حمایت دولت برای تشکیل کنسرسیوم در بخش معدن و صنایع وابسته

حمایت دولت برای تشکیل کنسرسیوم در بخش معدن و صنایع وابسته گزارش می‌دهد

یکی از برنامه‌های دولت در افزایش بهره‌وری استخراج محصولات معدنی ایجاد محدوده‌هایی در مقیاس‌های بزرگ است تا از این طریق زمینه توسعه فرآوری و ایجاد حلقه‌های پایین دستی نیز محقق شود.

از این رو رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرده است از ورود شرکت‌های کنسرسیومی به بخش معدن و صنایع معدنی حمایت می‌کند. موضوعی که به دنبال اصل ۴۴ برای اجرای برنامه لاغرسازی نقش دولت در تصدی‌گری و ایفای نقش حاکمیتی در بخش‌های معدنی است. کارشناسان معتقدند بهترین حمایت دولت از کنسرسیوم‌ها داشتن سهم کمتر در پروژه‌های معدنی و فرآوری خواهد بود تا ضمن رفع موانع قانونی و… بستر حمایت تسهیلاتی دولت فراهم شود، از سوی دیگر دولت باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کند که در بخش معدن مجموعه‌ای از شرکت‌های اکتشافی، استخراجی و فرآوری در کنار هم قرار گیرند تا علاوه بر توسعه معدن در بخش فرآوری و تکمیل صنایع پایین‌دستی، گام موثری برداشته باشد.
یکی از مشکلاتی که همواره منجر شده بخش خصوصی در ایران نتواند خیلی پررنگ ظاهر شود، نبود توان رقابت با شرکت‌های دولتی بوده است، زیرا شرکت‌های دولتی از امکانات و بودجه لازم برای سرمایه‌گذاری برخوردار بوده، همچنین شرایط مساعدتری برای کسب مجوز و آغاز سرمایه‌گذاری در بخش معدنی داشته‌اند. حال با توجه به اینکه ایمیدرو به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های معدنی دولت با اجرای وسیع برنامه‌های اکتشافی، حمایت خود را از تشکیل شرکت‌های کنسرسیومی در بخش معدن اعلام کرده است می‌تواند یک نکته مثبت در توسعه بخش معدن با جذب سرمایه‌های بخش خصوصی باشد. این مسئله در شرایط کنونی که اقتصاد کشور با کمبود نقدینگی مواجه است، یک امتیاز مثبت به حساب می‌آید.
حمایت از کنسرسیوم با سهم کمتر دولت در پروژه‌ها
یک استاد اقتصاد معدن در رابطه با نقش دولت در حمایت از حضور شرکت‌های کنسرسیومی در بخش معدن به صمت گفت: سیاست‌های دولت به گونه‌ای است که به‌تدریج نقش دولت در اجرای پروژه‌های عملیاتی کاهش می‌یابد و بیشتر به تسهیل فعالیت‌های اقتصادی خواهد پرداخت، از این‌رو در بخش معدن، سازمان ایمیدرو به‌عنوان مهم‌ترین شرکت دولتی زمانی که در پروژه‌ها سهمی کمتر از ۲۰درصد کسب می‌کند، بستر حمایت از شرکت‌های خصوصی را فراهم می‌کند، بنابراین تشکیل کنسرسیوم از چند شرکت معدنی در بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری منجر می‌شود آنها در اجرای طرح با مشکل اعتباری مواجه نشوند و در بخش پایین دستی نیز تمام حلقه‌ها را فعال کنند که این مسئله در نهایت منجر به ارزش افزوده بالاتر در سرمایه‌گذاری‌های معدنی خواهد شد. محمدحسین بصیری ادامه داد: هم‌اکنون اگر معادنی هستند که به صورت نیمه‌فعال به استخراج یا فرآوری می‌پردازند، به دلیل نبود توان مالی یا قدرت رقابتی در بخش تولید است که با تشکیل کنسرسیوم، دیگر شاهد این مسئله نخواهیم بود و شرکت‌ها با انجام فعالیت‌ها با حداکثر بهره‌وری علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید از فناوری‌های روز استفاده خواهند کرد که منجر به افزایش درآمدزایی شرکت می‌شود و این امر در توسعه اقتصادی بخش معدن گام موثری خواهد بود.
تسهیل اجرای پروژه‌ها با قرار گرفتن دولت در کنار کنسرسیوم‌ها
یک استاد اقتصاد در رابطه با دلایل تشکیل کنسرسیوم در اجرای پروژه‌های معدنی و صنایع وابسته به صمت گفت: زمانی چند شرکت با هم یک کنسرسیوم را تشکیل می‌دهند که در تامین مالی پروژه یا تجهیز آن در بخش فنی و مهندسی توسط یک شرکت مشکل وجود داشته باشد، به گونه‌ای که شرکت‌های کوچک با ادغام شدن در یک کنسرسیوم از منابع مالی بیشتری برخوردار خواهند شد. در برخی موارد چند شرکت تحقیقاتی یا دانشگاهی برای پیشبرد یک پروژه در ساخت قطعات یا انجام مطالعات آزمایشگاهی کنسرسیومی تشکیل می‌دهند تا کمبود فناوری روز با همکاری مشترک هم‌پوشانی و روند اجرایی کار تسریع شود، بنابراین در بخش معدن تشکیل کنسرسیوم‌ها می‌تواند رشد این بخش را در زمان کمتری محقق کند. آلبرت بغزیان با نگاهی به نقش دولت در حمایت از بخش خصوصی برای تشکیل کنسرسیوم ادامه داد: وقتی در یک پروه معدنی یا صنعتی یک شرکت دولتی در کنار بخش خصوصی حضور می‌یابد، روند فعالیت و تکمیل پروژه با موانع کمتری به جلو خواهد رفت، چراکه دولت در راه‌اندازی پروژه‌هایی که یک شرکت دولتی هم سهمی در آن دارد، بیشتر اعتماد می‌کند و همین مسئله مشکلات قانونی بر سر راه اجرای طرح را با انرژی کمتر و سرعت بیشتر از میان برخواهد داشت. از سوی دیگر ارتباط شرکت با سازمان و ارگان‌های دولتی برای گرفتن مجوز، اقدامات گمرکی و… تسهیل خواهد شد و این می‌تواند یک نکته مثبت در حضور قوی‌تر شرکت کنسرسیومی در بخش اقتصاد معدنی باشد. او با اشاره به اینکه شرکت‌های کنسرسیوم جبران خسارت را قابل تحمل‌تر می‌کنند، افزود: وقتی یک کنسرسیوم در اجرای طرح معدنی فعال می‌شود، خسارت احتمالی به دلیل تقسیم شدن بین شرکت‌های مختلف کاهش می‌یابد و این مسئله مانع از لغو فعالیت یا خوابیدن پروژه می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر