حذف معاونت معدنی از سازمان های صنعت، معدن و تجارت بازگشت به عقب است

مرتضی عزیزی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن کرمانشاه و نایب رییس خانه معدن استان با بیان این مطلب در گفتگو بامعدن۲۴ گفت: در حوزه معدن و در سطوح استانی با دو مشکل مواجه ایم که نخست می توان به مشکل ذکر شده اشاره کرد که در استان های مرزی نظیر کرمانشاه که از لحاظ اکتشاف نیز عقبتر از سایر استان ها هستند، حذف و ادغام این معاونت امکان پیشرفت را از آنها خواهد گرفت.

وی افزود: دومین مشکل، عدم تخصیص ۳ درصد حقوق دولتی وصول شده از معادن به سازمان نظام مهندسی معدن طی سال های گذشته است.

عزیزی افزود: برنامه ریزی شده بود این رقم صرف تحقیقات و خدمات فنی و مهندسی شود و امیدوارم در سال جاری طبق قانون به نظام مهندسی تخصیص داده شده تا مشکلات مالی مرتفع و کارهای مطالعاتی در بخش های اکتشافی، استخراجی و فرآوری انجام شود.

وی تعداد موادمعدنی شناسایی شده در استان کرمانشاه را ۲۰ نوع برشمرد و گفت: این مواد شامل مصالح ساختمانی ازجمله سنگ لاشه، سنگ تزیینی و نما، سنگ گچ، سیلیس، انواع خاک های صنعتی، آهک و مارن، پگماتیت، پزولان، فلدسپات، منگنز و سنگ آهن می شود.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمانشاه، کل استخراج ماده معدنی از این استان در سال ۹۲ را ۸٫۵ میلیون تن بیان و عنوان کرد: پیش بینی می شود در سال جاری نیز ۱۲ میلیون تن ماده معدنی استخراج شود.

وی در ادامه گفت: استان کرمانشاه امسال، ۳ طرح توسعه ای شامل ۲ طرح اکتشافی که مقدمات آنها با ایمیدرو چیده شده اما بودجه مورد نیاز برای این طرح ها هنوز برآورد نشده و یک طرح فرآوری خواهد داشت.

عزیزی افزود: اولین طرح اکتشاف مربوط به اکتشاف سنگ آهن در شرق استان و منطقه سنقر و دیگری طرح اکتشاف منگنز در مناطق شمال و شهرستان پاوه و جنوب شرقی و شهرستان هرسین است.

وی طرح فرآوری را شامل فراوری منیزیم از دولومیت در منطقه جنوب و جنوب غربی استان کرمانشاه عنوان کرد.

عزیزی خاطرنشان کرد: حقوق دولتی معادن وصول شده در سال ۹۲، ۲ میلیارد تومان بوده و با توجه به پیش بینی افزایش تولید و نیز رشد حقوق دولتی، پیش بینی می شود این رقم امسال ۵۰ درصد در مقایسه با سال گذشته بیشتر شود.

نایب رییس خانه معدن استان کرمانشاه همچنین گفت: از این پس جذب و اعلام سرمایه گذار در حوزه معدن به سازمان نظام مهندسی معدن و خانه معدن هر استان واگذار می شود. علاوه براین مقدمات این طرح آماده شده و پس از تایید از سوی ایمیدرو، به مرحله اجرا درخواهد آمد.

وی افزود: همچنین بازرسی از معادن برای افزایش بهره وری در دستور کار سازمان نظام مهندسی معدن و خانه معدن تمامی استان ها قرار گرفته و در استان کرمانشاه این بازرسی از معادن زیرزمینی، قیر طبیعی، سنگ تزیینی و نما صورت خواهد گرفت.

عزیزی در خاتمه گفت: متاسفانه پس از اعلام افزایش حقوق دولتی در پایان سال ۹۲، با توجه به این نکته که بهای تمام شده محصول و نیز برآورد هزینه ها با درنظر گرفتن حقوق دولتی از سوی معدنداران در ابتدای سال تعیین می شود بسیاری از معادن روبه تعطیلی رفته و پیش بینی می شود با شرایط موجود نیز تا پایان سال شاهد تعطیلی موقت ۱۰ درصد از معادن دیگر استان باشیم.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر