرد که فرآوری تا چه میزان در معادن ما اجرایی می‌شود و چه معادنی نیازمند کمک مالی و سرمایه‌گذاری هستند. این معادن باید در بازار سرمایه معرفی شوند. به گفته جمیلی، تلاش ما باید برای تشویق ورود پس‌اندازهای داخلی به بخش معدن باشد تا سرمایه‌گذاری در معادن انجام شود. در همین زمینه می‌توان همایش‌هایی را برگزار کرد که در آنها طرح‌ها به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی معرفی شود. وی ادامه داد: از سویی دیگر برای ورود یا ساخت ماشین‌آلات باید بانک‌ها به بخش معدن کمک کنند تا ماشین‌آلات فرآوری در معادن مستقر شود و به دنبال آن ارزش افزوده را افزایش دهیم. جمیلی افزود: مهم‌ترین نکته این است نگذاریم معادن غیرفعال شوند. اگر معادنی که فعال هستند بنابه هر دلیلی غیرفعال شوند در دسته معادن متروک قرار خواهند گرفت. درواقع فعال‌سازی معادن باعث می‌شود این بخش در اقتصاد نقش‌آفرینی داشته باشد و به دنبال آن به خروج کشور از رکود اقتصادی کمک کند.

به اشتراک بگذارید:

Print Friendly, PDF & Email